Helal ve Tayyib bir yaşam
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey iman edenler! Allah`tan O`na yaraşır şekilde korkun ve ancak müslümanlar olarak can verin." Al-i imran 102

Günün Hadisi
"Her sarhoşluk veren hamr içkidir, her içki(hamr) haramdır. Sahih-i Müslim

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48591893
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Helal ve Tayyib bir yaşam


  Gönderen:huseyin Tarih: 08/01/2014 10:16
  ilaclar Helal ve Tayyib bir yaşam mı,yoksa öyle yaşar gibi görünmek mi?

  Edip VARDARLI

  Müslüman kardeşlerimizin imanını çalanlar, paralarını çalanlar derken şimdi de helal lokmalarına göz dikenler türemeye başladı. Helal lokma nedir ki?

  Helal lokma Kuran-ı Kerim’de ayetlerle çerçevesi çizilmiş ve Peygamber Efendimiz(s.a.v)'in hadislerle açıkladığı Helal ve Tayyib gıda ve ihtiyaçlarımızdır. Bu çerçevenin içine gıda, giyim hatta yaşam tarzımız bile girmektedir.

  Yüzyıllardan beri gayrimüslim güçler bizi savaşlarla yıkamıyacaklarını idrak etmiş ve planlar, projeler yapmış. Bizi İslamdan koparmak, imanımızı çalmak için çaba sarfetmişlerdir.Yıllar önce okuduğum ve bir İngiliz casusunun anılarını anlatan kitapta, bu şahsın anlattığı projeler tek tek hayata geçirilmiş, ahlak, din, aile ilişkileri, akrabalık gibi dinimizin değerlerinden bizleri koparma çalışmaları bu gün etrafıma baktığımda amacına ulaşmış gibi.

  Buna bir de yüz yıl gibi bir zamandır gıda terörü entegre edilmiş. ”Ne yerseniz “o” sunuz!!” gerçeği ile insanlarımıza, Yüce Rabbimizin bize yasakladığı alkol, domuz gibi necis ve haram olan şeylerle muamele görmüş veya bunlardan üretilmiş ürünler dayatılmış, müminlerin imanı zayıflatılmaya ve çalınmaya çalışılmış.

  Şimdiye kadar anlattıklarım batının haçlı düşüncesindeki yüzü. Birde Müslümanların içinde olan Dünya hastalığımı desek yoksa “ben yanlızca ben” hastalığımı desek varın bunun kararını siz verin.. Türkiye’de 2005 yılında Müminlerin helal lokmasını bu haçlı zihniyetlerden kurtarmak için ortaya çıkmış ve bu işi sadece ve sadece ümmete hizmet olarak görmüş, bu ağır yükü sırtlanmış GİMDES’e destek olmak ve ümmetin helal lokmasına sahip çıkmak varken neden köstek olmak?

  Şu firmanın ürünü haram mı helal mi? Demek ürünleri incelemeden doğru değil ama ne olduğunu bilmediğimiz için de şüpheli gözüyle bakmamız gerekir. Gelelim asıl konumuza GİMDES ortaya çıkana kadar bu firmalar helal üretiyorlardı da GİMDES ortaya çıkınca biz şüpheli ürünler üretelim de GİMDES bizi denetlesin bir pazar oluşşun mu dediler. Bu ürünler yıllardan beri böyle üretiliyordu. Teknoloji arttıkça ürünlerdeki şüphe oranı da orantılı olarak arttı. Şimdi ortaya çıkan ve mantar gibi türeyen bu dernek yada kurumlar bu ürünler şüpheli şekilde üretilirken neredeydiler, cesaret mi edemiyorlardı yoksa pastanın büyümesini mi bekliyorlardı?

  Neden ümmetin helal lokmasına sahip çıkmamışlardı. Yoksa GİMDES ortaya çıkınca içtihadları arttı da Kuran-ı Kerim’deki ayetlerde Yüce Rabbimizin helal ve tayyib ürünlerden rızıklanın ayetlerini daha iyimi anlamaya başladılar? Hayır!!! Pastanın büyümüş olduğunu hayal ediyorlar ve aç kurtların sürüye saldırdığı gibi bu pastadan en büyük payı alma savaşına girdiklerinden ortalığa çıktılar. Ne yazık ki içlerinde meşrep, cemaat taasubu içinde olanlar, hased ve kıskançlık ateşi içinde olanlar da islami adaba uymayan bu kirli çalışmaların içerisine girdiklerini görüyorum. Bir Müslüman olarak üzülüyorum. Peygamberimiz(s.a.v)’in bugünün ümetti olarak böyle mi olmalıydık diye göyaşlarımı döküyorum.

  Yakından dinleyip gördüğüm kadarı ile; GİMDES bir kefalet kurumudur, üreticilerin ürettiği ürünlere kefil olur ve Müslümanlar bu ürünleri tüketebilir der. Bu kefalet bir mağazada birine kefil olmak değildir, vebali büyüktür. Binlerce, onbinlerce hatta milyonlarca Müslümanın vebalidir. Bu kefaletin karşılığı Dünya’da bulunan hiçbir şeyle ölçülemez. Bu bir hizmettir ve karşılığı Allah c.c ‘nün rızasıdır. GİMDES verdiği sertifikada Allah c.c’nün rızasını gözetmekte ve ümmetin halal lokmasına sahip çıkmaktadır. Standartlarını Allah c.c’nün kelamı Kuran-ı Kerim ışığında İlim ve bilim çerçevesinde oluşturmuş Allah c.c ‘nün rızası üzere hizmet etmektedir. En büyük kârımız bizi yaradan Yüce Rabbimiz Allah c.c.ün rızasıdır diyor.

  Biz de diyoruz ki;”destek hizmetimize Allah c.c’nün rızası üzere devam edeceğiz, başkalarının hangi pastanın neresinden pay almaya çalıştıkları yada pastanın tamamına mı sahip olmaya çalıştıkları onların sorunu. Mümin kardeşlerimize tek diyebileceğimiz “Uyanın ve helal lokmanıza sahip çıkın” yoksa bu güne kadar nasıl uyutulduysanız, aynı şekilde uyutulmaya devam edeceksiniz.

  Gelin hep beraber “helal lokmamıza sahip çıkalım” birileri bundan nemalanacak diye biz imanımızdan olmayalım. Helal ve Tayyib bir yaşam içinde hayırlı, imanlı bir nesil yetiştirelim. Helal ve Tayyib bir yaşam mı, yoksa öyle yaşar gibi görünmek mi? Allah c.c’nün rızasını kazanmış, duaları kabul ve makbul olan ümmetlerden olmak dileğiyle….   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 8


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.