GÜZEL MÜSLÜMANLIK
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Hakikaten insan için kendi çalıştığından başkası yoktur ve muhakkak onun çalışması yarın görülecektir.Sonra ona karşılığı tastamam verilecektir." Necm 39-41

Günün Hadisi
"Her sarhoşluk veren hamr içkidir, her içki(hamr) haramdır. Sahih-i Müslim

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48597799
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GÜZEL MÜSLÜMANLIK


  Gönderen:huseyin Tarih: 24/11/2016 04:34
  konferans GÜZEL MÜSLÜMANLIK

  GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr.Ali Nihat Eskioğlu 14 kasım 2016 tarihinde GİMDES merkezinde ’’Güzel Müslümanlık’’ konusunda bir seminer verdi. Seminer içeriğinde güzel Müslüman olabilmemiz için yapmamız gerekenler konusunda önemli uyarılarda bulundu. Prof.Dr. Ali Nihat Eskioğlu hocamızın seminer programında üzerinde durduğu önemli hususlar şöyledir;

  Güzel Müslüman Nasıl Olabiliriz?

  Dünyada Allah'ı bilmeyen O'nu ahirette göremeyecektir.Dünyada marifet zevkini tatmayan ahirette müşahede tadını alamayacaktır.


  Marifetullah ve muhabbetullahın kalbimizde zuhur edebilmesi için kalbin cilalı olması lazımdır. Kalp nasıl cilalı olur? Kalpte zikir vardır, dünyadan hiç bir şey yoktur. Hepsinden boşaltılmıştır. Kalbimizden dünya sevgisini çıkaralım ki oraya Allah sevgisini Allah aşkını koyabilelim; marifetullahı koyabilelim. Dünya sevgisinden başka öfke, şehvet, gaflet bunlardan da uzak durmamız gerekmektedir.

  Hasan-ı Basri hazretleri Basralı bir Allah dostudur. Bir gün ikindi namazını kılıyorlar ve ikindi namazını kıldıktan sonra dışarıya çıkıyor. Caminin kapısında bir taraftan çıkan çok kalabalık cemaate bakıyor bir taraftan ağlıyor. Hem cemaate bakıyor hem ağlıyor. Birisi gelip soruyor "Hocam neden ağlıyorsun?". "Manevi ilme heves edenler gün geçtikçe azalmaktadır. "Elde fırsat varken müslümanlar neden bu ilmi kazanmaya çalışmazlar?" diyor.

  Hasan Basri hazretleri, cemaatin içerisinde manevi ilimden nasibini almadan göç edecek olanlara yani bu dünyadan manevi ilimlere sahip olmadan ahirete gidecek olanlara acıyor ve büyük nimetlerden mahrum olacaklarından dolayı ağlıyor. Ağlama sebebi budur. Yani o insanların büyük bir kısmında heves azalmış. Ve diyor ki "Manevi ilimlerden nasibini alamayanlara yazıklar olsun." Yani manevi ilimlere sahip olma gayretinde olmayanlara yazıklar olsun diyor Hasan-ı Basri hazretleri. Halbuki Hasan-ı Basri hazretlerinin zamanı tebe-i tabiin zamanıdır. Günümüzde toplum olarak daha da üzücü bir durumdayız.

  Yalnız zahiri ilimleri okuyup manevi ilimlerden habersiz olanlar. Kullandığı gözler açık olsa da kalp gözleri kapalıdır. Kişi sadece zahiri ilimler ile uğraşmış manevi ilimler ile hiç meşgul olmamıştır. Manevi ilimler öyle bir şey ki Cenab-ı Allah kalbe vaaz ve nasihat ediyor. İlahi emir ve yasaklardan; yasaklar da haramlar veya sünnetlere uymamaktır. Dolayısıyla bunlardan yoksun kalanlara Hasan Basri hazretleri acıyor. Ve diyor ki bunların halleri perişandır. Çünkü bu kalp ilmini Allah yalnız edepli müttakilere bahşeder. Yani manevi ilimlere sahip olabilmek için hem edepli olmak; adablara riayet etmek hem takvalı olmak; müttaki olmak gerekir.

  Seçkin sahabeler ve insanlar bu sırra varabilmek için bütün imkanlarını harcamışlar. Marifetullah ve muhabbetullahtan başka insan için daha büyük bir nimetin bulunamayacağını ifade etmişlerdir. Dünyada erişebileceğimiz en büyük nimet marifetullaha ve muhabbetullaha erişmekdir.

  İnsanı ilahi muhabbete götüren on çare bulunmaktadır. Bunlar:Tövbe, Zühd, Tevekkül, Kanaat, Uzlet, Midenin Orucu, Zikir, Rabıta, Murakebe-Riyazat ve Rıza’dır. Yaşadığımız sürece muhabbete erişebilmek için güzel Müslüman olma yolunda gayret göstermemiz gerektiğini unutmamalıyız.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 6


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.