Helal Sertifikalandırma Kurumları Arasındaki Güvenirlilik
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49717683
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Helal Sertifikalandırma Kurumları Arasındaki Güvenirlilik


  Gönderen:huseyin Tarih: 11/10/2014 01:58
  kadir Helal Sertifikalandırma Kurumları Arasındaki Güvenirlilik

  Gelişen üretim teknolojileri içerisinde Helal ve Tayyib üretim sisteminin önemi üreticiler tarafından anlaşılırken artık tüketici kitleler tarafından da anlaşılır ve talep edilir bir konuma gelmiştir. Böylelikle tüm dünyada Müslümanların Helal ürün bulma arayışları da hız kazanmıştır. Bilinçli tüketiciler, kendi başlarına sadece ürünlerin etiketlerine bakarak içeriklerini tam anlamıyla bilemeyeceklerini anladıklarında, Helal Sertifikalandırma sistemi ile ürünlerin kendi inançlarına ve sağlıklarına uygunluğunu belirletme çalışmalarına başlamışlardır.

  Helal Sertifikalı ürünlerin üretilme zorunluluğu başlangıçta yalnızca gayri Müslüm ülkelerdeki bir durum gibi görülmüş ancak küresel ticaretin yaygınlaşması ve sınır tanımaması ham maddelerin Müslüman ülkelerdeki üretimlerde de kullanılma gerçeğinden dolayı Helal Sertifikası artık tüm Müslümanlar tarafından aranılan bir belge olmuştur.

  Dünyadaki Helal Sertifikalandırma kurumları Helal belgeleme çalışmalarını yürütürken üretimlerde kullanılan ham maddelerin başka bir Helal Sertifikalandırma kurumundan gelmesi durumunda, bu belgeyi ilgili Helal sertifikalandırma kurumuna onaylatmaktadır. Ancak Helal Sertifikasını veren kurumlar bu çalışmalarını ancak Allah’ın rızasını kazanma ve Müslüman ümmete hizmet etme gayesiyle yapmalarının gerektiği bilincinde olması gerekmektedir. Bu bağlamda tüketiciyi bilgilendirme son derece önemlidir.

  Gayri Müslüm ülkelerde bulunan Ehil Helal Sertifikalama kurumlarının yine Gayri Müslüm ülkelerde yaptıkları Helal sertifikalandırma çalışmalarını, sırf firmalar bulundukları ülkelerdeki İslamofobi’den dolayı, Helal sertifika almış firmaları açıklayamamaktadırlar. Bu durumu fırsat bilen firmalar, büyük uygunsuzlarında veya Haram ürünleri kullanmaya başladıklarında rahatlıkla sertifikalandırma kurumlarını değiştirerek, Ehil olmayan Helal sertifikalandırma firmalarından belgelerini alabilmektedirler. Bunun önüne geçilebilmesi için Ehil Helal sertifikalandırma çalışmaları yapan kurumların yayın organlarından bu firmaları ilan edebilmesi gerekmektedir.

  GİMDES Helal Belgelendirme hizmetinde karşılaşılan, tanınan Helal kurumlarının belgelerini doğrulatarak Müslümanların Helal ürünleri güvenle kullanmalarını sağlamaktadır.

  Müslümanların dünyanın neresinde olursa olsun yolculuk, yeme içme, konaklama ve tatil ihtiyaçlarının tamamen Helal ve Tayyib şartlarda gerçekleştirilecek sistemin sürdürülebilirliğini kontrol edilebileceği bir sistemin olması dünya İslam ümmeti açısından çok önemlidir ve büyük bir güven ortamı oluşturacaktır. Giyimden turizme, gıda ürünlerinden oyuncaklara, kozmetikten bankacılığa kadar uzanan değişik sanayi dallarında, o ürünün markasından önce gelen bir başka önemli ibarenin yani helal ve tayyib standardının olması Müslümanlar için güvenilirlik damgasıdır. Bu helal damganın en kusursuz, sağlam, ortak kurallar neticesinde oluşturularak standartlaştırılması ise kurumların daha güçlü bir duruma gelmesini sağlayacaktır.

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 6


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.