GİMDES GÜNEY KOREDE!...
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49196880
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES GÜNEY KOREDE!...


  Gönderen:huseyin Tarih: 13/08/2015 04:01
  halal dunya GİMDES GÜNEY KOREDE!...
  KORE İSLAM BİRLİĞİNİN DAVETLİSİ OLARAK 7 GÜNLÜK BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRİLDİ…


  7-9 Ağustos günlerinde Helal Expo Kore Organizasyon Komitesi'nin ilk defa organize ettiği Helal Expo ve uluslararası Helal Konfens etkinliklerine özel davatli olarak GİMDES Başkanı Dr.H.K.BÜYÜKÖZER ve Dış İlişkilerden sorumlu Murat SAYIN birlikte katıldılar.

  6 Ağustos Perşeme günü aynı zamanda Kore Müslüman Federasyonu'nun merkezi olarak da kullanılan Seul Merkez Camiine gelindi. Birliğin misafir salonunda Birlik Başkanı Muhammed Kim ve Caminin imamı Dr. A. Rahman Lee ile görüşme oldu. Görüşmede GİMDES’in desteğinin önemsedikleri ve bunun için işbirliği çalışmalarının başlatılması isteklerini belirtiler. GİMDES başkanı helal sertifakalamanın müslümanların Imani bir meselesi olduğunu Kuran ı Kerimde Helal ve tayyib şartların bütün insanlar için olmazsa olmaz olduğu üzerinde durulduğu, busebeple Helal Sertifikalama yapacak kurumun alt yapısın , hem teknik bilgi noktasında, hem de fıkhi bilgiler noktasında deneyimli bir kadrosunnun bulunmasının önemi üzerinde durdu. GİMDES’in eğitim konusunda her türlü desteği vereceğini ifade etti.

  7 Ağustos Cuma namazını takiben Merkez camiinde Cuma namazı kılındıktan sonra Fuar alanina geçildi. 14.30 da Konferans salonunda 300 cıvarında katılımcıya Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, ilgi ile takib edilen, yarım saat süren sunumunu İngilizce olarak yaptı. Fuar katılımcı standanları ziyaret edilerek GİMDES tanıtım broşürleri, 22-25 Ekimde İstanbulda gerçekleştirilecek fuar ve çalıştay etkinlikleri tanım broşürleri ve Helal Sertifakalı AKSOY firmasını çörek otlu, zenzefilli, tarçın ve havlucanli türk lokumu ikram edildi. 8 Ağustos C.tesi günü saat 16.30 da Murat SAYIN’ın ilgi ile takib edilen sunumunu İngilizce olarak yaptı.

  9 Ağustos Pazar günü Fuarda kurulu 60 cıvarındaki firma standları terar ziyaret edildikten sonra Kore’nİn eski başkenti Dijon’a GİMDES Helal Sertifikalı Kozmetik Firması Daeduck Firmasınını sertifika yenileme denetimi için yola çıkıldı. Ertesi günü 10 Ağustos Pazartesi günü denetim çalışmaları ikmal edildekten sonra 11 Ağustos sabah erken saatlerde Koreden Türkiye’ye doğru yola çıkıldı.

  Burada bulunduğumuz müddet içerisinde bir defa daha gördük ki; 30-40 yıldır imanlı müslüman tüketicilerin tamamen amatör, tamamen sivil toplum yapısı içinde geliştirmeye çalıştığı Helal sertifikalama çalışmaları toplumlar tarafından Kabul görmüş. Bu gerçeği gören eski patronlar 100 yıldır sürdürdükleri sömürme düzenlerini müslüm ve gayri müslim ülkelerdeki devlet yöneticilerini devreye sokarak kendilerine bağlı adı helal sertifikalama olan uydu kuruluşlarla devam ettirmenin sinsi planlarını yapmaktadırlar. Filipinler, Tayland, Körfez ülkeleri ve Kore devlet kurumları bu yolda işbirliği yapmanın planları içerisinde. Müslüman ümmet bu oyunlara da karşı uyanık olmalıdır.

  Güney Kore’de bizi gururlandıran ve heyecanlandıran olay, bu gün 48 milyonluk Korede 135 bin nüfusa ulaşan Koreli müslümanların Zubeyir Hocanın ismini unutmamaları ve saygı ile anmaları. Kore Müslüman Federasyonunun Tanıtım bültenlerinde, Kitaplarda ve hazırlanmış videolarda, resimlerle, yazdıkları yazılarla isminden saygı ile söz etmeleri ne kadar güzel bir makama erişmiş dedirttiyor.

  Yıllar önce 1980 li yıllarda Zübeyir Hoca ile yollarımız Almanya’da kesişmiş, bir müddet birlikte çalışmalarda bulunmuştuk. Beraberliğimizde Korede’deki çalışmalarını dinlemiştim. Bir Helal Fuar ve beraberinde bir Helal Konferans daveti vesilesi ile ilk defa geldiğim Güney Kore’de bu sefer Zübeyir Hocanın açtığı çığırın bugünkü kuşakları ile karşılaştım. Bir küçük himmetin nelere muktedir olduğuna bir defa daha şahid oldum. Bu duygularla buradaki insanlardan öğrendiklerimi, duyduklarımı paylaşmayı en azından kadir şinaslık görevi olarak kabul ettim.

  Kore Fatihi… Zübeyir Koç Hocaefendi...

  Zübeyir Koç Hocaefendinin Büyük Başarısı...

  Rabbim, hayatta ise selamet, Rahman’a kavuşmuşsa makamını cennet eylesin. Yolundan gidebilmeyi hepimize nasip buyursun. Amin...

  Türk askeri ile birlikte Kore'deki savaşa katılan imam Zubeyr Koç hoca, bir yılda 211 kişinin Müslüman olmasına ve bir cami açılmasına vesile olmuş. Bir elin parmaklarını geçmeyen Müslüman sayısının bugün 135 binleri aşmasında büyük gayretleri olmuş. Güney Kore'de 60 yıl önce bir elin parmaklarını bile geçmeyen Müslüman sayısı bugün 135 binlere ulaşmış bulunuyor. İslam'ın bu kadar hızlı gelişmesinin şüphesiz çeşitli sebepleri vardır. Ancak, onlardan biri hayli ilginç. Kore halkının İslam dinini sevmesinde Türk askerinin, özellikle de onlarla birlikte cepheye giden imam Zübeyir Koç'un katkısı çok büyük olmuş.

  Genç imamın bir yıl kaldığı Kore'de, Müslümanların sayısı 211 olur. Ayrılmadan önce Kore'nin ilk camisi barakadan yapılır; minaresi de bidonlardan... Bu cami önce Tugay Komutanı Uluçevik'e, oradan da Genelkurmay Başkanlığı'na "Koreliler bizden bir cami istiyor. Ne yapalım?" diye bir yazı ile bildirilir. Ankara, Kore'de askerlerin cami yapmasına ve açmasına izin verir. Türk askerleri ve Korelilerin birlikte inşa ettiği caminin açılışını 16 Temmuz 1956 tarihinde Tuğgeneral Cemil Uluçevik Paşa yapar.

  Zübeyir Koç Hocanın İslam'ı anlatmak için verdiği konferanslara Hıristiyan misyonerlerin tepkisi gecikmez. Genç imamı vazgeçirmek üzere Amerika Uzakdoğu Kuvvetleri'nin papazı gelerek 'Dinlerin aslı birdir, biz zaten çalışıyoruz, İslam'a gerek yok' der. Ancak Koç, İslam'ı anlatmaktan geri durmaz. Hıristiyan misyonerler önce konuyu gazeteler aracılığı ile gündeme getirir. İngiliz gazeteleri bu konuya önem verir ve sayfalarında İslam'ın Uzakdoğu'da yayılmasını uzun süre işler. Hatta çalışmalar Vatikan'a kadar bildirilir. Vazgeçirmek için çok uğraştılar, Ancak Zübeyir Koç hoca direnerek tebliğ ve irşat hizmetine devam eder. Hatta bu engelleme çalışmalarının ters teptiği ve kendine gelen 10 Amerikalının da Müslüman olduğunu söyleniyor.

  Zübeyir Koç, bir yıllık görevinin dolmasından sonra Türkiye'ye döner. Önce imam hatipten mezun olur, sonra da İslam Enstitüsü'nü bitirir. Türkiye'nin farklı bölgelerinde imamlık, vaizlik ve müftülük yapar. 1983 yılında emekli olup Almanya'ya gider. Koreliler onun için "Biz Müslümanlığı Zübeyir Koç hocadan öğrendik" diyorlar. Başta yaptığım dua ve temenniyi tekrar etmek istiyorum.

  Rabbim, hayatta ise selamet, Rahman’a kavuşmuşsa makamını cennet eylesin. Yolundan gidebilmeyi hepimize nasip buyursun. Amin...

  halal dunya  halal dunya halal dunya

  halal dunya halal dunya


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 8


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.