GÜNEY KORE HELAL EXPO, HELAL KONFERANSTA Kİ KONUŞMAMIZ.
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar, fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içkide ve kumarda, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah`ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?" Maide 90-91

Günün Hadisi
"Şüphesiz ki, Allah hem hastalık, hem de onu tedavi için ilacı indirmiştir. Her hastalık için bir deva yaratmıştır. O halde kendinizi tedavi edin, haram ile tedavi olmayın." Ebu Davud

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49097943
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GÜNEY KORE HELAL EXPO, HELAL KONFERANSTA Kİ KONUŞMAMIZ.


  Gönderen:huseyin Tarih: 18/08/2015 03:27
  halal dunya GÜNEY KORE HELAL EXPO, HELAL KONFERANSTAKİ KONUŞMAMIZ.

  7-9Ağustos 2015 günlerinde Güney Kore’de ilk defa gerçekleştirilen Helal Expo Fuarı ve Helal Konferansı’na davet edilen GİMDES adına, GİMDES başkanı Dr.Hüsyin Kâmi BÜYÜKÖZER ve Uluslarası İlişkilerden Sorumlu Murat SAYIN bu davete icabet ettiler. 7 Ağustos günü Dr. H.K.BÜYÜKÖZER “HELAL VE TAYYİB ÜRÜNDE TEK SES TEK YÜREK” konu başlıklı konuşmasının Türkçesini yayınlıyoruz.


  HELAL VE TAYYİB ÜRÜNDE TEK SES TEK YÜREK

  Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER
  GİMDES Başkanı - WHC Patron

  Hamd Alemlerin Rabbi olan Allah'adır. Salat ve selam Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in, alinin ve ashabının üzerine olsun.

  İslam, insanın farklı gibi görünen ama bütünleyici parçaları olan duygu, ruh ve bedeni içine alan bütünsel bir yaşam biçimidir. Allah (C.C.) bizleri kendisine ibadet etme amacıyla yarattı (Kur'an 51:56). Ancak bu amacı bizlere sunarken bizleri dünyada rehbersiz bırakmamış, kitaplar ve paygamberler göndererek kendi rızasına uygun yaşamı göstermiş, hem dünyada hem de ahirette mutluluğa ermenin yolunu açıklamıştır.

  Bir Müslüman kendi yaşamını Allah'ın istediği kurallara uyarak ibadetle geçirmelidir. Bunu başarmanın yolu ise Helal yaşam sistemindeki başarısına bağlıdır.

  Ey insanlar! Bütün yeryüzündeki nimetlerimden helal olmak, temiz olmak şartıyla yiyin. Fakat şeytanın adımlarına uymayın. Çünkü o size belli bir düşmandır.(Sure 2,Ayet 168)

  Helal ne demek? Bütün mevcudatın yaratıcısı ve sahibi olan Allah’ın (c.c) izin verdiği, meşru kıldığı her şey.
  Haram ne demek? Allah’ın (c.c) izin vermediği, yasakladığı ve meşru kılmadığı her şey.
  Helalde iyilik, güzellik, temizlik, bereket ve sağlık vardır. Haramda ise çirkinlik, pislik, habislik, kıtlık ve hastalık vardır.

  HELAL, bir Müslümanın Hayat standardının olmazsa olmazını teşkil eder. Doğumundan ölümüne kadar HELAL dairesi içerisinde yaşamak onun en önemli hedefidir. Bu hedefinin en önemli halkası ise HELAL Lokma’dır. Bu sebeple, Helal yaşam, Helal yemek, Helal içmek, kısaca Helal Lokma Müslümanın olmazsa olmazı, onun imani bir meselesidir.

  O boğazından geçecek her lokmanın hesabını Allah (c.c)’a vermek zorundadır. Bu sebeple, bir Müslümanın yediği, içtiği her lokmanın mutlaka HELAL olması şarttır. Maddi ve manevi hayatının sağlıklı ve feyizli devam edebilmesinin en önemli güvencesi HELAL Lokmadır.

  İlk insan ve ilk peygamberimiz olan Hz. Âdem (a.s.)’ın ve eşi Havva anamızın, Allah tarafından kendilerine yasaklanmış ağacın meyvesini, şeytanın aldatması sonucu yemeleri, onların imtihanı kaybetmelerine ve cennetten çıkartılmalarına neden olduğu gerçeğini düşündüğümüz zaman, Helal Lokmanın bütün insanlar için de ne kadar önemli olduğu anlaşılır.

  Bugün küresel bir dünya yapısında üretimler de tüketimler de çok uluslu bir yapıya dönüşmüştür. Müslümanın helal ürün talebi bu sebeple birçok güçlüklerle karşılaşmıştır. Bu güçlüğü yenme hususunda güvenilir Müslüman helal sertifikalama kurumları oluşmuş. Böylece bütün dünyada Helal sertifikalı ürün ticareti oluştu. 2 milyar bir nüfusa sahip olan Müslüman dünyasının Helal ve Tayyib ürün talebinin 2.5 trilyon dolar büyüklüğünde olduğu tahmin ediliyor. Ancak bunun %15’i gerçekleşebilmiş olduğu düşünülürse, büyük bir açığın olduğu kabul edilmelidir.

  Halal pazarı sadece Müslüman tarafından değil, gayri Müslümler tarafından da büyük bir kabul görmüştür. Helal kavramı sosyal sorumluluk, ekonomik ve sosyal adalet, hayvan hakları ve ahlaki değerler gibi son derece önemli değerleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu nedenle yüksek kalite, güven ve ahlaki değerler ile uygun Helal ürünlerin gayri Müslim tüketiciler arasında popülaritesi ve ihtiyacı da artmıştır.

  Helal endüstrisi henüz tam olarak keşfedilmemiş, geleceğin yüksek potansiyele sahip pazarıdır. Bu endüstri sayısı günden güne artan dünya Müslüman cemiyetleri tarafından desteklenmektedir. Ancak, Helal endüstrisinde hem yerel hem de uluslararası sorunlar bulunmaktadır. Özellikle Helal logosunun suiistimal edilmesi, helal sertifikalı olmayan ürünlerde Helal logosunun kullanılması başlıca sorunlardandır.

  Bu kapsamda, GIMDES olarak “Halal Dunya Marketleri” projelerini Türkiye'de başlattık. Eğer bir Müslüman tüketici bu marketlere giderse, tüm Helal sertifikalı ürünleri tek bir yerde bulma imkânına sahip olacaktır. “Halal Dunya Marketleri” GIMDES tarafından kontrol edilmektedir. Bu sayede Helal sertifikalı olmayan ürünlerin satışı gerçekleşemeyecektir. Tüm dünyada bu proje kapsamında marketlerin şubelerini açmak isteyen girişimcileri desteklemeliyiz. İnanıyorum ki bu Müslüman yatırımcının potansiyelden nasıl öğrenebileceğinin iyi bir örneği olabilir.

  Gelecek nesillerimizin İslami yaşantıdan uzak olmaması ve İslam’ın emir ve yasaklarını, tükettiği gıda ürünleri başta olmak üzere ilaç, kozmetik, tekstil, vb. hizmet ve ürünlerde de İslami bilince sahip nesiller yetiştirmek üzere “Daru’l Halal Medresi” eğitim projesini gerçekleştirmek istiyoruz. Sizleri bu projemize destek vermeye davet ediyoruz.

  “Darul Halal Medrese” projesi ismiyle yeni bir projeye başlamış bulunuyoruz. Bu proje kapsamında kurulacak üniversitede yetişecek bireyler temel İslami ilimlerin yanında ne yiyip ne içmeleri gerektiğinin yanında ürünlerde kritik kontrol noktaları hakkında bilgi sahibi olacaktır. Tüm dünyadan kayıt yaptırabilecek öğrenciler Helal sertifikalama sistemi ve İslami ilimler ile ilgili bilgileri aynı anda öğrenme imkânına sahip olacaktır.

  Tüm dünyada Helal ve Tayyib ürünlerin farkındalığının arttırılması için Müslüm ve Gayri Müslüm ülkelerde konferanslar ve fuarlar organize edilmektedir. Bu organizasyonları yapılması şüphesiz çok önemlidir. GIMDES olarak bizler Türkiye'de benzer faaliyetleri her yıl organize etmekteyiz. Bu sene inşallah 6. HelalExpo 2015 Helal ve Tayyib Ürünler Fuarını 22-25 Ekim 2015 tarihinde Istanbul Kongre Merkezinde Organize ediyoruz.

  Bu tarihlerde İstanbul kongre vadisinde eş zamanlı olarak World Halal Council Genel Kurul toplantısı, Uluslararası Helal Gıda Zirvesi, Uluslararası HelalExpo Helal ve Tayyib ürünler Fuarı, Uluslararası Helal ve Tayyib konularında Fıkıh çalıştayı, Uluslararası Helal İlaç ve tıp çalıştayları, KOBİ Zirvesi, Helalen tayyiben Yemek Yarışmaları düzenlenecektir.

  Organizatörlere Helal fuarı ve konferansını organize ettikleri için çok teşekkür ederiz. Rabbimden bu gibi fuarların sayısının artmasını, bütün İslam ümmetine hayırlar, mutluluklar, bereketler vermesini ve küresel bir barışa kavuşturmasını niyaz ediyorum.

  halal dunya  halal dunya  halal dunya


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 8


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.