NEDEN SADECE GİMDES’E GÜVENİYORUZ?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49776530
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  NEDEN SADECE GİMDES’E GÜVENİYORUZ?


  Gönderen:huseyin Tarih: 23/12/2017 18:38
  konferans NEDEN SADECE GİMDES’E GÜVENİYORUZ? …

  "Muhakkak ki Allah, iman edip iyi işler yapanları altlarından ırmaklar akan cennetlere koyacaktır. İnkar edenler ise zevk etmeye bakarlar ve hayvanlar gibi yerler, içerler. Oysa onların ikametgahları ateştir."(Muhammed.12)
  “O hâlde Allah’ın sizi, helâl ve tayyib olarak rızıklandırdığı şeylerden yiyin ve siz kendisine iman etmiş olduğunuz Allah’dan sakının.(Maide.88)


  -Her helal sertifika(!) gerçek helal sertifika değildir. 30-40 yıllık birikimle Türkiye’de helal sertifikalamayı ilk başlatan ve Kuran’ın “Helalen Tayyiben” emrini ticari menfaatler için sulandırmadan İslam Fıkhına uygun standart oluşturan tek kurum GİMDES’tir.

  -Türkiye’de Dünya Helal Konseyi’nden ve Malezya gibi helal sertifika standartlarını yıllar önce oluşturmuş Müslüman ülkelerden tek akrediteli (tanıdığı, kabul ettiği) kurum GİMDES’tir. Bugün uluslar arası akreditasyona sahip GİMDES ve Dünya Helal Konseyi’ne (WHC) bağlı diğer kurumların tamamı sadece helal sertifika çalışması yapmaktadır. Hıristiyan kültürü ile hazırlanmış ISO, HCCP vs. kalite yönetim sertifikalaması ile meşgul olmamaktadırlar.

  -Hiçbir cemaate veya kuruma bağlı olmadan ehli sünnet olan her türlü cemaat ve STK temsilcisini içinde barındıran tek ümmet kurumudur.

  -Tam bağımsız ve tarafsızdır. Hiçbir ticari menfaat peşinde olmadan Allah rızası için ümmetin helal lokma meselesini dert edinmiştir. GİMDES’in yapmış olduğu sertifikalama ücreti çok cüzi. Para kazanmak için değil İslam’ın kefalet anlayışı ile sadece kira, denetim ve çalışanların maaşları gibi masraflarının karşılanması için ücret alıyor.

  -GİMDES Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer’den tutun çalışanlarına ve denetçilerine kadar içindeki herkes sadece bilen değil bildiğini yaşayan takva ehli kimselerdir. Tesettürsüz ve namazsız kimse denetçi olamaz. KPSS ile değil yaşantıdaki Müslümanlığa göre eleman alınmaktadır.

  -Ehli sünnet hocalarından oluşan bir fıkıh kuruluna ve konusunda ihtisas sahibi gıda mühendisi, kimyager, veteriner ve ziraatçilerden oluşan bir bilim teknik kuruluna sahiptir. Bu iki kurumdan biri olmadan güvenilir bir sertifika kurumundan bahsetmek mümkün değildir.

  -Sertifika verirken sadece sağlık, veya sadece helallik açısından olaya bakılmaz. Bir ürünün helallik, sağlık, kalite, hijyen, hilesizlik ve etik durumuna da bakılarak sertifika verilir. Mesela içeriği %100 helal olsa da herkesin helal dairede kullanımı kontrol altında olamayacağından makyaj malzemelerine ve alkolsüz de üretilse sağlığa olan zararlarından dolayı asitli içeceklere sertifika verilmiyor.

  -Bir ürüne ilk kez sertifika verilirken çok sıkı bir denetim yapılır. Sertifika verildikten sonra da kullanılan hammaddelerin ve katkı maddelerinin içeriği belge ve dökümanlarla, habersiz denetim ve baskınlarla ve kesimhaneler 7/24 kamera sistemiyle sürekli denetlenmektedir. Habersiz denetimlerde bir uygunsuzluk görüldüğünde sertifika anında iptal edilir ve o firmaya hatasının büyüklüğüne göre 1yıl, 3yıl ya da 5yıl sertifika verilmez.

  – Türkiye’de GİMDES’e katılmayıp başka helal sertifikalama kurumu açanlar Müslümanların kafasını karıştırıp helale olan güvenin azalmasına sebep olurlar. GİMDES’in kapısı herkese açıktır. GİMDES hep şunu der; eğer bir eksik, kusur var ise buyrun gelin hep birlikte düzeltelim, daha iyisi olsun.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.92
  Toplam Oy: 26


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.