GÖNÜLDEN GÖNÜLE HELAL GIDA ARAYIŞI…
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49735807
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GÖNÜLDEN GÖNÜLE HELAL GIDA ARAYIŞI…


  Gönderen:huseyin Tarih: 06/05/2015 02:55
  kadir GÖNÜLDEN GÖNÜLE HELAL GIDA ARAYIŞI…

  Mailleri bize de ulaşan iki gönüllü kardeşimizden birinin sorusuna diğer kardeşimizin cevabı dikkatimizi çekti bunu sizlerle paylaşmak istedik;

  SORU

  “Merhabalar. Helal sertifikalı ürünleri ve üretici firmaları isim olarak veriyorsunuz. Bu ürünleri sipariş edebileceğimiz firmaya ait irtibat bilgilerini de (şipariş telefonu, internet site adresi, mail adresi vb.) Eklerseniz çok iyi olur. Malumunuz her yerde bu ürünleri tedarik etmemiz mümkün değil. Arama motorlarından ulaşılabir ancak sizin vereceğiniz link yada irtibat kaynakları daha güvenilir olacaktır. Lütfen maili alınca geri bildirimde bulununuz. Saygılarımla selam ve dua ederim”

  CEVAP

  “GIMDES, helal sertifikalı ürün tedariği noktasındaki sıkıntıları bildiği için çözüm olarak Helal Dünya Marketleri konseptini oluşturmuştur. Helal dünya marketleri GIMDES tarafından planlı olarak denetlenip sadece helal sertifikalı ve sağlıklı ürünler satarak siz helal lokma peşinde koşanlara hizmet vermektedir. Ancak bu marketlerin yetersizliği noktasındaki kaygılarımızı zamanında Hüseyin hocamıza biz de iletmiş ve hocamızın haklı itirazını duyduktan sonra vazgeçmiştik. Hocamız "GIMDES tarafından satınalma faaliyetlerinde adres göstermenin o marketi GIMDES adına tamamen temize çıkarmaya" yorulabileceği endişesi ile karşı çıkmıştır. Hatta hocamız bu noktada o kadar hasaas ki Helal Gıda uygulamasını android markete koymaktan imtina etmiştir. Çünkü "insanlar o uygulamayı orada görüp android marketteki diğer yanlış yönlendiren uygulamalara da eğilebilir" diye endişesini bizimle paylamış idi.

  Yine bu konuda şöyle bir sıkıntı ortaya çıkıyor. Yıllarca bazı firmalar özellikle dindar kesimde "müslüman firma, yanlış yapmaz" imajı ile müslümanların hayatında önemli yer tuttu. Halen insanlar bu firmaların bütün ürünleri sanki helal sertifikalıymış gibi muamele ediyor.Oysa GIMDES firmaya değil ürünlerine sertifika vermektedir. Bu noktada seçim sorumluluğu siz değerli halkımıza düşüyor. Söz gelimi İÇİM markası birçok ürününe sertifika almış durumda ancak bu marka altında sertifikasız ürünlerden özenle kaçınmak da halkımızın görevidir. GIMDES "İÇİM markası tamamen GİMDES helal sertifikalıdır" gibi bir algı oluşturmaktan azami derecede kaçınmaktadır.

  Hal böyleyken helal ürünlere ulaşım konusunda GIMDES'in daha fazla yönlendirmesi yerine insanların bir şekilde bu ürünlere erişim için kendi kişisel gayretlerini ortaya koymaları bekleniyor. Eğer internetten helal ürün siparişi vermek isterseniz GİMDES’in kontrolunda olacak helal online platformu yakında faaliyete geçince kullanabileceğinizi ümid ediyorum.

  Yine helal gıda uygulamasında -her ne kadar tam fonksiyonelliğe ulaştıramamış olsak da- barkod okutarak normal marketlerden GİMDES helal sertifikalı ürünleri ayrıştırma yoluna gidebilirsiniz.

  Son bir not: Bu cevabı GIMDES adına değil Helal Gıda uygulama geliştircileri ve helal lokma gönüllüleri olarak kişisel bir fikir paylaşımı olarak yazıyoruz, lütfen GIMDESin cevabı olarak değerlendirmeyiziniz. Selam ve dua ile...”

  İki kardeşimize de GİMDES olarak teşekkür ediyor, Allah razı olsun diyoruz.   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.