Helal Gıda Gerçeğini Dünya Kabul Etti!..
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Hakikaten insan için kendi çalıştığından başkası yoktur ve muhakkak onun çalışması yarın görülecektir.Sonra ona karşılığı tastamam verilecektir." Necm 39-41

Günün Hadisi
"Her sarhoşluk veren hamr içkidir, her içki(hamr) haramdır. Sahih-i Müslim

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48597437
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Helal Gıda Gerçeğini Dünya Kabul Etti!..


  Gönderen:huseyin Tarih: 09/12/2016 00:28
  konferans Helal Gıda Gerçeğini Dünya Kabul Etti!..

  Bugün gün geçtikçe rutin bir ihtiyaç değil bir zorunluluk olduğu gerek üreticiler gerekse tüketiciler tarafından daha fazla anlaşılan Helal Sertifikalı ürün gerçeği, bütün dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Bu gelişmede, özellikle Müslüman tüketicilerin helal sertifikalı ürün talepleri etkili olmaktadır. Süreç içerisinde Helal Sertifikalı ürünlerin Helal ticaret ve Helal ürün pazarını oluşturması da kaçınılmaz olmuştur.


  Helal Gıda kavramı, uluslararası The Codex Alimentarius Komisyonu dokümanlarında “İslami kurallar doğrultusunda izin verilen gıda” anlamında yer almakta ve “İslami kurallara göre yasak olan herhangi bir unsuru içermeyen, bu unsurlardan arındırılmış yerlerde veya cihazlarda hazırlanan-işlenen-taşınan ve depolanan, bu durumların dışında üretilen herhangi bir gıda ile hazırlama-işleme-taşıma ve depolama aşamasında direkt temasta olmayan ürün olarak” tanımlanmaktadır.

  Bugün dünyada Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelere ilaveten, azınlıkta oldukları bir çok laik ve gayri müslim ülkelerde de helal gıda belgeli ürünler piyasaya arz edilmekte ve helal gıda belgelendirmesi ile ilgili faaliyetlerde bulunulmaktadır. Bilhassa, Güneydoğu Asya ve Ortadoğu gibi bölgelerde ithal edilen gıdalarda “Helal” logosu bir zorunluluk haline gelmektedir.

  Ülkemizde Helal Gıda sektörü canlandırılarak, Türkiye’nin ekonomik yapısına katkıda bulunabilecek bir başlangıç noktası GİMDES’in gayretli çalışmaları ile yakalanabilmiştir. GİMDES çalışmaları ile Helal sertifikalı ürünlerin yurtiçi ve yurtdışı dağıtımına getirilmiş, hepsi de manasız ve çağdışı kalmış irili ufaklı, engelleri ortadan kaldırarak, Müslüman tüketicilerin Helal ve Tayyib ürün bulabilecekleri bir tüketim sistemi oluşturulmaya çalışılmıştır.

  Dünyada da, ülkemizde de Müslüman tüketicilerin 'Helal ürün'lere olan taleplerinin artması nedeniyle bu pazardaki firma ve hizmet sayılarında da artışlar görülmektedir. Örneğin helal lokma isteklisi tüketici kitlelerin talepleri sonucu GİMDES denetimlerine tabi olmayı kabul eden, helal ürün satma isteklisi müteşebbisler artık Türkiye’de de HALAL DUNYA MARKETLER ZİNCİRİ olarak hizmet vermektedirler.

  Uzmanlar, genel kanaatin aksine HELAL ürünlerin sadece içecek ve gıda maddeleriyle sınırlı olmadığını,artık tüketicilerin daha da bilinçlenerek ikram sektörü, sağlık ve ilaç endüstrileri, kozmetik, finans ve bankacılık sektörlerinde de HELAL hizmet aradıklarını ifade ediyor.Günümüzde gıda, kozmetik ve ilaç sektörlerinde en büyük problem bu ürünlerin üretiminin teknoloji, ham madde ve katkılar bazında gayrimüslim güçlere bağımlı olarak yürütülmesidir.

  Modernite ile adeta yaşantımıza farkında olmadan adapte edilen jelatin, MSG, Sodyumnitrit, Aspartam, Sistain vs.gibi yüzlerce zararlı ve haram olma riski olan katkı maddeleri başta olmak üzere tehlikeler içeren gıda üretim sisteminin tek alternatifi helal ve tayyib(sağlıklı, temiz, kaliteli, hijyenik) olma özelliklerini barındıran Helal Sertifikalı ürünlerin tüm insanlık için, elzem olduğuna inandığımız, tek çözümdür

  Global olarak dünyadaki Helal Sertifikalı gıda taleb potansiyelinin 1 trilyon dolar, gıdanın dışındaki diğer sektörler de dikkate alındığında, bu rakamın 3 trilyon dolar olabileceği tahmin edilmektedir. Avrupa kaynaklarına bakarsanız sadece Avrupa için 80 milyar dolardan söz edilmektedir ki, Avrupa firmaları bu rakamın tamamına sahip olabilmenin projelerini yapmakla meşgul olmaktadırlar. Japonya, Çin, Brezilya, Avustralya, Güney Kore, Filipinler ve Amerika da bu pazara gözlerini dikmiş bulunmaktadırlar. Türkiye’nin ise yıllık helal ürün ve hizmet talebinin 187 milyar dolar, ihracatının ise 12 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir. Dünyanın helal ürün talebini karşılamada, ihracatını artırarak, Türkiye çok daha büyük pay sahibi olabilir. BİLELİM Kİ İNSANLARIN YEDİKLERİNE HAKİM OLANLAR, O İNSANLARIN YÖNETİMİNDE DE SÖZ SAHİBİ OLURLAR.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 2


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.