GİMDES BÜLTENİ’NİN 12. SAYISI ÇIKTI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  61705297
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES BÜLTENİ’NİN 12. SAYISI ÇIKTI


  Gönderen:huseyin Tarih: 02/07/2010 02:50
  bülten GİMDES BÜLTENİ’NİN 12. SAYISI ÇIKTI…

  2 aylık periyodlarla yayınlanan Bülten’in bu sayısı, 2010 yılının KUR’AN yılı olarak kutlanmasına paralel olarak Kur’an sayısı olarak hazırlandı. Bu sebeple Helal Gıda ile ilgili sunulan Kur’ani ayetlerden bir kaçını burada da tekrar edelim:

  -Üzerlerine Allah’ ın ismi anılmayanlardan yemeyin. Çünkü bu, muhakkak ki bir fıskdır. Filhakıyka şeytanlar, sizinle mücadele etmeleri için kendi dostlarına mutlaka telkinlerde bulunurlar. Eğer onlara itaat ederseniz şüphesiz ki siz de Allah’ a eş tanıyanlardansınız. (SURE 6: AYET 121)

  -Allah’ ın size helal ve temiz olarak verdiği rızıklardan yiyin ve kendisine iman etmiş bulunduğunuz Allah’ tan korkun.(SURE 5: AYET 88)

  -Artık, Allah’ ın size rızık olarak verdiği şeylerden helal ve temiz olarak yiyin de eğer yalnız Allah’ a ibadet ediyorsanız, O’nun nimetine şükredin.(SURE 16: AYETA 114)

  -O, dönüp gitti mi (yahut bir iş başına geçti mi) yeryüzünde ortalığı fesada vermek, ekinleri tahrip edip nesilleri bozmak için çalışır. Allah bozgunculuğu sevmez.(SURE 2:AYET 205)

  -Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz. (SURE5: AYET90)

  -Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi? ( SURE5: AYET91)

  -Ey insanlar! Bütün yeryüzündeki nimetlerimden helal olmak, temiz olmak şartıyla yiyin. Fakat şeytanın adımlarına uymayın. Çünkü o size belli bir düşmandır.(SURE2: AYET168)


  Dr.SHAHID ATHAR’ın ibretle okuyacağınız ‘İslamda Yasaklanmış Gıdaların İnsan Hormon ve Davranışları Üzerindeki Etkileri’ yazısınıdan kısaca iki paragrafı bilginize sunuyoruz:

  İlahî yasaklar için bir müminin ,her zaman bilimsel bir gerekçe bulması gerekmemektedir. Mamafih, bir mümin, böyle bir bilimsel gerekçeyi görmüş ve bulmuşsa, imanlarını artırmaya vesile olacağını düşündüğü bu bilgiyi diğer müminlerle paylaşmalıdır. Böyle yapılırsa, Kuran’ın güvenirliliği daha da güçlendirilmiş olacaktır.

  Biz inanıyoruz ki, tüm Kuranî ifadeler doğrudur ve eğer bilim henüz onları tasdik etmemişse, bugün, verilerini dikkatle gözden geçirmek için daha derin ve tecrübeyi tekrarlama ihtiyacında olabilir. Gelecekte bu ihtiyacını giderdiği zaman tasdik edeceğine inanıyoruz…..

  Katkı maddelerinin hormonlar ve davranışlar üzerindeki etkileri

  Eğer, domuz, domuz yağı, alkol, kakoin gibi yasaklanmış katkı maddeler tüketilmiş ise, etkileri erkenden ortaya çıkmayabilir. Buna karşılık, küçük miktarlarda kullanılmaları sebebi ile etkileri de yavaş yavaş ve birikerek olacaktır. Esasında, düşük kan şekerine neden olan şeker gibi, hipertansiyona neden olan sodyum gibi, et ve unlu gıdalarda kullanılan ve kanserle bağlantılı nitritler, nitratlar, sülfitler, sülfatlar gibi, kobay farelerde mesane kanserine neden olan sakkarinler, beyin hasarı ile ilgili olduğu söylenen aspartam yapay tatlandırıcılar gibi ve kadında vajinal ve rahim kanserine neden olabilen DES(dietylstilbestrol, yağ ve kas kitlesini artırmak için sığırlara verilen kadınlık hormonu) gibi şeyler daha büyük önem taşımaktadırlar……

  Prof.Dr.Mustafa NUTKU Hocamızın ‚Sağlıksız Beslenmek ya da Ölüme Hazırlanmak!...‘ başlıklı yazısında çok önemli hususları açıklıyor:

  “Helal gıda” denilince, hem helal kazançla ve helal yollardan temin edilmiş gıda, hem de kendi mâhiyeti itibariyle yenilmesi ve içilmesi şer’an yasaklanmamış olan şeyler anlaşılır. Helal gıda, bu iki özelliği de birlikte taşıyan gıdadır. Bu iki özellikten yalnız birini taşıyana biz “helal gıda” diyemeyiz. “Sağlıklı beslenmek ve iyi gıda almak” da, her şeyden önce, yukarıda bahsettiğimiz iki esas özelliği de birlikte taşıyan gıdalarla beslenmektir. Kendi gıda ihtiyacını bizzat kendisi temin edemeyip, anne ve babasının himayesinde büyümeğe ve gelişmeğe mecbur olan çocukların mühim bir hakkı da, helal gıda ile beslenmektir.‘

  Dergide yer alan birbirinden ilginç yazılardan bazıları:

  Koşer mi? Helal mi?

  Jelatin Nedir? Ne değildir?

  Soframızdaki Gizli Alkol!

  Emülgatörler.

  Ülkemizde ilk uluslararası Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı

  GİMDES Faaliyetleri ile ilgili Haberler....

  ÖNEMLİ NOT:

  Birbirinden önemli ve kaliteli bir baskı ile hazırlanan bu dergilere ulaşmak için abone olunuz.

  GİMDES’ten yapılan açılamaya göre Temmuz sonuna kadar abone olacaklara ‚‘Helal ve Haram Hakkında Temel Bilgiler‘ kitabı hediye olarak gönderilecektir.

  Abone ücreti bir yıllık kargo ücreti dahil 40 TL dir.

  Abone Müracaatı için: http://www.gimdes.org/bulten-abonelik-formu.html tıklayabilirsiniz


  bülten


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 15


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.