SAĞLIKTA HELALLİK SORUNU !...KAPAK KONULU GİMDES DERGİSİ 22.SAYISI ÇIKTI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  59681707
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  SAĞLIKTA HELALLİK SORUNU !...KAPAK KONULU GİMDES DERGİSİ 22.SAYISI ÇIKTI


  Gönderen:huseyin Tarih: 16/02/2012 11:15
  konferans SAĞLIKTA HELALLİK SORUNU !...KAPAK KONULU GİMDES DERGİSİ 22.SAYISI ÇIKTI

  NASIL HELAL İLAÇ BULACAĞIZ !...

  '’Şüphesiz ki Allah sizin şifanızı size haram kıldığı şeylerde kılmamıştır.’'(Buhari)

  Kulaklarımızın çok alışkın olduğu ‘’TEDAVİ BU, HARAMI HELALİ Mİ OLUR? ÖNEMLİ OLAN İNSAN SAĞLIĞI...NE YAPSIN ÖLSÜN MÜ İNSAN ? ‘’ sorularının cevabını bu sayımızda bulabileceksiniz.

  Günümüzde helalin içine haramın karıştığı durumlar maalesef sadece gıdayla sınırlı kalmamaktadır.


  Batı kaynaklı dev ilaç endüstrisi Musevileri , Vejeteryanları düşündüğü kadar Müslümanları düşünmemektedir.Bunun en önemli sebebi Müslüman tüketicilerin bu duruma sessiz kalması, Müslüman alimlerin zaruret kavramına sığınması,Müslüman bilim adamlarının helal alternatifler oluşturmaması olarak görebiliriz. Dev ilaç firmaları 30 yıl önce planladıkları ‘’Daha Çok İlaç Satmak İçin Hastalıklar İcat Edelim’’ projelerini 2000’li yıllarda gerçekleştirme imkanı buldular. Bu projelerinin en büyük tüketici pazar kitlesi ise Müslüman tüketicilerdir.

  Hastalıklardan kurtulmak için kullandığımız ilaç, şurup ve kremlerin içeriklerinin birçoğu Müslümanlar için haram kılınan maddelerden meydana gelebilmektedir.Sağlık sektöründe eğitim görmüş Müslüman doktor ve eczacılarımız başta olmak üzere bilim adamlarının konuya acilen sahip çıkmaları gerekmektedir.

  Ne yapmalı? Nasıl helal ilaç bulmalı? Müslümanlar olarak düşünmek zorundayız.Bu sayımızda, İslam ümmeti üretken olamadığı için zarurete muhtaç kalmamız sonucu karşılaştığımız, sağlığımızın önündeki temel problemler hakkında okuyucularımıza bilgi vererek ‘’EMR-İ Bİ'L-MARUF VE NEHY-İ ANİ'L-MÜNKER’’ vazifemizi yerine getirmeye çalıştık.

  En büyük şifa kaynağımız , Kur’an-ı ‘nın ifadesiyle ‘’bütün insanlığa sevgi ve rahmet duyguları ile dolu olan’’ efendimizin sağlık, beslenme ve tüketim konularında da bütün insanlığa verdiği ilahi mesajları bu sayımızda da hatırlatmak istedik.

  HELAL TEMELLİ İLAÇ ÜRETİMİNE NE ZAMAN KAVUŞACAĞIZ ? Konu başlığı ile GİMDES başkanı Dr.Hüseyin Kâmi Büyüközer’in ‘’Bugün İlaç sanayii de maalesef, diğer sanayii kollarında olduğu gibi batının kontrolü ve hakimiyeti altındadır. Fabrika kuruluşundan imalat teknolojisine ve ham maddelerine varıncaya kadar her şey üzerinde bu kontrol geçerli olmaktadır. Bu moderniteyi kendi inanç sistemine adapte edemeyen Müslüman toplumlar, bu gelişmeye de akılcı bir mekanizma ve çözümle cevap veremediklerini belirterek, ilaç sanayii’nde inancımız ve sağlığımız açısından karşılaştığımız problemleri ve çözümlerini sunmaktadır.

  Prof.Dr.İsa Yüceer ; ŞİFA BEKLENTİ VE ÜMİDİ konulu yazısında ; Müslüman’ın dualarındaki taleplerinden birisi de Allah’tan şifa dilemektir. Müslümanların kendilerinin göstermesi gereken duyarlılıkları başkalarından beklemesi doğru olmaz. Zira Müslüman’ın titiz olması gereken konularda başkalarının böyle bir duyarlılığı bulunmamaktadır. Akıl ve kalp en çok ihmal edilen ve tembellikten ölüp giden nimetlerdir. Helal-haram ayrımına dikkat etmek, helallerle yetinmek ve haram olan her şeyden uzak olmak müminin görevidir.Müslüman’ın yapması gereken görevini başkasından beklemesinin doğru olmayacağını yazısında açıklamaktadır.

  Doç.Dr.İlker Alat ; KALP VE DAMAR CERRAHİSİ UYGULAMALARINDA HELAL – HARAM İLİŞKİSİ başlığı ile ; Kalp ve damar cerrahisinin ilgi alanına giren ve Müslümanlar için ciddi risk arz eden çok sık kullanılan bir ilaç olan ‘’ Heparin ‘’ başta olmak üzere , Hayvan kaynaklı dikiş materyalleri , Hayvan kaynaklı / İçerikli Damar Greftleri ,Hayvan kaynaklı kalp kapakları ,Hayvan kaynaklı doku bütünleyiciler,Lokal etkili kanama durdurucular gibi günümüzde Müslüman hastalara da yapılan uygulamaların Helal – haram ilişkisini sorgulayarak, Müslümanlar olarak bu riskli durumlara karşı sorumluluklarımızı hatırlatan ve bir yazı kaleme aldı.

  Hüseyin Avni Hoca , günümüzde en çok tartışılan ve zaruret kavramına sığınılan konulardan biri olan; Haram Maddelerle Veya İçine Haram Madde Karıştırılan İlaçlarla Tedâvî Câiz Olur mu? Konulu yazısında; Müslümanın ölçüsünün sırasıyla Kur'ân, sonra Sünnet, sonra da müctehidlerin ve fakihlerin içtihadları ve sözleri olduğunu belirterek, Kur’an-ı Kerim ,sünnet ve dört mezhebin fıkıh kitaplarından nakiller aktararak Şarap, domuz eti ve diğer haramlarla tedavi, İmamların çoğuna, Mâlik, Ahmed, Ebû Hanîfe ve iki görüşünden birisinde Şafî'ye göre haramdır. Hanefî ve Şâfiî âlimlerinin sonrakilerinin çoğunun seçtiği görüş de budur. Haramla tedaviyi caiz görenler onu zaruret halinde olan kimseye haramların mubah olmasına kıyas etmektedirler. Ancak bunun bir çok yönden zayıf bir delil getirme olduğunu açıklamaktadır.

  Dr.Şerafeddin Kalay; Kur’ân-ı Düstur,Sünneti Hakka Giden Yol bilmek , Çarpıklara ve Yamuklara Geçit Vermemek başlığı ile Karnı tok cebi doldurulanlar ve sözleri , Allah’a ve rasûlüne itaat, Saldırılan değerlerin , saldıranları çaresiz bırakacak kadar güçlü olduğu konularında efendimizin örnek hayatındaki mesajlarını yazısında işleyerek; Kim ne derse desin; kervanın , âlemlere rahmet olarak gönderilen Hidâyet Rehberinin rehberliğinde Hakka yürümeye devam edeceğinin kaçınılmazlığını hatırlatmaktadır.

  Prof.Dr.A.Nihat Eskioğlu yazısında ; Çocukluğundaki ve gençliğindeki özlediği bazı gıdaları öncelikle, kokusunu ve lezzetini hiç unutamadığı köy ekmeğini yine o yıllarda pazarlarda üzerinde kırmızımsı çizgiler bulunan Kızılcahamam pirinci gibi gıdaların günümüzde uğradığı değişikliklerin sebeplerini sorgulamaktadır.

  Gıda Mühendisi F.Füsun Menteş ;Neden Gıda Işınlaması Yapıldığı konusunda; insanoğlu yüzyıllardan beri elindeki gıdayı daha uzun süre saklayabilmek için çaba harcamış ve değişik gıda muhafaza yöntemleri kullanmıştır.Önceleri kurutma,tuzlama ve mayalama gibi basit yöntemler kullanılırken günümüzde bunlara konserve yapma, mayalama, dondurma, asitlerle muamele,vakumlama gibi yöntemler eklenmiştir.Gıdaların ışınlanmasının ise karşımıza çıkan en son teknik olduğu bilgisini vererek, yazısında bu tekniğin uygulandığı alanlar ve sonuçları hakkında bilgi vermektedir.

  RÖPORTAJ sayfamızda Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Derneği Yönetim Kurulu başkanı Prof.Dr. Nazmi Zengin’e HELAL İLAÇ KONUSUNDA TEMEL PROBLEMLER ! hakkında sorularımızı sorduk. Röportajın sonunda helal ilaç üretimine olan ihtiyacımızın daha iyi anlaşılabileceğini ümit ediyoruz.

  22.Sayımızda HELAL GIDA HATIRALARI yazısı ile Prof.Dr. Mustafa Nutku ,HAYDİ DETOKS’A yazısı ile Diyetisyen NESRİN KIR ALKAN , MEŞRUBATLAR konusunda Gıda Mühendisi İLHAN YILMAZ, BESİN VE İLAÇ ETKİLEŞİMİ konusunda, Beslenme Uzmanı SEMRA HATİPOĞLU, ŞEKER NİYETİNE “İLAÇ” yazısı ile MÜNEVVER BİTİGEN , Arzu Çakır’ın hazırladığı Helal Tarifler Sayfası ile bu sayımızda da Helal ve sağlıklı bir yaşamın kritik konuları üzerinde durarak okuyucularımızı bilgilendirmeye çalıştık.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 12


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.