GİMDES DERGİSİ 26.SAYISI ÇIKTI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  53990171
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES DERGİSİ 26.SAYISI ÇIKTI


  Gönderen:huseyin Tarih: 23/10/2012 01:55
  konferans GİMDES DERGİSİ 26.SAYISI ÇIKTI
  KÜRESEL TEK BİR HELAL STANDART OLUŞTURMAK


  GİMDES Dergisi 26.Sayımızda dünya İslam ümmeti için büyük önem arz eden ’’ Küresel Tek Bir Helal Standart’’ konusu incelendi.

  GİMDES Dergisi 26.Sayı içerisinde GİMDES Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER; ’’DÜNYADA TEK BİR HELAL STANDART OLUŞTURMAK’’başlıklı yazısında dünyayı bugün “Gıda ve Tarımda: FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü), Sağlıkta:WHO (Dünya Sağlık örgütü), gibi küresel kurumların yönettiğini belirterek bu kurumların belirlediği kriterler ve standartlarla insanlar hayatlarının büyük bir kısmını idame ettirir duruma getirildiğini, küreselleşmenin fırsatları yanında kültürel ve inanç sistemlerinin ihtiyaç sorunlarını da beraberinde getirdiğini bu süreç içerisinde Helal olma istekleri, Helal Sertifikalama programları, Helal sertifikalamada İslami sertifika kuruluşlarında müşterek bir yönetmelikte buluşma imkânları ve bu programlardan küresel ortamdaki ulusal ve uluslararası pazarlarda nasıl faydalanılacağı konularını ve tek bir küresel helal standart oluşturma mecburiyetinin sebeplerini detaylı olarak açıklamaktadır.

  ‘’TOKSİKOKİNETİK ÇALIŞMALAR’’ konusundaProf.Dr.Hasan DOĞRUYOL; Yazısında Toksisite testleri ve Toksisite test sonuçlarının insanlara uygulanması hakkında bilgi vermektedir.

  ‘’AVRUPA ÜLKELERİNDE HELAL GIDA PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI’’ konusunda ; Prof.Dr.Ahmed AKGÜNDÜZ ; bugün dünyada İslam ümmetinin hangi ülkede olursa olsun karşılaştığı en büyük sıkıntının helal gıda ve helal tüketim konularında bilgisizlikleri olduğunu ve en önemlisi dünyada İslam ümmetinin en sorunlu konunun ise helal kesim ve helal et olduğunu örnekleri ile açıklamaktadır.

  Prof.Dr. İsa YÜCEER ; ‘’HELAL GIDADA TALEP FAKTÖRÜ – 2’’ konusu ile Müslümanların yaşantılarından örnek vererek ,helal lokma ,helal ürün konusunda da bir mümin olarak sorumlu olduğumuzuisteklerimizin helal veya haram oluşu ile toplumun şekillendiğini Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerden delil göstererek bilgi vermektedir.

  Yazıyooorrryazıyooorrr şuurlu tüketimin nasıl olması gerektiğini yazıyooorrr!TÜKETİRKEN TÜKENİYORUZ: PEKİ NE YAPMALIYIZ? Doç.Dr.SERKAN ÇAKIR; Günümüzde neden helal sertifikalı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini, gıda ambalajlarında bulunan etiketin içindekiler kısmının önemi üzerinde durarak gıda ile ilgili şikayetlerin nerelere yapılması gerektiği konularında bilgilendirmektedir.

  HAMİT AKÇAY; HELAL GIDA FUARI konusunda tarih boyunca düzenlenmiş fuarların, ticaretin ve dolayısıyla medeniyetin gelişmesinde başat rol oynadığını helal fuarlarında helal ürün ve helal tüketim konusunda yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu, değişen dünya ekonomi sistemi içerisinde helal ürün ve helal ekonominin bulunacağını ve kaçınılmazlığını anlatmaktadır.

  Araştırma sayfasında, Yüksek Kimya Müh. F.EBRU KOÇ; Sağlıklı ve helal beslenmenin doğru gıdaları yemenin yanı sıra sağlıklı mutfak eşyalarının kullanılmasıyla da ilgili olduğunu kullanılan tencere, tava ve benzerlerinden çatal kaşıklara kadar tüm eşyaların zararlı malzemelerden üretilmemiş olması gerektiğine dikkat çekerek evlerimizde çok fazla yer tutan ‘’PLASTİK MUTFAK EŞYALARIMIZ’’ konusunda önemli bilgiler vermektedir.

  GİMDES dergisi 26.Sayımızda; GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi,Gıda Mühendisi A.HayreddinİŞBİLİR, Helal Sertifikalamanın Gerekliliği ve Bir Helal Sertifikalama Kurumunun Sahip Olması Gereken Özellikler; Diyetisyen Nesrin Kır ALKAN, NEDEN DOYMUYORUZ? NEYE DOYMAK İSTİYORUZ?; Prof.Dr.Mustafa NUTKU , HELAL GIDA HATIRALARI - 10; GİMDES Teknik Bilim Kurulu üyesi ,Yüksek Kimyager, Murat SAYIN, Ekmek, Tahıl Ve Şekerleme Ürünlerinde Helal Üretimde Sakıncalı Katkılar; GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi, Sadettin EKİNCİ, TOPLUMUN ISLAHINDA HELAL GIDA; Gıda Mühendisi, İSMAİL ERBAY, BİTKİSELLİK; MÜNEVVER BİTİGEN,MUTFAK TAPINAĞI; Beslenme uzmanı Semra HATİPOĞLU, Helal Tarifler sayfasında yazıları ile okuyucularını bilgilendirmektedirler.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.93
  Toplam Oy: 15


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.