17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜMÜZE 9 GÜN KALDI!..
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  61379057
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜMÜZE 9 GÜN KALDI!..


  Gönderen:huseyin Tarih: 07/05/2019 02:13
  halal dunya 17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜMÜZE 9 GÜN KALDI!..

  Öncelikle Rabbimden, mübarek Ramazan ayının size ve ailenize rahmet ve bereket getirmesini ve bu rahmet ayında dualarımızın kabul edilmesini niyaz ederim. Dünyanın çeşitli yerlerindeki bütün müslüman kardeşlerimizin Allah yardımcısı olsun, muhakkak bizim kardeşliğimizin en önemli noktası İslamdır.

  Bugün sizlere Ümmetimiz için çok faydalı olacağına inandığımız, 2013 yılında WHC öncülüğünde başlattığımız ve bu yıl 7.sini bütün dünya Müslümanları ile birlikte idrak edeceğimiz 17 Ramazan Dünya Helal Güümüze 15 gün kaldığını duyurmak istiyorum.

  Bilindiği üzere, Bütün dünyayı adeta tutsak eden emperyalist bir çetenin güdümünde çeşitli günlere özel anlamlar atfedilerek kutlanmaktadır. “Anneler günü”, “Babalar günü”, “Sevgililer günü”, “Dünya Gençlik günü”, “Dünya Gıda günü” bunların sadece öne çıkan birkaçı. Bizler için çok zaruret derecesinde önem arzeden "helal yaşamı" içeren birgün olmadığı düşüncesiyle, 2013 yılında, birçok fakih, ulema ve kardeşlerimizle yaptığımız istişareler sonunda Helal konusunda müminlere inen ilk Ayet olan Enfal suresinin 69. ayetinin bizler için çok büyük önem arz etmekte olduğunda ittifak ettik . Bu Ayet-i Kerime Hicri 624, Ramazanın 17. günü, İslam ve küfrün ilk savaşı olan Bedir savaşında nazil oldu:

  Ayet-i kerimenin meali:

  Artık elde ettiğiniz ganîmetten helâl ve tayyib olarak yiyin ve Allah’dan korkun! Şübhesiz ki Allah, Gafûr (çok bağışlayan)dır, Rahîm (çok merhamet eden)dir.

  2013 yılından itibaren, her Ramazanın 17.gününü bütün dünyada Helal ve Tayyib Lokmanın önemini idrak eden kardeşlerimizle çeşitli etkinliklerle kutluyoruz.

  Dünya Helal Gününün amacı nedir?

  Dünya Helal Gününü, "helal" konusundaki bilincimizin ve anlayışımızın arttırılması ve bu davanın daha geniş çevrelere duyurulması niyetiyle kutlanacaktır. Bu niyetle toplumları ve bireyleri birleştirici, Müslümanlar arasında siyasetin veya başka nedenlerin nifak oluşturmasına mahal vermeden bilgilendirici ve deneyimlerini paylaştığı bir gün olarak kutluyoruz. bugünkü şartlarda farzlarımızın içerisinde kaybolmaya yüz tutmuş adeta birinci sırada önem arzeder konumuna gelmiş olan Helal Yaşamı hatırlamak, hatırlatmak ve yaymak konusunda bir algı oluşturması hedef alınmıştır.

  Dünya Helal Günü nedir?

  Dünya Helal Günü, "Helal" hareketini dünya çapında destekleyen ve kutlayarak birleştiren özel bir gün olacaktır. Dünya Helal Günü ne zamandır?

  Dünya Helal Günü, mübarek Ramazan ayının 17. gününde kutlanmaktadır. Ramazan ayı, Hicri takvime bağlı olarak, miladi takvime göre her sene farklı bir tarihte kutlanmaktadır.Ramazanın 17. günü 2013 yılında 25 Temmuz iken, 2019 yılında 22 Mayıs Çarşamba günü kutlayacağız.

  Dünya Helal Gününü kim organize eder?

  Dünya çapında helal sertifika kurumlarının biraraya gelmesinden oluşan çatı kuruluşu WHC (Dünya Helal Konseyi) bu açılımın başlatıcısı ve destekleyicisi olacaktır. Dünyanın her bölgesine yayılmış müslüman kardeşlerimizi birleştirici bir açılım olması hasebiyle, "helal" bütün ümmete aittir, dolayısıyla Helal Günü de bütün ümmetin ortak günüdür. Bu noktadan hareketle, Dünya Helal Konseyi kendi ulaşabildiği noktalarda Dünya Helal Gününü tanıtan, anlatan ve yayılmasını sağlayan faaliyetler düzenlemektedir, diğer Helal Sertifika kurumlarının ve Müslümanlara hizmet veren organizasyonların faaliyetler düzenlemesini teşvik etmektedir ve desteklemektedir. Müslüman kardeşlerimiz tarafından düzenlenecek bu tür faaliyetleri desteklemek ve duyurabilmek adına bu kurumlardan ricamız, bizlere faaliyetleriyle ilgili bildirimde bulunmalarıdır.

  Dünya Helal Günü hükümetler veya yerel kurumlar tarafından destekleniyor mu?

  Dünya Helal Günü çok taze bir oluşumdur ve tamamen hayır kuruluşları tarafından ortaya konmuştur. Bu yönüyle siyasi ve devlet kurumlarından tamamen bağımsız ve uzaktır. Helal bütün müslümanlara aittir ve müslümanlar İslami değerlerine sahip çıkmakta her türlü hakka sahiptir. Dolayısıyla Dünya Helal Gününün, bütün çoğrafyalarda yaşayan müslüman kardeşlerimizin bilhassa azınlık olduğu yerlerde, helalin bir insan hakkı meselesi olduğu noktasını ifade edecek şekilde yaymaları gerektiğine inanıyoruz.

  Dünya Helal Günü çerçevesinde yapılabilecek faaliyetler nelerdir?

  Helal ve Tayyib konusunu işleyen; medya kuruluşlarına duyurular, seminerler, konferanslar, cuma hutbeleri, fakirlerin semeresinden faydalanacağı Helal ve Tayyib ürünlerden oluşan Hayır Çarşıları, toplu iftar programları, makale yarışmaları, ropörtajlar, bu faaliyetlerin sadece birkaçını oluşturmaktadır.

  Bu yıl için planladığımız faaliyetlere birkaç örnek vermemiz gerekirse:

  -Faaliyete ev sahipliği yapılması (Helal ve Tayyib konusu tartışılabilir)
  -Farklı dinden olmalarına bakılmaksızın yerel yöneticilere Helal kavramı ve helalin Müslümanın hayatındaki önemli yerini anlatan ziyaretrler yapılması, yazılar yazılması
  -Sosyal Medya kullanılarak bu bilgilerin geniş çevrelere ulaştırılması (twitter v.b.)
  -Çevremizdeki İslami kuruluşlarla işbirliği düzenlemek. Helal Sertifika veren kurumlar bizinle rekabet ediyor olsa dahi, bir araya gelip ortak faaliyetler ve deklarasyonlar yayınlamak
  -Cuma hutbesine Helal konusunun işlenmesi için cami imamlarına tavsiyelerde bulunulması

  Bu sene GİMDES olarak;
  Gönüllü hayırseverlerimizin desteği ile, Suriye sınırında 3000 yetime iftar, 250 aileye Ramazan Kumanyası dağıtacağız.
  Merkezde her yıl Gönüllü Gençlikle beraber yürüttüğümüz “Helal ve Tayyim Yaşamda Gençlik Konferansımızı” 17 Ramazan’ın gündüzünde, Bayrampaşa İlseç Vakfı Kültür Merkezinde yapacağız ve akşamına diğer misafirlerimizle birlikte aynı mekânda iftarımızda birlikte olacağız.
  Ankara HDM Market şubelerimiz ve GİMDES Temsilcimiz Toçbir sen ve Köprü derneği ile birlikte bir iftar programını gerçekleştirecekler.
  30 şehrimizde bulunan 43 adet HDM şubemiz çevrelerinde iftarlarla , ikramlarla , sohbetlerle, bildirilerle 17 Ramazan Dünya Helal günü için etkinlikller gerçekleştirecekler.
  Allah yar ve yardımcımız olsun

  halal dunya


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 2


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.