GİMDES(GIDA VE İHTİYAÇ MADDELERİNİ DENETLEME VE SERTİFİKALANDIRMA ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ)NİN 6.OLAĞAN
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51272774
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES(GIDA VE İHTİYAÇ MADDELERİNİ DENETLEME VE SERTİFİKALANDIRMA ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ)NİN 6.OLAĞAN


  Gönderen:huseyin Tarih: 21/04/2019 22:37
  ilaclar GİMDES(GIDA VE İHTİYAÇ MADDELERİNİ DENETLEME VE SERTİFİKALANDIRMA ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ)NİN 6.OLAĞAN KONGRESİ YAPILDI…

  “Onlar işlerini aralarında müşâvere ile yürütürler.” (Şûrâ sûresi (42), 38)


  Üyelerine 13 Nisan Saat 9.30’ da yapılacağı yasal iletişim vasıtaları ile bildirilen 6.Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı, salt çoşunluğun sağlandığı tesbitinden sonra , Kuran-ı Kerim tilaveti ve dua ile başladı. Teklif üzerine Divan Kurulu Başkanı Hakkı AYGÜN, Başkan Yard. Nuh SARAL ,üye Murat BÜYÜKÖZER ittifakla görevlendirildi.

  Gündeme göre ilk Faaliyet Raporunu okumak üzere Genel Sekreter Hayreddin İŞBİLİR Faaliyet ve Hesap Raporlarını okudu. Oya sunularak ibra edildi.
  Denetim Kurulunun Raporu Mustafa COŞKUN tarafından okundu. Oya sunularak ibra edildi.
  Okunan Faaliyet raporunu ezcümle özetliyoruz:

  “Bizlere sayısız nimetler veren Allah (cc) ’a hamd O’nun Resulü (sav)’e aline ve ashabına salat ve selam olsun.
  Öncelikle Derneğimizin kuruluşundan bu güne kadar devam etmesinde emeği geçen kurucu ve diğer yönetim kurulu Başkan, Başkan Yardımcıları, Genel Sekreter, Muhasip ve üye kardeşlerimize huzurunuzda teşekkür etmek istiyoruz. Allah(cc) hepsinden razı olsun.

  Bugün dayatma biçiminde bütün dünyaya egemen olmaya çalışmış batı modernitesine taviz vermeden, bütünü ile İslamı temsil edecek bir standart oluşturduğumuza inanıyoruz. Tüm İslam ülke ve toplumlarında kullanılabilecek, mezhebi özellikleri dikkate alan ve bilgileri ürün etiketi üzerinde de yansıtabilen bir standart hazırlanmış ve 14 yıldır taviz vermeden uyglanmaktadır.

  Ülkemizde Helal ürünler ve Helal Sertifikalandırma konularında ilk başladığımız tarihten bugüne kadar geldiğimiz noktada gerek tüketici bazında, gerekse üretici firmalar olarak önemli gelişmeler olduğunu belirtmeliyiz. Bu gelişmelerin başında sertifikalandırılan firma sayısı ve sektör çeşidinde önemli artışlar görülmektedir. Bugün Türkiye’de de şuurlanan bir tüketici kitleyi görmekteyiz. Bu şuurlanma kendi helal Sertifika kuruluşlarında ve sağlıklı sektörünü oluştururken sertifikalandırma çalışmalarını da kaçınılmaz kılmıştır. Başlangıç yıllarında yapılan araştırmalar tüketicilerin helal gıda kavramını bilmediğini gösterirken, bugün helal sertifikalı ürünler ile helal pazarın yükselişe geçtiği bir döneme geldiğimizi görmekteyiz.

  Helal olma istekleri, Helal Sertifikalandırma programlarının çeşitliliği, Helal Sertifikalandırmada İslami Sertifika Kuruluşlarında müşterek bir yönetmelikte buluşma imkânları ve bu programlaradan küresel ortamdaki ulusal ve uluslararası pazarlarda nasıl uygulanacağı konuları bizleri tek bir standart oluşturma mecburiyetine getirmiştir.

  İslam Hukuku Kefalet sistemine göre yürüttüğümüz helal ve tayyib serifikalandırma çaiışmalarımız 16,17,18,19 yıllarında da gerçek niyetimiz olan Helal Lokma mücadelemizde azimle yürümeye devam ediyoruz. Mezheblerin rahmani ayrıcalıkları, kendi içersinde hassasiyetleri ile bir istemdahilinde değerlendirilerek sertifikalandırma sürecinde ortak tek bir standartın ortaya konulması çalışmalarımız devam etmektedir.

  Seçime geçildi. Yeni yönetim kurulu ve Denetim kurulu için teklif edilen arkaşlarımız oy birliği ile seçildiler. Kapanış konuşması için GİMDES Başkanı Dr hüseyin Kâmi Büyüközer söz aldı

  6. Kongremizi de kardeşlik havası içinde tamamlamayı nasip buyuran Rabbime binlerce şükürler ediyorum. Yeni heyete başarılı hizmetler diliyorum.
  Dünyada ve ülkemizde yükselen ekonomik değer olan, Helal ürün ve helal Pazar gerçeğini GİMDES’in çalışmaları ile toplumumuza gösterdiğimize inanıyorum. 2005 yılından itibaren tüm İslam toplumlarına kullanılabilecek, mezhebi özellikleri de kritik edebilecek ve bilgileri ürün etiketi üzerinde de yansıtan GİMDES Helal ve Tayyib Standardı ile 2019 yılına geldik. Bundan sonra da aynı çizgide yürümeye azimliyiz.

  Zaman hızla geçiyor önümüzden, bir daha toplu olarak sizleri görebilirmiyim bilmiyorum, epeyi yaşlanmış bir kardeşiniz olarak sizlere iki vasiyetimi emanet etmek istiyorum. GİMDES’I geldiği bu çizgisinden aşağıya düşürebilecek düşünce ve uygulamalardan koryunuz. Daha kavi daha muhkem bir bir yapıya destek olunuz. Eğitim hayatımızda yaşadığımız ihanetlerin uygulamalarına son vermek için düşündüğümüz DHV bünyesindeki Darul Helal Medresesine sahip çıkınız. Bir an evvel çalışmasına önayak olunuz. Nesillerin dejenerasyonunun önüne geçiniz. Sizleri Allah’a emanet ediyorum. Yolunuz açık olsun yolunuz Nur olsun. Yeni dönemde de birlikte başarılı hizmetler yapmamız için Cenab’ı-Hakk’tan yardım niyaz ediyorum.

  ilaclar ilaclar  ilaclar ilaclar


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 4


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.