Ulusal ve Yerel Basında “HELAL GIDA 2008” konferansının yansımaları
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  63374457
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Ulusal ve Yerel Basında “HELAL GIDA 2008” konferansının yansımaları


  Gönderen:huseyin Tarih: 27/02/2008 09:24
  Ulusal ve Yerel Basında “HELAL GIDA 2008” konferansının yankıları...

  24 Şubat 2008 Pazar günü İstanbul FESHANEDE GİMDESİN öncülüğü ile yapılan “HELAL GIDA 2008” konferansı umulanın üzerinde bir alaka gördü. Konferansın ulusal ve yerel medyadaki yankıları ise şöyledir.

  MİLLİYET 25/02/2008 TARİHLİ

  850 MİLYAR DOLARLIK PAZARI VAR

  'Helal gıda' İslami kesimi buluşturdu

  İslami kesim 'helal gıda' için uluslararası bir konferans düzenledi. Konferansta 'helal gıda' sertifikası çıkınca ihracatın artacağı ve Türkiye'nin dış açığının kapanacağı savunuldu

  EKONOMİ SERVİSİ

  Gündeme geldiği 2005'ten beri tartışılan 'helal gıda'yı bu kez İslami kesim masaya yatırdı. Gerekli izinleri alıp 3 bin gıda ve katkı maddesi üzerinde 'helal mi, haram mı' çalışması yapmaya hazırlanan 'Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği' (GİMDES) İstanbul Feshane'de 'Uluslararası Helal Gıda' konferansı düzenledi. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı ve Kuran okunarak açılan toplantının sponsorları arasında Kiptaş, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı ve Vakit gazetesi de yer aldı. GİMDES Başkanı Hüseyin Büyüközer, özellikle katkı maddelerine şüpheyle yaklaştıklarını belirterek, "Museviler 'koşer' sertifikasıyla istediği şartta ürün yaptırıyor. Bu Müslüman tüketicinin de hakkı. Bu baskı değil, gasp edilmiş bir hakkın kazanılmak istenmesi. İsteyen istediğini üretsin. Ben istediğim gibi üretenden alacağım" dedi.

  'Ekonomi düze çıkar'
  Helal gıdanın 850 milyar dolarlık piyasası olduğunu belirten Büyüközer, "Sertifika çıkınca ihracat artacak. Dış açık büyük ihtimalle kapanacak. Ticaret artı verecek" dedi. Toplantıya katılan İstanbul Vali Yardımcısı Hürrem Aksoy, "İstanbul'da her öğlen 4 milyon insan dışarıda yiyor. Bu durum hijyenik gıda gibi unsurları gündeme taşıdı. Helal gıda aslında hijyenik gıdanın bir öznesi, bir özü" dedi.

  MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat da, AB ülkelerinden şu anda et ithalatının yasak olduğunu, ancak yasak kalkınca AB'den helal et ithalatının başlayacağını ve yerli üreticinin zor durumda kalacağını savundu. Tarım İl Müdürü Ahmet Kavak ise, 2002'den beri ihracatçılara istenirse 'helal' ifadesinin yer aldığı tespit tutanağının zaten verildiğini hatırlattı. Toplantıya AB, ABD ve Kanada'da helal sertifikasyon çalışmaları yapan kuruluşların temsilcileri de katıldı.

  VATAN GAZETESİ 25/02/2008

  Kuran'la başladı, namaz için ara verildi
  GİMDES tarafından düzenlenen “helal gıda” konulu konferans dün Feshane Fuar Kongre Merkezi’nde gerçekleşti
  MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, tüm dünyada Dini Usullere Uygun Gıda Standardı’nın 600 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştığını belirterek, “Körfez ülkelerine yapılacak ihracatla ticaret hacmi artacak” dedi.

  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği (GİMDES) tarafından düzenlenen “helal gıda” konulu konferans dün Feshane Fuar Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Eski Devlet Bakanlarından Hasan Aksay, MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, İstanbul Tarım İl Müdürü Ahmet Kavak’ın protokolü oluşturduğu toplantıda AK Parti’den bakan ya da milletvekili düzeyinde katılım olmadı. Yerli ve yabancı birçok katılımcının yer aldığı konferansta helal gıda üretim ile tüketiminin sertifikalandırılması konusunda görüşler sunuldu.

  Ev sahibi olarak kürsüye davet edilen ve protokolde yer alan İstanbul Vali Yardımcısı Hürrem Aksoy’un yaptığı kısa konuşmada katılımcılara 12.5 milyon nüfuslu İstanbul’da her gün yaklaşık 3.5-4 milyon insanın karnını dışarda doyurduğunu dile getirerek, “Günümüzde helal gıda diye bir şeye ihtiyaç var mı, şüphesiz bir pazar günü bu kadar insan biraraya gelip bu konuyu önemsiyorsa, bu sorun çözülmelidir. Daha sağlıklı, hijyenik gıdayı tüketicilere sunmak gereklidir” dedi.

  Büyük potansiyel var
  12.5 trilyon dolarlık dünya ticaretinin yüzde 8’inin Müslümanlar tarafından yapıldığını söyleyen MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat ise “Bugün yirmiye yakın ülkede helal gıda sertifikasına göre üretim yapılmakta. Bunun ticari boyutu dünya genelinde 600 milyar doları bulmaktadır. Türkiye olarak dış ticarette helal gıda sertifikasının önemini kavramalıyız” dedi.

  57 Müslüman ülkede nüfusun 1.5 milyarı aştığını anlatan Bolat, özellikle Körfez ülkeleriyle yapılan ihracatta “helal kesilmiştir” ibaresinin bulunacağı sertifikaların iş hacmini artırma yönünde katkı sağlayacağını söyledi.

  Kuran’la başladı namaz için ara verildi
  Türkiye Gönüllü Teşekkürler Vakfı (TGTV), İslam Dünyası STK’ları Birliği, Vakit Gazetesi, Moral FM’in yanısıra KİPTAŞ’ın da sponsorları arasında olduğu organizasyon, Kuran’la başladı. Konferansta yemek ve namaz için ara verildi.

  AKŞAM GAZETESİ 24/02/2008 tarihli

  Gıda maddelerinde ‘helal’ logolu dönem

  Türban, mahalle baskısı tartışmaları sürerken, şimdi de gıdalarda ‘helal mi, haram mı’ devri başlıyor. Gıdalardaki ISO 9000, TSE damgaları dışında ürünlerde ‘Helal sertifikası’ olmasını isteyen Gıda ve İhtiyaçları Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) bununla ilgili yaptığı çalışmaları pazartesi günü Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na ayrı ayrı sunarak, inceleme izni talep edecek.

  3.000 KATKI MADDESİ İNCELENECEK
  Malezya ile birlikte bir çok ülkede ‘Helal Sertifika’lı ürünlerin market raflarında yerini aldığını ileri süren GİMDES üyeleri, bu konunun din ve sağlıkla ilgili yönlerin dışında ekonomik yönünün de çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Bakanlık onay verirse GİMDES, Türkiye’deki yaklaşık 3 bin gıda ürünü ve gıda üretiminde kullanılan katkı maddesi üzerinde “helal mi haram mı” çalışması yapacak. Helal sertifikasının bir de logosu var. Helal mi araştırmasından sonra ürüne bir de ‘helal’ logosu vurulacak. GİMDES’in bu girişimine Tarım ve Sağlık bakanlıklarının ne cevap vereceği merakla bekleniyor.

  Hangileri haram gIda?
  GİMDES haram gıdaları şöyle sıralıyor: “Domuz eti ve domuz ürünleri, İslami usule göre kesilmemiş hayvanlar, kesilmeden önce ölmüş hayvanlar, Allah’dan başkası adına kesilmiş hayvanlar, alkol ve tüm sarhoşluk veren maddeler, etobur hayvanlar, yırtıcı kuşlar, sürüngenler, kan ve kandan yapılmış ürünler, bu belirtilen ürünlerle karıştırılmış gıdalar.”

  Nefsime hakim oluyorum
  GİMDES Başkanı Dr. Müh. Hüseyin Kami Büyüksözer, “Türkiye’deki hiçbir üründe helal mi haram mı araştırması yapılmamış. Bu nedenle hepsine ön yargıyla bakıyorum. Ancak, bu ‘Helal Sertifika’ vermemize bakanlığın izin vermesinden sonra tüm ürünler helal mi araştırmasından geçecek. Ben birçok ürünü satın almıyorum. Nefsime hakim oluyorum” diye konuşuyor.

  Toplam 1.5 milyar insanı ilgilendiriyor
  Feshane’de düzenlenen ‘Helal Gıda 2008 Uluslararası Konferansı’ ile 1.5 milyar müslamanın kullanması gereken helal ürünler masaya yatırılacak. Konferansa gıda üreticileri ile birlikte bin kişinin katılımı bekleniyor. ‘Her Yiyecek Yiyecek Değildir’, ‘Her Ürün Helal Olmaz’ düşüncesinden yola çıkanlar 3 yıl önce helal gıda araştırmaları için GİMDES’i kurdu. Müslüman insanlara yönelik helal gıda sertifikalandırma çalışmalarını başlatabilmek için yola çıkan GİMDES, ‘helal sertifika’yı şöyle tanımlıyor: “Helal sertifikalama, muteber, ehil ve tarafsız bir kurumun söz konusu üretimi denetlemesini, helal standartlarla uygunluk içerisinde üretimin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarak onaylanmış bir belge vermesini kapsayan bir yöntemdir.”

  Türkiye’nin helal pazarda yeri büyük
  Konferansa ABD’de helal sertifika olayının misyoneri konumundaki Mohammad Mazhar Hussaini de katılarak, ‘helal standartların organizasyonunu’ anlatacak. Hussaini’ye göre, helal tanımı bu kasar basit değil, bunun bir felsefesi var. Lübnan’da gelen Dr. Ahmad H. Sakr ise GİMDES’in helal sertifikasına öncülük ettiğini söyleyerek, konferansta helal olma isteklerinin standartlaştırılmasını anlatacak. GİMDES Başkanı Büyüközer, Museviler’in ‘Kosher Food’ damgasıyla dini inançlarına uygun gıda maddelerini üretip sattıklarını örnek vererek, “Müslümanların da en az Museviler kadar inançlarına ve sağlığına uygun gıdalarla beslenmek ve ilaçlarla tedavi olma hakkı var. Türkiye ekonomik hacmi 850 milyar dolar olarak tahmin edilen ‘Küresel Helal Pazar’ın çok önemli ve aranan bir aktörü olabilecek konumdadır” dedi.

  MİLLİ GAZETE 25/02/2008 TARİHLİ

  ZAMAN GAZETESİ 24/02/2008 TARİHLİ

  Bolat: Helal gıda sertifikası ihracatımızı arttırır
  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Ömer Bolat, gıda sektöründe helal gıda sertifikası uygulamasının başlatılmasıyla Ortadoğu'ya olan 20 milyar dolarlık ihracatımızın çok daha artacağını söyledi. Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırma Derneği tarafından organize edilen "Uluslararası Helal Gıda 2008 Konferansı" Feshane Uluslararası Fuar ve Kongre merkezinde başladı.

  Konferansın açılışında konuşan MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, helal gıda sertifikasının uluslararası ticarette giderek önem kazandığını söyledi. Türk gıda sektörünün 70 milyar dolarlık hacme ulaştığını hatırlatan Bolat, "Dünyada ihracat konusundan ciddi bir rekabet var. Bu nedenle helal gıda sertifikası önem kazanıyor. Dünyada helal gıda sertifikası verebilen akredite kuruluş sayısı 52'yi geçti. Bizim Ortadoğu, Körfez ve Afrika ülkelerine 5 yıl öncesine kadar birkaç milyar dolar olan ihracatımız 20 milyarı buldu. Türkiye'de helal gıda sertifikası uygulamasına geçmemiz bu rakamın daha da artmasını Sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

  Konferansı organize eden Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırma Derneği Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer ise yaptığı konuşmada, İslam Toplumu'nun çağımızda gıda konusunda bazı sorunlarla karşı karşıya olduğunu kaydetti. Söz konusu problemlerin yakın zamanda ortaya çıktığını belirten Büyüközer; "Yakın zamana kadar böyle problemlerimiz yoktu çünkü bizim köklü yaşam biçimimizin ve bu yaşam biçiminin getirdiği bir gıda rejimimiz vardı. Ama günümüz teknolojisi bunların hepsini değiştirdi." şeklinde konuştu.

  Akşam saatlerine kadar sürecek olan konferansta, aralarında Prof. Dr. Ahmet Akgündüz'ün de bulunduğu yurt içi ve yurt dışında çok sayıda araştırmacı ve akademisyen konuyla ilgili sunumlarda bulunacak.

  YENİ ASYA 25/02/2008 TARİHLİ

  Helâl gıda, ihracatı arttırır.

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Ömer Bolat, gıda sektöründe helâl gıda sertifikası uygulamasının başlatılmasıyla Ortadoğu'ya olan 20 milyar dolarlık ihracatımızın çok daha artacağını söyledi. Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırma Derneği tarafından organize edilen "Uluslararası Helâl Gıda 2008 Konferansı" açılışında konuşan Bolat, helal gıda sertifikasının uluslar arası ticarette giderek önem kazandığını söyledi. Türk gıda sektörünün 70 milyar dolarlık hacme ulaştığını hatırlatan Bolat, "Dünyada ihracat konusundan ciddi bir rekabet var. Bu nedenle helâl gıda sertifikası önem kazanıyor. Dünyada helal gıda sertifikası verebilen akredite kuruluş sayısı 52'yi geçti. Bizim Ortadoğu, Körfez ve Afrika ülkelerine 5 yıl öncesine kadar birkaç milyar dolar olan ihracatımız 20 milyarı buldu. Türkiye'de helâl gıda sertifikası uygulamasına geçmemiz bu rakamın daha da artmasını dağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

  ZAMAN GAZETESİ 25/02/2008 tarihli
  Helal gıda belgesi, ihracatçılara yeni pazarların kapısını aralar
  Gıda üretiminde İslamî usullere uygun davranıldığını gösteren 'helal gıda sertifikası tüm dünyada yaygınlaşıyor

  Dünyadaki 600 milyar dolara ulaşan helal gıda pazarı dünya ticaretinin yüzde 5'ine denk geliyor. Türk işadamları, ihracatta avantaj sağlaması için yurtdışından sertifika almak mecburiyetinde kalıyor.

  Müslüman olmayan ülkelerde bile sertifika verilirken, Türkiye'de bu konuda bir gelişme olmaması, Türk işadamlarının bu pazardan mahrum kalmasına sebep oluyor. İstanbul'da dün düzenlenen Uluslararası Helal Gıda Sempozyumu'nda işadamları, helal gıda sertifikası uygulamasına bir an önce geçilmesi çağrısında bulundu.

  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) tarafından. Feshane'de düzenlenen sempozyumda, iş dünyasından helal gıda uygulamasına yönelik önemli uyarılar geldi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Ömer Bolat, birçok ülkenin gıda ithalatında helal gıda sertifikası talep ettiğine dikkat çekerek, Türkiye'de bu uygulamanın hayata geçirilememesinden dolayı ciddi bir pazar kaybı yaşandığını söyledi. Bolat, "Müslümanların gıda sektöründe aradığı en temel ihtiyaç olan helal gıda sertifikası, artık uluslararası ticarette aranılan bir husus haline geldi. Müslüman alemi yaklaşık 1,5 milyar nüfusuyla İslam Konferansı Teşkilatı'na bağlı 57 ülkeye yayılmış durumda. 122 ülkede yayılan Müslüman toplulukları helal gıda açısından ciddi bir potansiyel oluşturuyor." dedi. Bolat, dünyadaki helal gıda pazarının 600 milyar doları bulmasının beklendiğini, bunun da dünya ticaretinin yüzde 5'ine denk geldiğini kaydetti. Helal gıda uygulamasının Malezya'dan başlayarak çoğunluğu Müslüman olmayan 20'ye yakın ülkeye yayıldığına işaret eden dernek başkanı, söz konusu sertifikayı veren kuruluş sayısının da 50'yi aştığı bilgisini verdi. Bolat, "Helal gıda sertifikasına başladığımız takdirde Ortadoğu ve Afrika'ya olan ihracatımız 20 milyar doları aşacak. 25 milyon Müslüman nüfusun yaşadığı AB ülkelerine ihracatta da önemli bir artış olacaktır." şeklinde konuştu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Nakiboğlu da Türkiye'de helal gıda sertifikası veren kurum olmadığı için ihracatta sıkıntı çektiklerini vurguladı. Müslüman nüfusun çok az olduğu ülkelerde bile sertifika uygulamasının başarıyla yürütüldüğüne dikkat çeken Nakiboğlu, "Türkiye'de de en kısa zamanda helal sertifika veren kurumların ortaya çıkmasını ve faaliyete geçmesini istiyoruz." dedi. Bazı İslam ülkelerinin gıda ihracatı yaparken çok titiz davrandığını vurgulayan Nakiboğlu, "Bu ülkeler, gıda ürünlerini Müslüman olmayan ülkelerden temin edebiliyor. Örneğin, bazı Ortadoğu ülkeleri Bulgaristan'dan tavuk ithal ediyor. Çünkü onlar helal sertifikası veriyor." ifadelerini kullandı.

  İsrail'in 'koşer' adıyla uyguladığı helal sertifikasıyla İslam dünyası 2004'te tanıştı. Müslüman ülkelerin yanı sıra Müslüman nüfusa sahip Avrupa ülkeleri Almanya, Fransa, Belçika hatta Vietnam bile 'helal' sertifikası veriyor. Türkiye'de ise halen bu belgeyi düzenleyecek kuruluş yok. Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE) çalışmalarında bir gelişme olmadı.

  Hollanda, sertifika için 100 milyon Euro ayırdı
  Hollanda Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, dünyada helal gıda kavramının büyük önem kazandığını ifade etti. Sertifikanın ilk olarak Singapur'da verildiğini belirten Akgündüz, "Bu uygulama, Amerika ve Kanada'da çok gelişti. Bunları İngiltere takip ediyor. İslam ülkelerinden de Endonezya ve Malezya bu konuda çok ilerledi. Türkiye ise helal gıdada ekonomik ve sosyal sebeplerden dolayı geri kalmış durumda." dedi. Hollanda'nın bu uygulama için yıllık yaklaşık 100 milyon Euro bütçe ayırdığını kaydeden Akgündüz, şöyle konuştu: "Hollanda'da Müslümanların kurduğu helal sertifikası veren 7 kuruluş bulunuyor. Bunlar maalesef ittifak edemediği için devletin desteğini alamıyor. Bir şirket altında birleşen Yahudiler ise devletten büyük yardım alıyor." Prof. Dr. Ahmet Akgündüz, sempozyumun ilk oturumunda yaptığı konuşmada da, Müslüman vatandaşların helal gıda konusunda dikkat etmesi gereken hususları sıraladı. "Okullarda, havaalanında, uçaklarda ve hastanelerde helal gıdaya dikkat edildiği kanaatinde değilim." diyen Akgündüz, fast food ve paket yemeklerde helal problemi yaşandığına dikkat çekti. Akgündüz şu bilgileri verdi: "Müslüman olmayan ülkelerde sebzeli ve balık menüleri tercih edilmeli. Bunlarda şarap ve diğer alkollü sıvıların kullanılıp kullanılmadığı sorulmalı. Etlerin kesimi İslami usullere göre yapılmalı. Ayrıca, özellikle şekerleme ve tatlılarda kullanılan jelatin için Müslümanlar bir alternatif geliştirmeli. Jelatin tabii olarak bulunan bir protein değil, bunun ana maddesi temel olarak hayvan derisi, sinirleri ve bağ dokusu." Akgündüz, gıdalarda kullanılan ve böcek, domuz, hayvan kılı, kemiği, tavuk tüyü ve insan saçı içeren şu katkı maddelerine dikkat edilmesini tavsiye etti: E-120, E-160A, E-471, E-472, E-473, E-474, E-475, E-476, E-477, E-478, E-542, E-570, E-572, E-631, E-635, E-640.

  İngiltere'de çiftlikten tabağa kadar takip var
  Uluslararası Helal Gıda Sempozyumu'na konuşmacı olarak katılan İngiltere Helal Standardizasyon Kurumu Başkanı Muhammed Al Halifa, kendi ülkesindeki uygulamalar hakkında bilgi verdi. Al Halifa, beş sene önce İngiltere'de de böyle bir sertifikanın olmadığını aktararak, "Biz İngiltere'de tükettiğimiz gıda ürünlerine çiftlikten tabağa gelene kadar dikkat ediyoruz. Zincirin her halkasını kontrol ediyoruz." şeklinde konuştu. Türkiye'de helal gıda hususunda büyük bir boşluk olduğuna dikkat çeken Al Halifa, en kısa zamanda girişimlerin sonuçlandırılması temennisinde bulundu.

  VAKİT GAZETESİ 25/02/2008 TARİHLİ
  ''Helal gıda' ihracatı arttırır'

  Uluslararası Helal Gıda Konferansı dün İstanbul Feshane Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) tarafından düzenlenen Uluslararası Helal Gıda Konferansı dün İstanbul Feshane Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yurtiçinden ve yurtdışından akademisyenlerin katıledığı konferansta Türkiye’deki “Helal Gıda Sertifikası” talepleri etraflıca tartışıldı. Kur’an-i Kerim tilavetiyle başlayan konferansa, Devlet Eski Bakanı Hasan Aksay, İstanbul Vali Yardımcısı Hurrem Aksoy, MüSİAD Genel Başkanı ömer Bolat, Tarım İl Müdürü Ahmet Kavak, TİM Yönetim Kurulu üyesi Hasan Hüseyin Nakiboğlu, Rotterdam İslam üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

  BüYüKöZER: SERTİFİKA FİRMALARIN YüKüNü HAFİFLETECEK
  Ev sahibi olarak toplantının açılış konuşmasını yapan (GİMDES) Başkanı Hüseyin Kamil Büyüközer, dünyada 1.5 milyara yakın Müslüman yaşadığına dikkat çekerek, “Helal Gıda Sertifikası çalışması, bu güne kadar gasp edilmiş bir hakkın kazanılması çabasından başka bir şey değildir” dedi. Sertifika çalışmasına karşı çıkan çevrelerin haksız olduğunu belirten Büyüközer, “Kimsenin üretimine karşı değiliz. Sadece üretir ve satarken tüketici hassasiyetinin gözetilmesini istiyoruz. 1.5 milyarlık Müslüman toplum var. Bu potansiyelin üretici firmalar tarafından fırsat olarak görülmesi lazım” dedi. Büyüközer, bu sertifikayla üretici firmaların sırtındaki yükün hafifleyeceğini de kaydetti.

  BOLAT: SERTİFİKA İHRACATIMIZI ARTTIRIR
  Musevilerin “Kosher” sertifikası, Hintlilerin ve vejetaryenlerin “Vegan” sertifikalarının yıllardır dünya pazarlarında aktif olarak kullanıldığına dikkat çeken MüSİAD Genel Başkanı ömer Bolat, Türkiye’de ise Helal Gıda Sertifikası çalışmalarının ideolojik bazı sebeplerle geciktirildiğini söyledi. Helal Gıda Sertifikası talebinin tamamen bir tüketici talebi olduğunu ifade eden Bolat, Helal Gıda Sertifikası Ortadoğu’ya olan ihracatımızı arttırır” dedi. Dünyadaki helal ürün pazarının 150 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığını ifade eden Bolat, bütün Müslümanların helal gıdayı benimsemesi sağlandığı taktirde global helal gıda pazarının yıllık 600 milyar dolara ulaşması beklendiğini kaydetti. Bolat, insanların yedikleri konusunda gittikçe hassaslaştıkları bir dünyada Müslüman üreticiler, satıcılar ve pazarlamacılar tüketiciye helal gıda güvencesi ve imkanı sunması gerektiğini kaydetti.

  HANİFA: MüSLüMAN YİYİP İçTİGİNE DİKKAT ETMELİ
  İngiltere Helal Gıda Sertifikalandırma Kurumu Başkanı Muhammed Hanifa is, gıda sanayinin gelişmesi ile birlikte katkı maddelerinin kullanma oranlarının da yoğunlaştığına dikkat çekti. Müslümanların helal ile haramı kesinlikle karıştırmaması gerektiğini belirten Hanifa, “İnşallah, Türkiye nüfusunun tamamına yakınını teşkil eden Müslüman kardeşlerimiz de doğru dürüst bir sertifikalandırma sistemine kavuşur” diye konuştu.

  Diğer Haberler:
  http://www.aksam.com.tr/haber.asp?a=109841,6
  http://www.aksam.com.tr/haber.asp?a=109736,6
  http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=3498925&tarih=2005-11-0-9
  http://www.sabah.com.tr/2008/01/14/haber,424B043551C54CC6BCBA5E2D20AFB30A.html
  http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=656138
  http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=655517
  http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=656392
  http://w9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?tarih=25.02.2008&Newsid=163817&Categoryid=2
  http://www.tkbb.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=587&Itemid=94
  http://www.tarimmerkezi.com/haber_detay.php?hid=13931
  http://www.elektrikliposta.com/2008/02/23/birinci-helal-gida-konferansi/
  http://www.haberaktuel.com/Bolat--Helal-gida-sertifikasi-ihracatimizi-arttirir---haberi-113053.html
  http://www.islami-video.com/content/view/1187/1/
  http://www.enginnoyan.com/divan/forum_posts.asp?TID=1095&get=last
  http://www.dunyabulteni.net/author_article_detail.php?id=4145
  http://www.gidasanayii.com/modules.php?name=News&file=article&sid=13382
  http://www.gidabilimi.com/index.php?option=com_fireboard&func=view&id=1607&catid=42
  http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=302044
  http://www.tevhidhaber.com/news_detail.php?id=32645&uniq_id=1204450654
  http://www.timeturk.com/news_detail.php?id=461
  http://www.bilgininadresi.net/Madde/11070/Helal-G%C4%B1da-Sertifikas-i
  http://www.nethaber.com/Haber/56144/Helal-gida-uygulamasina-karsi-cikanlar
  http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=343271


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.46
  Toplam Oy: 30


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.