HELÂL GIDA DENETİMİ NİÇİN GEREKLİDİR?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49777804
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELÂL GIDA DENETİMİ NİÇİN GEREKLİDİR?


  Gönderen:huseyin Tarih: 31/03/2015 16:44
  kadir HELÂL GIDA DENETİMİ NİÇİN GEREKLİDİR?

  Gıda biliminde ve teknolojisinde yakın zamandaki ilerlemeler, Müslümanlar için üretilen gıda ürünlerinin sıkı bir şekilde kontrol edilmesi, böylece İslâmî kurallarda beyan edilen şartları sağlaması gerektiği sebebiyle, mecburi bir hale gelmiştir. Dünya genelindeki 2 milyar Müslüman tüketici, helâl gıda ihtiyaçları ile ilgili daha da fazla bilinç sahibi olmaya başlamışlardır. Bu da üreticiler ve satıcılar üzerinde ciddi bir baskı oluşmasına sebep olmaktadır.

  Küresel olarak, birçok farklı İslâm ülkesi gayrimüslim ülkelerinden çok miktarda gıda ürünü ve et ithal etmektedirler. Gerçek helâl gıdaya yönelik artan talep ile birlikte, ithalat yapan ülkeler, ithal edilen ürünlerin ithal eden ülkelerce ve ayrıca ihraç yapan ülkelerce kabul edilmiş İslamî organizasyonlar tarafından düzenlenmiş helâl sertifikasını taşıması gerekliliğini şart koşmaktadırlar.

  Daha fazla sayıda üreticinin İslâmî kurallara tümüyle uymalarını sağlamak üzere, daha fazla bilgilendirme yapılması gerekmektedir. Müslümanların tüketimine yönelik hayvan kesimi sıkı bir şekilde denetlenmelidir. Çünkü birçok büyük şirket, ticarî eti helâl olarak, ya da İslâmî kurallara göre kesilmiş gibi sunmaya çalışmaktadırlar.

  Tabii ki, doğru bir denetleme sistemi, hızlı kâr peşinde koşan üreticilerin ahlâka uygun olmayan bu hareketlerini devre dışı bırakacaktır. Burada ortaya konulması gereken husus şudur ki; eğer üretici gerçek helâl gıda satmaya devam etmek istiyorsa, İslâm ümmetinin istekleri hususunda hassas olmalı ve çeşitli İslâmî organizasyonlarla yakın temas sağlamalıdırlar. Helâl gıda denetiminin maliyeti çok fazla olmayıp, makul seviyededir. Buna karşılık, üreticiler ve ihracatçılar satışlarının artması sayesinde, daha fazla kâr edeceklerdir.

  Daha da önemli bir husus olarak, uluslararası tanınmış helâl sertifikalandırma kuruluşlarının gözetiminde üretilmiş et ürünleri ile İslâm ülkelerine ihraç edilen ürünlerde görülen sığır etine domuz eti karıştırılması ya da şekerleme ürünlerindeki jelatin ve benzeri katkı maddelerindeki sorunların ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

  Günümüzde birçok sanayi kolundaki üreticiler ürünlerini muteber kurumlara onaylatmakla ilgilenmektedirler. Karşılaştıkları önemli sorunlardan bazıları helâl kesim yapılmış et, katkı maddeleri, koruyucular, vitaminleri kaplamak için kullanılan jelatin kapsuller, kozmetikler, tıbbî ve farmasötik ürünlerdir.

  İşte bu noktada GİMDES, çok ciddi ve samimi çalışmaları ile uluslararası boyutta güvenirliliğini kazandığı için ihracat yapan ülke firmaları da, İthalat yapan ülke firmaları da GİMDES’in helal ve tayyib sertifikası ile güvenirliliklerini sağlamak istemektedirler.

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.85
  Toplam Oy: 7


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.