GİMDESİN ÖNEMLİ ETKİNLİKLERİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49727865
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDESİN ÖNEMLİ ETKİNLİKLERİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 18/12/2011 05:26
  konferans GİMDESİN ÖNEMLİ ETKİNLİKLERİ…

  DTFOOD ALMAN TÜRK İŞADAMLARI DERNEĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANININ GİMDESİ ZİYARETİ

  DENİZLİ GÖKKUŞAĞI AİLE DERNEĞİNDE YEDİĞİMİZ İÇTİĞİMİZ HELAL Mİ? KONFERANSI

  SABAHATTİN ZAİM KÜLTÜR MERKEZİ GIDA KULÜBÜNDE HELAL GIDA VE HELAL SERTİFİKALAMA

  BEYLİKDÜZÜ AZEM YÜKSELOĞLU ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ TÜBİTAK ŞAMPİYONLARI

  JAPONYA VE TAYLAND’DAN SONRA VİETNAM RESMİ HEYETİ GİMDESİ ZİYARET ETTİ

  YARININ İRŞAD HOCALARINA HELAL GIDA VE HELAL SERTİFİKALAMA ANLATILDI

  PENDİK SAADET PARTİSİ VE KÜTAHYA AGD BAŞKANLIKLARININ KONFERANS ORGANİZASYONLARI

  DTFOOD ALMAN TÜRK İŞADAMLARI DERNEĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANININ GİMDESİ ZİYARETİ


  DTFOOD yönetim Kurulu Başkanı Oğuz EVLER bey GİMDES’i ziyaretinde önemli konularda işbiliği yapma kararları alındı. GİMDES’in Helal Gıda ve Helal Sertifika çalışmalarının Avrupa’daki müslümanlara ulaştırılması konusunda seminerler, konferanslar düzenlenmesi, Helal Sertifikalı denetçi ve kasap yetiştirmek için Denetçi ve kasap eğitim kurslarının organize edilmesi. Helal ürünlerde sertifika almak istediklerinde ekseriya sırf para için karşılarına çıkan 20-25 yetkisiz sertificı kurumu ile karşılamaktan şikâyetçi olan Avrupalı üreticilerin bundan böyle uluslar arası akreditasyona sahip GİMDES’le muhatap olmalarının sağlanması, Helal Ürünler Fuarında en büyük durumunda olan Fransa Helal Gıda Fuar organizasyonu ile işbirliği yapma imkânlarının araştırılması gibi konular üzerinde karşılıklı çalışmalardan sonra tekrar biraraya gelinmesi gürüşünde mutabakat sağlandı.

  DENİZLİ GÖKKUŞAĞI AİLE DERNEĞİNDE YEDİĞİMİZ İÇTİĞİMİZ HELAL Mİ? KONFERANSI

  Geçtiğimiz günlerde Denizli’de GÖKKUŞAĞI Aile Derneğinin organize ettiği YEDİĞİMİZ İÇTİĞİMİZ HELAL Mİ? Konulu konferans yoğun ilgi ile karşılandı. Konuşmacı olarak katılan GİMDES Başkanı Dr.H.K. BÜYÜKÖZER konuşmasında özetle


  “HELAL, bir Müslümanın Hayat standardının olmazsa olmazını teşkil eder. Doğumundan ölümüne kadar HELAL dairesi içerisinde yaşamak en önemli hedefidir. Bu hedefinin en önemli halkası ise HELAL Lokma’dır.

  Boğazından geçecek her lokmanın hesabını Allah(cc)’a vermek zorundadır. Bu sebeple, bir müslümanın yediği içtiği her lokmanın mutlaka HELAL olması şarttır. Maddi ve manevi hayatının sağlıklı ve feyizli devam edebilmesinin en önemli güvencesi HELAL Lokmadır.

  Bir asırdır Müslüman ümmet, bu en temel hakkı gasbedilmiş, kendisine ait olmayan bir modernitenin aeta esiri haline getirilmişti.

  Global iletişim imkânlarının artması,100 yıla yakın bir zamandır kendisine dayatılan modern yaşantının ve bu yaşantının sunduğu ürünlerin mutluluk ve sağlık yerine mutsuzluk, sıkıntı ve sağlıksız yaşam getirmesi, , İslami yaşantının yoğunlaşmasına ve buna paralel kaybettiği kendine ait yaşam tarzını aramaya başlaması adım adım onu Helal ürün arayışına sevketti.

  Ülkemizde GİMDES yukarıdan beri saymaya çalıştığım olumsuzlukları giderme yolunda 5 yıldan beri kendi çapında çalışmalarını sürdürmektedir. Helal Gıda ve Helal Sertifikalama konusunda önemli mesafeler katedilmiştir. Ancak daha henüz yolun başı sayılır. Bu noktada STK’lar ve Müslüman tüketiciler işbirliği yaparak bu konunun hedefine taviz vermeden, istismar edilmeden sırf Allah’ın rızasına uygun bir çizgide hedefine ulaşmasında halisane çalışmalar yapmalıdırlar.

  SABAHATTİN ZAİM KÜLTÜR MERKEZİ GIDA KULÜBÜNDE HELAL GIDA VE HELAL SERTİFİKALAMA PANELİ

  Panelde Dr.H.K.BÜYÜKÖZER, Ahmet Cengiz TUNÇ v Dr.Bayram Yalçın konuşmalarını yaptılar

  Dr.H.K.BÜYÜKÖZER özetle:

  “Zehirli ve zararlı madde içermeyen, GDO’yu dışlayan, hijyenik şartlarla hazırlanmış helal ürünler yalnızca gıda maddelerini kapsamıyor. Helal gıda ile başlayan helal ekonomisi; kozmetik sanayi, oyuncak sanayi, ilaç sanayi, tekstil, finans, helal internet arama motoru, turizm sektörü ve perakende zincirlerine kadar yayılarak kendi oluşturduğu serbest piyasa ekonomisini büyütmeye devam ediyor ve devam edecektir.

  Helal gıda pazarının bu günkü değerinin 850 milyar ABD doları, tüm helal piyasasının ise 2 trilyon ABD doları civarında olduğu tahmin ediliyor.

  Araştırmalara göre dünyada helal ürünleri tüketen yaklaşık 2 milyar tüketici bulunuyor. Bu nüfusun 950 milyonu Asya’da, 450 milyonu Afrika’da, 350 milyonu Ortadoğu’da, 30 milyonu Avrupa’da, 10 milyonu Amerika’da yaşıyor. Müslüman olmayan ülkelerde de talep gören helal gıda sektörünün AB ülkelerindeki ekonomik büyüklüğü ise yaklaşık 70 milyar dolar.

  Pek çok ülke yalnızca gıdada 850 milyar (toplam helal ekonomide 2 trilyon) ABD doları aşması beklenen bu dev pazardan pay alabilmek için İslam ülkelerinde lobi faaliyetleri yürütüyor. Bu ülkeler arasında Amerika, Avrupa, Japonya ve Çin ülkeleri dikkat çekiyor. Pazardaki çeşitlilik helal kavramına da yansıyor.

  Dr.Bayram yALÇIN sunumunda Gıdalarda Hormon ve GDO konusunu anlattı.Özetle;

  Hormon aktarımı büyüme ve gelişmeyi hızlandırmak için yapılmakta olup bilinçli toplum tarafından tesadüfen Avrupa’da bazı cesetlerin çürümediği ,ergenlik yaşı hızla geriye gittiği, yirmilik dişlerin son yıllarda bir çok insanda çıkmadığı ve insanların antibiyotik tedavilerine daha geç ve daha yüksek dozlarda cevap verdiği öğreniliyor. Bunun üzerine gösterilen tepki karşısında daha fazla dayanamayan Hormonlu gıda teknolojisi, yerini masumca GDO teknolojisine bırakmıştır,GDO‘da amaç güzel görünüm ve dayanıklılıktır.Bu tutum yine kişilerin tamamen ticari mevhumları ve haksız rekabetlerinin bir unsuru olarak dallanıp budaklanmış ve hayatımızda yerini almıştır.Yüce Allah (c.c) tüm canlılara gerekli hormonları kafi derecede ve en uygun şekilde lutfetmiştir,haşa bu lütfu beğenmiyor muyuz ki haddimiz olmadan yine Yüce Rabb’imizin (c.c) özenerek yarattığı canlıların hormonlarıyla ve genetiği ile oynuyor ve yeni görüntüler kazandırmaya çalışıyoruz,sonsuz kere tövbeler olsun,sonsuz kere şükürler olsun,Rabbim bizleri haddini aşanlardan eylemesin,amin.

  Bu teknolojinin genel olarak zararlarını aşağıdaki şekilde kategorize edebiliriz;

  • Kanserojen
  • Allerji
  • Sindirim sistemleri bozukluğu
  • Antibiyotik direnci artırma
  Doğaya olan etkilerine baktığımızda ;
  • GDO üretimi olan topraklarda organizmalar zarar görmüştür.
  • Ekolojik dengeyi bozmaktadır.
  • Tarım ilacına daha dayanıklı mikroorganizmaların üremesine sebep olmaktadır.

  Zıraat Müh. Ve GİMDES Başdenetçilerinden Ahmet Cengiz Tunç bey sunumunda ” Helal Sertifikanın Anlamı, Helal Sertifika Prosedürleri, Helal Sertifikasyon Süreci ve Sistemin Kontrolü” ile ilgili konulara deyinmiş ve konuşmasında;

  “Helal Sertifika Sisteminin Kontrolü, Helalliğin devamı için en önemli nokta. Bunu sağlamak için sertifika almış olan firmalarda çeşitli denetimler gerçekleştirmekteyiz. Bu denetimler den en önemlisi ani ve habersiz ara denetimlerdir. Bu denetimlerde tarih ve saat belli değildir. Firmanın çalışma zamanlarına bağlı olarak bu denetimleri hafta sonu veya sabaha karşı 02.00 -03.00 gibi saatlerde de yapmaktayız.” dedi.

  JAPONYA VE TAYLANDDAN SONRA VİETNAM RESMİ HEYETİ GİMDESİ ZİYARET ETTİ

  Geçtiğimiz haftalarda Japonya Dış Ticaret Bakanlğından ve Tayland Senatör, Milletvekili ve Büyük elçilik elemanlarından sonra Vietnamdan yine Bakanlık üst yöneticilerinden oluşan 8 kişilik bir heyet Gimdes Merkezimizi ziyarete geldi.

  Görüşmelerde ülkelerinde kurulan Helal Sertifikalam kurumları ile işbirliği imkânları üzerinde duruldu. Bu konuda GİMDES’in prosedürleri ve Helal Standardı hakkında bilgi verildi. İşbirliği için GİMDES’in olmazsa olmazları üzerinde mutabakat sağlandığı taktirde işbirliği şartlarının görüşülebileceği bildirildi.

  BEYLİKDÜZÜ AZEM YÜKSELOĞLU ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ TÜBİTAK ŞAMPİYONLARI

  Kim demiş İHL’leri şöyledir, böyledir diye, maşaallah dünya ile yarışıyorlar ve yaptıkları bilimsel çalışmalarda ödüller kazanıyorlar. İşte bu güzide liselerimizden biri olan Beylikdüzü Azem Yükseloğlu anadolu İmam Hatip Lisesinden iki hanım öğrencimiz muterem iki hanım öğretmenleri ile GİMDES merkezimizi ziyaret ettiler. Yeni seçtikleri araştırma konuları Şeker Pancarı şekeri, Mısır Glukoz şurubu ve sentetik tatlandırıcı Aspartamın ekonomi, sağlık ve din bakımından karşılaştırılması konusunda GİMDES’den bilgi almak istemişler.

  konferans konferans  konferans konferans  konferans konferans  konferans konferans  konferans konferans  konferans konferans  konferans konferans  konferans konferans  konferans konferans  konferans konferans  konferans konferans  konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 18


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.