GIDA SEKTÖRÜNDE BİR SKANDAL DAHA!
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"İçinizde hayra çağıran,iyiliği emredip,kötülüğü men eden bir ümmet bulunsun.İşte onlar kurtluşa erenlerdir." Al-i imran 104

Günün Hadisi
"Çoğu sarhoşluk verenin azı da haramdır." Ebu Davud-Tirmizi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  47199696
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GIDA SEKTÖRÜNDE BİR SKANDAL DAHA!


  Gönderen:huseyin Tarih: 20/02/2007 07:26
  GIDA SEKTÖRÜNDE BİR SKANDAL DAHA!
  Besi hayvanlarına özel tabancalarla enjekte edilen ilaç kalıntılarının başta kanser olmak üzere özellikle çocuklarda cinsel sapkınlığa kadar varan hormonal bozukluklara sebep olduğu tespit edildi.

  Ankara polisi, Türkiye'ye sokulması ve hayvanlarda kullanılması yasak olan hormon ilaçlarını besi çiftliklerine satan şebekeyi ortaya çıkardı. Çiftliklerde hayvanlara normalin iki üç katı hormon ilacı enjekte edilerek bir ay içinde yüzde 20 büyümelerinin sağlandığı tespit edildi. Hormonlu hayvanlardan alınan numuneleri inceleyen bilirkişi raporuna göre, bu etler kanser olmak üzere birçok hastalığa sebep olabilir. Raporda bu etlerin özellikle çocuklarda cinsel sapkınlıklara sebep olabilecek hormonel bozukluklara yol açabileceğine de dikkat çekildi.

  Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Büro ekiplerinin düzenlediği operasyonda, Temelli'de hem kendi çiftliği bulunan hem de birçok çiftliğe veterinerlik hizmeti sağlayan Ali D. ile İbrahim K. gözaltına alındı. Polis, veteriner kliniği ve besi çiftliği sahibi Ali D. ile İbrahim K.'nın ithali, imali, piyasaya arzı, bulundurulması ve kullanımı yasak olan synovx ve ralgro adlı hormon ilaçlarını yurtdışından kaçak yolla getirdiğini belirledi. Gözaltına alınan iki kişi hakkında da yurda sokulması yasak olan hormon ilaçlarını bulundurmaktan işlem yapıldı. Polis çok sayıda besi çiftliğinde bu ilaçların kullanıldığını da belirledi.

  Veterinerlerin kendi çiftlikleri ile bağlantılı oldukları besi çiftliklerindeki büyükbaş hayvanlardan idrar ve kan örnekleri alındı. Bu örneklerin Ankara Üniversitesi'nde incelenmesi sonucu, yasak olan testesteron ve zeranol içeren maddeler saptandı. Ele geçirilen synovx ve ralgro isimli ilaçların ve büyükbaş hayvanların analiz sonuçları Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanlığı'nca oluşturulan bilirkişi heyetince incelendi. Veterinerlik Fakültesi Dekanlığı'nca verilen raporda, "Hayvanlarda gelişmeyi artırıcı, hızlandırıcı olarak kullanıldıklarında ette bırakacakları kalıntı vasıtasıyla kansere neden olacağından ve bilhassa çocuklarda hormonal bozukluklara yol açabileceğinden toplum sağlığını tehdit edecek niteliktedir." denildi.

  Mali Büro'nun hormon operasyonunun ardından Ankara Tarım İl Müdürlüğü ekipleri Temelli'de söz konusu çiftliklerdeki tüm hayvan satışlarını durdurdu. Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinin önümüzdeki günlerde besi çiftliklerinden numuneler alarak inceleme yaptıracağı belirtiliyor.
  ZAMAN GAZETESİ

  GIDA RAPORU: İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helak etme Allahım.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.72
  Toplam Oy: 51


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.