4. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI YAPILDI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51540863
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  4. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI YAPILDI


  Gönderen:huseyin Tarih: 07/03/2018 05:47
  konferans 4. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI YAPILDI

  04.03.2018 tarihinde İstanbul Fatih’te bulunan Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde 14.00 ile 17.00 arasında gerçekleştirildi. GİMDES Gönüllülerinin her yıl mart ayında yaptığı programa bir yenisi daha eklenerek dördüncüsü gerçekleştirilmiş oldu.

  Sunuculuğunu Yusuf DURU Beyefendinin yaptığı program, Cemal YILDIRIM hocanın Kur’an-ı Kerîm tilâvetiyle başladı. Akabinde GİMDES Gönüllüleriyle ilgili olarak “Helâl Erleri” videosunun izlendiği programda GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER ve GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Fatih KALENDER konuşmalarını gerçekleştirdiler.

  Yaklaşık 150 katılımcının olduğu program, üç saat sürdü. Sp GİMDES ve GİMDES Gönüllülerinin iştirakiyle düzenlenen “Helal Yaşamda Gençlik” Konferansı Sponsorluğunu; Halal Dunya Marketleri Sultangazi Şubesi, Nafia Gıda, Asilnur Kimya ve Altınbaşak Helâl Toptan firmalarının yaptığı programda katılımcılara GİMDES Helâl ve Tayyib Sertifikalı ürünler ikram edildi.

  Programda GİMDES Gönüllüleri adına bir selamlama konuşması yapan M. Volkan ÖZKAN, helâl ve tayyib bir yaşam için organize edilen konferansın hayırlara vesile olmasını temenni ederek sözlerine başladı. Konferansın bizzat GİMDES Gönüllülerinin çabasıyla organize edildiğini vurgulayan Özkan, gönüllüler olarak her yıl mart ayında “Helal Yaşamda Gençlik” ve ağustos ayında da “Temel Helal Gıda Eğitimi” programları yaptıklarını böylelikle insanların helâl gıda ve ihtiyaç maddeleri konusunda bilinçlendirildiğini belirtti. Özkan ayrıca gönüllülerin sadece sosyal medyada paylaşım yapmakla kalmayıp konferanslar ve etkinlikler düzenleyerek sahada da aktif bir şekilde çalıştıklarını aktardı.

  “Helâl ve Tayyib Bir Hayat Nizamına Doğru”

  GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, GİMDES Gönüllü gençliğe seslenerek tavsiyelerde bulundu. Konuşmalarında sürekli gençlik vurgusu yapan Büyüközer, hayatın en verimli ve en değerli çağının aynı zamanda en dinamik ve en kritik zamanının gençlik olduğunu bu sebeple geçen her saatin kıymetini idrâk ederek değerlendirmek gerektiğini vurguladı.

  Büyüközer: “Heyecanları taze tutmalı, yapacağı işi tam zamanında yapmalı yani çiviyi zamanında ve tam yerine çakmalı ve işi hedefine ulaşıncaya kadar takip etmeli, yani mektubu adresine ulaştırmalıdır.” diyerek gençliğe önemli nasihatlerde bulundu. Büyüközer, harekete geçmenin yani söz üretmeyip eylem insanı olmanın gerekliliğinden söz ederek ancak bu şekilde helâl ve tayyib bir hayat nizamına ulaşılabileceğini ifade etti. Konferansta, Daru’l-Halal Medresesi ile ilgili de bilgiler veren Büyüközer, gönüllü gençliğin bu projeye sahip çıkması gerektiğini ve bir an önce projeyi faaliyete geçirip tüm insanlığın hizmetine sunulmasını arzuladığını ifade etti. Konferans soru-cevap bölümü ile devam etti.

  “Helâl Kavramı Tüm Hayatı Kuşatır”

  Akabinde GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi Fatih KALENDER konuşmalarını gerçekleştirdi. Helâl yaşamın tüm hayatı kuşattığını sadece gıda ile sınırlandırılmaması gerektiğini ancak helâl lokmanın, helâl bir hayat sürmede çok gerekli olduğunu ifade eden Kalender, helâl gıdanın aynı zamanda duanın kabulünü sağlayan şartlardan biri olduğunu belirtti. Ebu Hureyre (r.a)’den nakille gelen hadis-i şerifi örnek veren Kalender: “…Saçı başı dağınık, toz toprak içinde kalan ve elini semâya kaldırıp: ‘Ey Rabbim, ey Rabbim’ diye dua eden bir yolcu düşünün ki, bu yolcunun yediği haram, içtiği haram, giydiği haramdır ve haramla beslenmektedir. Peki, böyle bir kimsenin duasına nasıl icabet edilir?" (Müslim, Zekat 1015) diyerek helâl gıdanın duaya olan etkisine değindi. Kalender, katılımcıların sorularına yanıt vererek sözlerini tamamladı.

  Konferans, Asr Sûresi’nin okunmasıyla nihayete ermiş oldu. Gönüllülerin şimdiki uğraşları ise ağustos ayında gerçekleştirmeyi planladıkları “5. Temel Helal Gıda Eğitimi” olacak.

  konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.