GELİŞEN HELAL PAZAR BÜYÜK KAZANÇ VAADETMEKTEDİR
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49728393
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GELİŞEN HELAL PAZAR BÜYÜK KAZANÇ VAADETMEKTEDİR


  Gönderen:huseyin Tarih: 14/11/2012 07:46
  GELİŞEN HELAL PAZAR BÜYÜK KAZANÇ VAADETMEKTEDİR

  Beyza Piliç Genel Koordinatörü Necmettin Çalışkan, ihracat gerçekleştirdikleri Libya, İran, Irak, Afganistan, Tacikistan’da, Ortadoğu ve Arap ülkelerinde helal belgesinin ısrarla aranan bir belge olduğunu kaydetti.

  Helal üretimi tüketicinin sağlayabileceğine belirten Çalışkan, ”Tüketici helal bilincini artırdıkça, helal olana duyarlılık artırdıkça tüm sektörlerde üreticiler helal yönlü üretim yapmak zorunda kalacaklar. Firma, ’Bu helal midir?’ sorusuyla muhatap olmazsa hiçbir şekilde bunun derdine kimse düşmez. Onun için de ülkemizde helal ürünlerin piyasaya sürülmesinde en büyük görev tüketiciye düşüyor” diye konuştu.

  Erpiliç Zincir Marketler Pazarlama Müdürü Güney Tuna ise İran, Irak, Mısır, Libya, Gürcistan, Azerbaycan ve Bosna-Hersek’e ihracat yaptıklarını ve bu ülkelere ürünlerini sokabilmek için helal sertifikasının belirtilmesi gerektiğini ifade etti.

  Helal gıda sertifikasına sahip olmasının bir markanın tercih edilmesinde de etkili olduğunu belirten Tuna, ”İnsanların bu konuda bir duyarlılıkları var. Bunun dışında helal gıdanın sadece dini ve vicdani yönü değil bir de sıhhi yönü var. Bu işi vicdani olarak önemsemeyen insanlar için de olayın sağlık ve hijyen yönü önemli olmaya başladı. Onun için bu her kesim için önemli bir kriter aslında” ifadelerini kullandı.

  Multi trilyon dolar büyüklüğü ile gelişen bir potensiyel olan Helal pazarın, Dünya Helal Konseyi Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer Bey'e gore, yanlızca küçük bir kısmı kullanılmaktadır.

  Aynı zamanda, yerel Helal sertifikalama kurumu olan GIMDES’in de Başkanı olan, Dr. Buyukozer, Islami kurallara uygun olarak tanımlanan Helal gıdanın, dünyadaki 860 milyar dolar pazar payı, ve tekstil, kozmetik ve medikal ürünleri de katıldığında 2.1 trilyon dolarlık bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. “Maalesef sadece %14’lük kısmı kullanılmaktadır. Buda 150 ila 200 milyar dolar arasında bir rakama tekabul etmektedir. Ortada hala büyük bir oran kalmaktadır,” şeklinde ifade etti.

  50'den fazla ülkede verdiği sertifikanın geçerliliği olan, sektörün öncülerinden GIMDES, 2009'dan beri 300 firmayı sertifikalandırmıştır. Bu firmalar 2011 yılının sonuna kadar 10 milyargolar değerinde ürünü ihraç etmişlerdir. 2012 yılı sonunda ise bu rakamın 17 milyar doları bulmasının beklendiğini ifade etmiştir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 13


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.