GDO’LU ÜRÜNLERE VE TARIMA HAYIR
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  62652431
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GDO’LU ÜRÜNLERE VE TARIMA HAYIR


  Gönderen:huseyin Tarih: 24/05/2014 05:59
  ilaclar GDO’LU ÜRÜNLERE VE GDO'LU TARIMA HAYIR

  Yeşil Öfke Topluluğu bugün çeşitli ülkelerde,GDO ve Monsanto'ya karşı yürüyor. Yeşil Öfke: "Doğal çeşitliliğe zarar veren yeni yaratma(!) tekniklerini reddediyoruz" diyor Yeşil Öfke, geçen sene olduğu gibi bu yıl da kamuoyunun dikkatini Genetiği Değiştirilmiş Organizma ve Monsantoya çekmek için yürüyor. Bugün tüm dünyada eş zamanlı olarak gerçekleşecek olan yürüyüş, Monsanto Şirketinin Türkiye temsilciliği önüne kadar sürecek.

  Monsanto Şirketi 1998'de Avrupa'ya açılma girişimleri sırasında 1,6 milyon dolarlık bir reklam kampanyası düzenleyerek kamuoyuna gıda biyoteknolojisinin gelecek nesilleri doyuracak tek yol olduğunun propagandasını yapmıştı. Verdiği ilanlarda genetiği değiştirilmiş bitkilerin yaygınlaşmasını gerektiren nedenleri sıralarken "kendinden pestisidli" bitkilerin tarım kimyasalları kullanımını azaltacağını, bu sayede aşırı azotlanma, toprağın zehirlenmesi ve benzeri kötü etkilerin azalacığını iddia ediyordu. Fakat Vandana Shiva'nın aktarımına göre Monsanto ironik bir şekilde gelirinin en büyük kısmını tarım kimyasalları satışından elde ediyor.

  'KİMYASAL' HASTALIK

  Monsanto 50'den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. 2008'de yaşanan bir olay ise kimyasal tarımın nelere sebep olabileceğinin kanıtı niteliğinde. Monsanto'nun ekim yaptığı tarlaların birinden soya toplayan bir çocukta lekelerle başlayan bir hastalık meydana gelmiş, hastalığın kaynağı üretim esnasında kullanılan kimyasallar olarak belirlenmişti.

  DOĞAL ÇEŞİTLİLİĞE ZARAR

  Yeşil öfke'nin yaptığı çağrı ise şöyle: "Tüm canlılar gibi insanlığın da yaşamsal ihtiyaçlarının kaynağı olan ekosistem, dengeli bir alışveriş ve her biriyle etkileşim içinde gelişerek çeşitlendi. Ne var ki canlı organizmaların genleri üzerinde yapılan değişiklikler canlı sağlığımızı tehdit ederken milyonlarca yılda oluşan biyolojik çeşitliliğin azalmasına yol açıyor. Ekolojik dengeye geri dönüşü olmayan tahribat yapabilecek GDO'Iu üretim teknikleri, tüm üreticilerin birkaç dev şirkete ekonomik bağımlılığına da yol açıyor. Mülkiyete karşı tavır alan bizlerin, canİıların yaşam hakkını elinden alan ve canlılar üzerinde mülkiyet hakkı anlamına gelen genlerin değiştirilmesini kabullenmesi mümkün değil. Doğal çeşitliliğe zarar veren yeni Frankeştaynlar oluşturma tekniklerini reddediyoruz."

  "24 Mayıs Cumartesi günü 12.30'da, yediği her lokmadan her an şüphe duyarak yaşayanlar, dünyanın birçok yerinde” March Agaist Monsanto” yürüyüşleri ile isyanlannı dile getiriyor. Aynı gün bizler de Capitol'ün İlahiyat Fakültesi'ne bakan kapısı önünde toplanarak GDO'ya karşı yürüyoruz."   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 6


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.