MARKETLERDEN GELİŞİGÜZEL ALIP YEDİĞİMİZ İÇTİĞİMİZ GIDALARI TANIYALIM(2)
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"İnanan erkek ve kadınları,yapmadıkları bir işten ötürü incitenler,şüphesiz ki iftira etmiş ve apaçık bir günah yüklenmişlerdir." Ahzab 58

Günün Hadisi
"Muhakkak ki Allah Teala sizin şekillerinize ve mallarınıza bakmaz.Ancak ve ancak kalblerinize ve amellerinize bakar." İmam-ı Ahmed, Müslim

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48613353
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  MARKETLERDEN GELİŞİGÜZEL ALIP YEDİĞİMİZ İÇTİĞİMİZ GIDALARI TANIYALIM(2)


  Gönderen:huseyin Tarih: 02/05/2015 12:24
  kadir kadir MARKETLERDEN GELİŞİGÜZEL ALIP YEDİĞİMİZ İÇTİĞİMİZ GIDALARI TANIYALIM(2)

  3-RENKLİ RENKSİZ GAZOZLAR, KOLALAR, TOZ VE ENERJİ İÇECEKLERİ
  4-SUCUK SALAM SOSİS, JAMBON VE PASTIRMA

  Kola, Gazoz, Enerji ve Toz Içeceklerde Kritik Noktalar


  İçecekler(meşrubatlar) adı altında toplanan bu maddeler genellikle su, lezzet verici, renk verici, koruyucu, özelliğine göre tenbih edici katkı maddeleri ve yapay tatlandıcılardan oluşturulan tamamen yapay ürünlerdir. Tamamı Materyalist, sömürücü, kapitalist Batı kültürünün reklam ve sermaye gücü ile insanlara empoze ettiği ürünlerdir.

  Dünya Sağlık örgütlerinin, insan beslenmesine hiçbir katkı sağlamadığı, bilhassa çocuk ve gençlerin sağlıklarına zararlı ve tüketim zamanı ve miktarı arttıkça hastalık yapıcı oldukları raporlarında belirtilmiş ürünlerdir. Tamamen zevk alma hastalığı olan Hedonizmi esas alan bir tüketim ürünüdür. Ayrıca bütün kodekslerde ister dışardan girsin, ister kimyasal reaksiyon olarak içeride oluşsun % 0.3’e kadar alkole izin verilmektedir. İslam dini ise, maddi ve manevi hayatlarında müslümanların maslahatını esas alır. Dinine, sağlığına zarar verecek her türlü maddeye ve eyleme izin vermez.

  Bu sektörde üretilen ürünlerde kullanılabilen katkı maddeleri:

  Fosforik asit E 338, Kafein, Boya maddeleri (Karmin E 120, Karamel E 150, Tartrazin E 102, Yellow E107,E 110, Red E 128, Alura E 129),Yapay tatlandırıcılar Aspartam E 951, Asesülfan E 950, Sakarin E 954, bilhassa enerji içeceklerinde kullanılan İnositol, Taurine, Carnitina, Creatine, 4-metilimidazol ve hepsinde müşterek etilalkol.

  Hangi Hastalıklara Kapı Açarlar?

  1-Şişmanlığa sebep olur. 2- Karaciğere zararlıdır. 3- Dişlerde çürümeye neden olmaktadır. 4- Kronik böbrek hastalıklanna ve böbreklerde taş oluşumuna neden olmaktadır. 5- Diyabet (Şeker) hastalığını tetiklemektedir. 6- İçindeki asit mide ekşimesine ve reflü oluşmasına sebep olur. 7- Yine içinde bulunan fosforik asit kemiklerin zayıflamasına, kemik kınlganlığının artmasına (osteoporoz) neden olur. 8- Yüksek tansiyona sebep olur. 9- Kalp hastalıklarını tetikler. 10- Allerjik hastalıklara sebep olur. 11- Demir emilimini engeledikleri için Demir yetersizliğine sebeb olur. 12- Kansere sebep olur. 13- Özellikle aç karnına içilen kolalı ve gazoz içecekler ülser hastalığına yakalanma riskini arttırır.

  GİMDES bu ürünlerde kullanılan katkıların ve üretim proseslerinin tüketiciyi hem helallik hem sağlık açısından riske sokabildiğinden dolayı “Alkolsüz İçecekler” adı altında üretilen her çeşit kolaya, renkli renksiz gazoz türü içeceklere , enerji ve toz içeceklerine Helal ve Tayyib sertifası vermemektedir.

  Bu içecekler yerine alternatif olarak neler yapabiliriz?
  En sağlıklı içeceklerimiz su, süt, ayran, taze hazılanmış şerbetlerimiz, hoşaflarımız, kompostolarımız, taze sıkılmış limonata ve meyve sularımız, sade maden suyu ve sodalarımız Helal ve sağlıklı çizgide kalmak isteyenler için yeter de artar bile. İlle de hazır meyve suları istiyorum diyorsanız sitemizden helal sertifikalı firma ve ürünlerinin bilgilerine ulaşabilirsiniz.
  Piyasada GİMDES’den sertifika alamayanlar veya almayı göze alamayanlar kefalet hukukuna riayet etmeyen yerlerden aldıkları belgelerle haksız kazançları uğruna kardeşlerimizi aldatabiliyorlar. Lütfen araştırın sorgulayın, maddi ve manevi hayatınızın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

  4-SUCUK SALAM SOSİS, JAMBON VE PASTIRMA

  Sucuk, Salam, Sosis, Jambon ve Pastırmada Kritik Noktalar:
  Bu ürünlerin çoğunda kullanılan doğal ve sentetik Kılıfların helal şartlarda olamama riski. Sodyum nitrit,sodium nitrat gibi katkıların kansorejen nitrosamin kimyasalları oluşturma riski, beyin hasarı riski taşıyan mono sodium glutomatın ve böcekten üretilen Karmin boyasının kullanımı. Gömlek ve kavram yağlarının hellaliği. Mono ve digliserit. Dekstroz, doğal ve sentetik renklendiriciler, antioksidanlar ve stabilizitörler, sakatatların karıştırlma rizki, GDO’lu nişasta rizki. Ayrıca ana madde durumunda olan etin de helal şartlarda olamama rizkleri.

  Sodyum Nitrit ve Nitrat
  Sodyum nitrit ve nitrat tüketimi ile ilgili pek çok yan etki bildirilmiştir. Bunlardan bazıları:
  1- Kanda Methemoglobin Bulunması
  Kanda nitrit olduğunda, hemoglobin (Hb) methemoglobin'e (metHb), dönüşür. Bu sayede oksijen taşıma kapasitesini kaybeder.
  2- Vitamin A, B grubu vitaminlerin, iyot ve proteinlerin fizyolojik olarak aktivitesini düşürür.
  3- Kanser Yapıcı Özelliği
  Sodyum nitrit ve nitrat, aminoasitler (proteinler) ile reaksiyona girerek, kanser tetikleyici kimyasallar olan nitrosaminlere dönüşürler. Bu kanser türleri; mide, yemek borusu ve mesane kanseri vs.

  Monosodyum Glutamat (MSG)
  Monosodyum Glutamat, lezzet arttırıcı gıda katkı maddesi olarak et, çorba, soslar, konservelenmiş meyveler gibi işlenmiş gıdalarda yaygın olarak kullanılır. Pekçok zararlı etkisi vardır. Bazıları:

  Pekçok çalışma, monosodyum glutamat'ın sistematik analizlerinde nörotoksik olduğunu göstermiştir. In the brain, glutamate serves as a neurotransmitter. Glutamat, beyinde nörotransmitter olarak hizmet etmektedir. Nörotransmitterler sinir uçlarında depolanır ve kaslar veya endokrin hücleri gibi sinir veya hedef hücreleri uyarır veya inhibe eder.

  1-Yüksek seviyelerde kullanımı, kan-beyin bariyeri ile beyin korunmasız bölgelerdeki kronik sinir toksisitesinin ve sinir ucu iltihabının arttırılmasına neden olur.
  2-MSG günlük kabul edilebilir dozlarda alınması karaciğer ve böbrek hasarlarına neden olmaktadır.
  3-MSG endokrin hastalıkları ve beyin hasarına neden olmaktadır
  4- Parkinson hastalığında merkezi bir rol oynamaktadır
  5-Alzheimer, amyotrofik lateral skleroz ve Hungtington koresi gibi nörodejeneratif hastalıkların ağırlaştırıcı faktörü olarak görev almaktadır.
  Kan Basıncı - Taurin eksikliğine neden olabilir- yüksek kan basıncına neden olabilmektedir. Baş ağrıları, Glutamat vazoaktiftir - kan damarlar çapında etkili olan - nedenlerinden birisi baş ağrısına neden olabilmektedir. Bulantı, Baş dönmesi, hızlı ve düzensiz kalp atışı, aşırı terleme, deri kaşıntısı, uyuşukluk, letarji veya uykusuzluğa neden olmaktadır.

  Karmine
  Kırmızı rengi veren boya maddesi karmin, Cochineal veya Dactylopius cossus diye adlandırılan, Peru ağırlıklı olmak üzere, Güney Amerika'da bulunan bir böcekten elde edilmektedir. Peru bu boyanın ana tedarikçilerindendir. Özellikle gıda, ilaç ve kozmetik sektörlerinde kullanılmaktadır.

  Cochineal ya da Dactylopius coccus bir tür kabuklu böcektir. Kaktüslerin içyapılarında bulunan sıvıyı emerek beslenmektedir. Dış yüzeylerinde bulunan gizlenmiş malzemeden dolayı, tehlikeli olabilecek canlılara karşı bulundukları yere yerleşebilmektedirler. Karmin böceklerindeki kırmızı renk, salgılanan karminik asitten kaynaklanmaktadır. Karminik asidi, Cochineal böcekleri, çevrelerindeki diğer böcek ve karıncalara karşı koruma sağlamaktadırlar. 4 Mezhep imamları dâhil pek çok önemli İslam âlimi, böcekleri yemeyi caiz görmemiştir.

  Bu şartlarda olan bu ürünlere GİMDES sertifika verememektedir. Çok az sayıda firma bu riskli uygulamardan arınmış olarak GİMDES’den sertifika alabilmişlerdir. Bu ürünleri görmek istiyorum diyorsanız sitemizden helal sertifikalı firma ve ürünlerinin bilgilerine ulaşabilirsiniz

  Piyasada GİMDES’den sertifika alamayanlar veya almayı göze alamayanlar kefalet hukukuna riayet etmeyen yerlerden aldıkları belgelerle haksız kazançları uğruna kardeşlerimizi aldatabiliyorlar. Lütfen araştırın sorgulayın, maddi ve manevi hayatınızın sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

  kadir kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.89
  Toplam Oy: 38


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.