GAYRİMÜSLİM ÜLKELERDE HELAL SERTİFİKALAMAYA SAHİP ÇIKMA TELAŞI...
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49124101
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GAYRİMÜSLİM ÜLKELERDE HELAL SERTİFİKALAMAYA SAHİP ÇIKMA TELAŞI...


  Gönderen:huseyin Tarih: 24/12/2015 02:47
  kadir GAYRİMÜSLİM ÜLKELERDE HELAL SERTİFİKALAMAYA SAHİP ÇIKMA TELAŞI...

  Türkiye, Pakistan, Suudi Arabistan gibi İslam ülkeleri yerlerinde dursun, başta AB olmak üzere, Japonya, Brezilya, Avustralya, Güney Kore, Filipinler, Tayland, Singapur, Kanada, Çin gibi gayrimüslim, hatta Budist, ülkeler 2.5 trilyon dolarlık helal pazarından pay alabilmek için kıyasıya çalışıyorlar.

  İHRACAT HEDEFİ OLANLAR SERTİFİKA ALIYOR


  Ekonomideki istikrarı ve büyümeyi yol haritası edinen ülkelerin ihtiyaca cevap niteliği taşıyarak hareket ettiğini dile getiren Başkan Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, şöyle konuştu: “İhracat yapmak isteyen tüm firmalar böyle bir sertifikaya ihtiyaç duyuyor. Çünkü dünyanın her tarafındaki Müslümanlar artık sertifikalı ürün arıyor. Helal ürün ve hizmet sektörünün Pazar payı toplamı 2,5 trilyon dolar. Düşünün iki milyar Müslüman var bunlar yediği içtiği gıdaların, hatta tüm yaşantısının helal sağlanması gerektiğini düşünüyor."

  SON 5 YILDA ARTIŞ OLDU

  İsteğe bağlı denetim ve üretime göre şekillenen taleplerde özellikle son beş yılda artış yaşandığını açıklayan GİMDES Helal Ürünleri Araştırma Enstitüsü Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, dünyada 2,5 trilyon dolar pazar payına sahip helal ürün ve hizmet üretimi ve ihracatının Uzak Doğu ülkelerine kadar uzandığını söyledi

  JAPONLAR DA GELDİ

  Güney Kore, Filipinler, Tayland, Japonya gibi ülkeler çoğunluk Budist inanca sahip oldukları halde helal sertifikalı ürün üretme talep ettiklerini anlatan BÜYÜKÖZER, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Olay tabi sadece bu gibi ülkelerin sınırlarında kalmıyor. Çünkü oradaki üretici firmalar ürünlerini dünyaya satmak istiyor. Japonya devlet ve özel heyetleri defalarca geldiler biz de helal sertifikalı ürün üretmek istiyoruz ve bize öncülük yapar mısınız? dediler. Biz de kabul ettik. Hatta ilk önceleri gelen heyete,Türkiye’ye Japonya’dan helal sertifikalı bir ürün getirseniz gümrükten sokamayız dedik. Büyük şaşkınlıklar geçirmişlerdi. O zamanki mevzuat ne yazık ki öyleydi. Ne biz logolu üretebiliyorduk, ne de dışarıdan gelen bir ürüne logo koyma imkânı sağlanıyordu. Hemen resmi makamlar haksız rekabetten para cezası kesiyorlardı”

  Türkiye’de hazırlanan yasa teklifiyle Anayasada yer bulamayan Tüketici Hakkı ve Helal Ürün Kullanma Hakkı talebi sınırları aştı. Aralarında AB ülkeleri, Amerika, Avustralya, Brezilya’dan sonra, Güney Kore, Tayland, Filipinler ve Japonya’nın da bulunduğu 50’den fazla ülke, 2,5 trilyon dolarlık pazar payına sahip helal ürün ve hizmet üretimi ve ihracatından pay alabilmek için kıyasıya çalışıyorlar ve Türkiye’den destek istiyorlar.

  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama (GİMDES) tarafından 2011 yılında hem dini inanışları hem de vejetaryen gibi çeşitli isteklerin denetimini içermesi amacıyla hazırlanan ancak Anayasa Komisyonu'nda çeşitli sebeplerden dolayı gündeme getirilemiyen taslak, dünya ülkelerindeki uygulamasıyla artışa geçti.

  YASA TASLAĞI NELERİ KAPSIYORDU?

  Konunun sadece dini inanış açısından değerlendirilmemesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, anayasa komisyonundan geri dönen sürece ilişkin de bilgi verdi. Anayasa değişiklik çalışmaları söz konusu olunca hukukçuları çağırdıklarını ve anayasaya girecek şekilde bu konuyu hazırlamalarını istediklerini anlatan BÜYÜKÖZER, sözlerine şöyle devam etti: "Çalışmamız sadece Müslümanlık üzerine değildi. Farklı inanç sahiplerinin inançlarına uygun üretim yapma ve üretim talep etme haklarının korunmasını talep ettik. Museviler, Müslümanlar hatta vejetaryan insanların da anayasa ile güvence altına alınmasını talep ettik. Ama maalesef anayasa komisyonu şekillenmeden dağıldı”

  Uygulamanın bir örneğinin Avrupa’da, Amerika’da yürürlükte olduğunu aktaran Başkan Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, “Örneğin Musevilerin Amerika’da Kosher uygulamaları var. Bugün Müslümanlar da o haktan yararlanmak istiyor. Yasaya göre, Eğer Kosher damgalı üretim yaptım dediği halde o şartlara uygun değilse o yasa devreye giriyor ve o firmanın cezalandırılmasını sağlıyor.”

  HANGİ ÜLKELER HELAL SERTİFİKASI KULLANIYOR?

  Başkan BÜYÜKÖZER, Endonezya, Brezilya, Avustralya, Rusya, Pakistan, Malezya, Singapur, Güney Afrika, Güney Kore, Japonya gibi çeşitli ülkelerin sertifikalı üretim ve ihracat yapanlar arasında yer aldığını belirterek Azerbaycan ile de temasların sürdürüldüğünü söyledi. GİMDES adıyla hizmet veren kuruluşumuz yıllardır teknik donanımları ve alanında uzman 200 civarında elemanları ile denetimlerine sıkı bir şekilde devam ediyor. Kesim Firmalarını sürekli kameralı sistemle takip altına alan GİMDES, usulsüz ya da uygun olarak saptadıkları durumlara karşı anında müdahale edebiliyor. Denetimlerini ve sertifikalama çalışmalarını 4 Hak mezhebe göre yürütüyor.

  kadir kadir  kadir kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.93
  Toplam Oy: 16


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.