HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER FUARIMIZ VE ÇALIŞTAYLARIMIZ BİR RÜZGAR GİBİ GEÇTİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49195790
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER FUARIMIZ VE ÇALIŞTAYLARIMIZ BİR RÜZGAR GİBİ GEÇTİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 29/10/2015 22:01
  kadir HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER FUARIMIZ VE ÇALIŞTAYLARIMIZ BİR RÜZGAR GİBİ GEÇTİ…

  Helal, Müslümanların dünya yolculuğunun tüm evrelerinde, bizzat muhatap olduğu bir kavramdır. Müslümanın günlük hayatta kullandığı ürünler ve hizmetler, hem ham madde kaynaklarıbakımından İslami şartlara uygun olmalı, hem de sağlıklı, saf, temiz, kaliteli kısacası Kur’ani ifade ile “Helalen tayyiben” olmalıdır. Helal kelimesi dar anlamı ile domuzdan veya alkolden elde edilmeyen ürünler olarak biliniyor. Halbuki helal kelimesi ile ilgili doğru tanımlama; ürünün hazırlanmasının tüm aşamalarında Şer’I gereksinimleri garanti altına alındığının belirlenmesidir. Helal kavramıı, bünyesindesadece Helal değil, Helalle birlikte aynı zamanda Tayyib kelimesini de barındırmaktadır.

  İslam’da temel kaide olmasına ragmen günlük hayatta kullandığımız hizmetler ve ürünler ile ilgili Helal ve Tayyib farkındalık Müslümanlarda yeni yeni oluşmaya başlamıştır. Müslüman tüketiciler kendi inançlarına uygun ürünleri artık talep eder duruma gelmişlerdir. Ancak Helal ürünlerin araştırması üzerine yapılan pek çok çalışmalara baktığımızda daha çok gıdalar üzerine yoğunlaştığını görmekteyiz. Halbuki eczacılık, tıbbi ürünler ve kozmetik ürünlerin içeriklerinde Müslümanların gerek inanç bakımından, gerekse sağlıklarını olumsuz yönde etkileyecek ürünlerin var olması bu alanlarda da bir farkındalığı oluşturma gereksinimini ortaya çıkarmıştır.

  Bu bağlamda , ilk defa Türkiye’de Helal ve Tayyib bakış açısı ile Uluslararası Helal Tıp, Helal Ecza, Helal Kozmetik, Helal Turizm ve Fıkıh çalıştayları, ülkemizde bu sorunları tartışmak ve bu sorunlara çözüm önerileri bulmak üzere 24-25 Ekim günlerinde GİMDES tarafından gerçekleştirilmiştir. Çalıştaylarımıza konuşmacı ve müzakereci olarak Amerika, Rusya, Kuveyt, Filistin, Malezya, Endonezya, Güney Afrika, Giney Kore, Mısır, Danimarka, Cezayir, Fransa, Almanya, Filipinler, Tayland, Avustralya, İngiltere ve Türkiye’den kendi alanlarında uzman, birbirinden değerli 30 katılımcı İstanbul Kongre Merkezinde sunumlarını gerçekleştirdiler.

  Çalıştaylarımız ile eş zamanlı olarak 22-25 Ekim günlerinde de 6. Helal ve Tayyib Ürünler fuarımızı Discavor firmasının organizayonu ile birlikte 60 fimanın katılımı ile gerçrekleştirdik. Fuarımıza katılan Firmalarımız; Erpiliç, Seyidoğlu, Cevat Eriş yumurta, Kervan süt, Nafia gıda, İksat gıda, Natural yaşam, Meysu, Boğaziçi Kimya, Galetaş, 7K Dağıtım, Felda İffko, Atiye Laçin tatlıları, Güven Asa Zeytinyağları, Has tavuk, Ak Gıda(İçim süt), Tatlan gıda, Dae Duc cozmetik, Cayhanlar Grup(Acıcık çiğ köfte), Rumeli Maya, Soner Ticaret, Seyir FM, Kartal Gıda, Bera Gıda, Yayla Akar, Faber kimya, Marmara Birlik, Seçkin Peynir, Gedik tavukçuluk, Asil Nur Kimya, Hurmacınız, İlhankom gıda, Özdamarlar Un, İlk Seç, Tugva, Elif Süt Ürünleri, Taşpakon, Naturalive, GİMDES, HDM, WHC. 4 gün boyunca 100’ün üzerinde yerli ve yurt dışı firmaların satın almacıları ile görüşmeler sonucunda katılımcı firmalarımız çeşitli ticari bağlantılar yaptılar.

  kadir


  kadir kadir

  halal dunya kadir

  halal dunya kadir

  halal dunya kadir  halal dunya kadir

  halal dunya kadir

  halal dunya kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 7


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.