FİLDİŞİ SAHİLİ HELAL SERTİFİKALAMA KURUMU GİMDES’İ ZİYARET ETTİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51274392
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  FİLDİŞİ SAHİLİ HELAL SERTİFİKALAMA KURUMU GİMDES’İ ZİYARET ETTİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 12/12/2018 03:07
  konferans FİLDİŞİ SAHİLİ HELAL SERTİFİKALAMA KURUMU GİMDES’İ ZİYARET ETTİ

  Fildişi Sahili'nde Helal sertifikalama faaliyeti yürüten Halal Côte d'Ivoire kurumunun Başkanı M.Mohamed Djibril BELLO ve heyeti GİMDES’i ziyaret etti. …


  GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER ile görüşen Mohamed Djibril BELLO, “GİMDES’in Helal sertifikalamada Türkiye’de çok önemli faaliyetlerde bulunduğunu, GİMDES dünyada ciddiyeti, disiplinli duruşu ile tanınan bir kurum olduğunu, iki yıl önce geldiğimizde GİMDES’i yakından tanıdık, nasihat ve tavsiyelerini aldık ve kurumumuzu oluşturduk. Şimdi de GİMDES’ten tanınma ve eğitim almak için ziyaret ediyoruz. Helal sertifikalama sisteminde kazandığı tecrübenin bize de örnek teşkil ettiğini bildirmek için tekrar ziyaret ediyoruz. “

  GİMDES Başkanı Dr. BÜYÜKÖZER, Helal sertifikalı ürünlerin tüm dünyada yaşayan Müslümanların en tabii hakkı olduğunu söyledi. Üreticilerin kesinlikle Helal sertifikalama şartlarına uygun ürünler üretmeleri gerektiğini, bunu da sağlayacak kurumların Helal sertifikalama kurumları olduğundan, Helal sertifikalama kurumlarının üreticilere sıkı denetim faaliyetleri gerçekleştirerek sağlayacaklarını bildirdi.

  Dr. BÜYÜKÖZER, GİMDES’in edindiği tecrübenin Helal sertifikalama kurumlarına aktarılması için eğitim programları gerçekleştirdiklerini, bu zamana kadar, Tunus, Mısır, Rusya, Tataristan, Polonya, Azerbaycan, Makedonya gibi ülkelerde bulunan sertifikalama kurumlarının bu eğitimleri aldıklarını ifade etti. Fildişi Sahili'nde bulunan kardeşlerimizin de Helal sertifikalamada ihtiyaç duydukları bilgi paylaşımına GİMDES’in hazır olduğunu ifade etti.

  Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki; Helal ve Tayyib Yaşam Sistemi ihtiyacı, Müslümanların (hatta bütün insanların) en kutsal tüketici haklarıdır. Bu hak onların olmazsa olmazı ve imani bir meselesidir. Bu hassasiyetlere dikkat edilmeden yapılacak sertifikalama, doğrudan doğruya, bu temel hakları çiğneme ve ticari hesaplar için istismar etme manasına gelmektedir. Bu sapıklıklara karşı kendinin Müslüman olduğunu bilen ve Peygamberimiz (s.a.v)'in ümmeti olduğuna inanan her kardeşimin dikkat etmesi, mücadele etmesi boynunun borcu olmalıdır.

  GİMDES olarak, bu borcun şuuru içinde bu zamana kadar destek verdiğimiz sertifikalama kurumlarını onaylamamızın temelinde, yukarıda belirtilen esaslara dayalı sertifika çalışmalarını ehli sünnet ve’l cemaat içerisinde mütalaa edilen 4 mezhebin görüşlerini dikkate alan ciddi bir platformda yürütmelerinin yanında, bir sertifikalama kurumunun sahip olması icab eden kefalet anlayışına uygun hareket etmeleri dikkate alınmıştır.

  Öncelikle Helal sertifikama yapan kurum, İslama inanmış ve inandıklarını hayatlarına tatbik eden Müslüman fertlerden oluşmuş, tamamen bağımsız bir kurum olmalıdır. Ayrıca verdiği Helal Sertifikaya, geçerli olduğu zaman diliminin her noktasında, tüketiciler nezdinde üreticiye kefil olma bilincini taşımalıdır. Bugün dünya üzerinde yüzlerce Helal gıda sertifikası veren kurum oluştu. Bunların büyük bir çoğunluğu maalesef, bu temel prensipten yoksun, yüz yıldır gayrimüslimlerin istismarı yetmiyormuş gibi sahte Helal Sertifikalama ile Müslüman kimliği ile, Müslüman kardeşlerini aldatmaya, basit dünyevi menfaatler uğruna istismar etmeye çalışıyor.

  Çeşitli ülkelerde yaşayan Müslümanlar arasında GİMDES’in sertifikalama prosedürlerindeki titizliğinden kaynaklanan güven duygusu, çeşitli ülkelerde Helal Sertifikalama yapan kuruluşların da GİMDES’ten tanınma isteğini yoğunlaştırmıştır. Müslümanların yaşadığı ülkelerdeki Helal sertifikalama kuruluşların dünya Müslümanları tarafından kabul edilebilir, güvenilen bir kuruluş olmak için GİMDES’ten tanınma alması ona ayrıcalık bir kimlik kazandırmaktadır.

  Misafirimiz olarak aramızda bulunan Halal Côte d'Ivoire Kurumunun dirayetli , kararlı ve azimli tutumundan dolayı WHC’e üye olma isteğine destek olduk ve Bu yıl ki kongrede Yedek Üyeliği onaylandı. GİMDES ile ilgili tanınma işlemlerini de tamamlayacağından hiç kuşkum yoktur.

  TANINMA PROSEDÜRLERİMİZ

  Tanınma talebinde bulunan Helal Sertifikalama Kuruluşu, öncelikle bizim Tanınma müracaat Formumuzu doldurur. Uzmanlarımız gerekli incelemeden sonra kendilerine bir Yol Haritası gönderilir. Bu yol haritasında; Helal ve Tayyip kavramları prosedürleri, Sertifikalama ve denetim prosedürleri, Sürdürülebilirlik ve izlenebilirlik prosedürleri, kesimhanelerde kesim prosedürleri, Bilim ve Fıkıh Kurulları, Denetçiler için kemiyet ve keyfiyet bilgileri. Bu adımdan sonra iki uzmanımızın Kurumun bulunduğu ülkede kurum bünyesinde ve sertifika vermiş olduğu en az 3 Firmada denetim çalışması yapar. Bütün bu çalışmalar tamamlanıp tanınma şartlarının oluşması halinde kuruma 1 yıl geçerli Tanınma Belgesi verilir.


  2016 yılındaki GİMDES ziyareti

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.