DÜNYA HELAL KONSEYİ(WHC)’NİN 16.KONGRESİ VE ULUSLARARASI HELAL KONFERANSI EKİMDE, HELAL FESTİVAL’LE
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  54510578
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  DÜNYA HELAL KONSEYİ(WHC)’NİN 16.KONGRESİ VE ULUSLARARASI HELAL KONFERANSI EKİMDE, HELAL FESTİVAL’LE


  Gönderen:huseyin Tarih: 25/04/2018 03:35
  kadir DÜNYA HELAL KONSEYİ(WHC)’NİN 16.KONGRESİ VE ULUSLARARASI HELAL KONFERANSI EKİMDE, HELAL FESTİVAL’LE BERABER İSTANBUL’DA…

  Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  Bilindiği gibi bu yılın WHC’in Yıllık Kongresi bu yıl da inşaAllah ülkemizde İstanbul'da GİMDES’in ev sahipliğinde yapılacağı Kuala Lupur’daki ara yıl toplantısında karar verilmişti. Çok önemli olduğunu düşünüyorum, Çünkü;

  Dünya’da Helal ve Tayyib ürünler için pazar potansiyeli yaklaşık 1 trilyon dolar, toplam Helal pazarının ise 3.5 trilyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Şu an itibariyle bu pazarın sadece % 15'i gerçekleştirilebilmektedir.

  Yaklaşık 15 milyon Yahudi var ama Kosher pazar potansiyeli 250 milyar dolar. Bu küçük bir topluluk için muazzam bir rakamdır. Kosher ürünleri tüketicilerinin çoğunlukla Müslümanlar ve diğer Yahudi olmayanlar olduğunu görebiliriz.

  Helal Pazarın sadece% 15'inin tedarik edilebildiğini söyledim. Bu rakam neden bu kadar küçük? Geri kalan % 85 neden sağlanamamaktadır?

  -Müslüman ülkelerinde gıda pazarları, uluslararası olarak işlem görmeyen basit ürünlerden oluşmaktadır. Ekseriya marka teminatı sağlanamamaktadır

  -Müslüman ülkelerinde üretilen ürünler iyi ambalajlanmamıştır; Çoğu ürün yetersiz ve tutarsız olarak tedarik edilir ve marka pazarlaması eksikliği vardır.

  - Helal ürünler ambalaj, güvenilirlik, etiketleme kalite için uluslararası standartlara uygun olamamaktadır.

  - Çok hassas olan Helal gıda tedarik zinciri tam olarak kurulamamaktadır.

  2 milyara yakın nüfusu olan Müslümanların, büyük çoğunluğu, hala tükettikleri şeyin farkında değiller ve Helal seçiminde yaygın bir farkındalığa sahip değildirler.

  Yukarıda belirtilen nedenlerle, Müslümanların tükettiği ürünler hala gayrimüslim sistemin kontrolü altındadır ve bu gayrimüslimler tarafından Ümmete ihtiyaç duydukları anda ve gerektiği zaman çeşitli reklam, baskı ve kampanyalarla algılama uygulayabiliyorlar.

  Birçok gayrimüslim yönetiminde olan ülke ise, İslam ülkelerinde Helal pazar paylarını artırmak için lobi çalışmaları yapıyor. ABD, Çin, Japonya ve Avrupa ülkelerini isim olarak verebiliriz.

  Helal bütünlüğüne sahip olmak için, şirketler, dernekler ve ülkeler ortak bir temelde bir araya gelmeli ve kalite standartlarını ve üretim yöntemlerini artırmalıdır. Toplumsal farkındalığı artırmak için STK'lar ve medya, her düzeyde yoğun bir şekilde çalışmak zorundadır. Uluslararası Gösteriler ve Sözleşmeler bunun için çok önemli faaliyetlerdir.

  WHC'in 2018’deki 16. Yıllık Genel Kurul Toplantısının ve yine WHC’in desteklediği Uluslararası Helal Konferans’ın Türkiye'de düzenleneceği göz önünde bulundurulduğunda, aynı tarihlerde organize etme kararı aldığımız HELAL FESTİVAL (HELAL PANAYIR) ile,Türkiye’de GİMDES tarafından sertifikalandırılan ve sertifikaları GİMDES tarafından onaylanan Firmaların ürünlerini tanıtabilecekleri ve böylece helalin dünyaya arz ve talebi için birleşik bir mesaj verecekleri bir sergi düzenleme fırsatını yakaladık. HELAL Sertifikalı Firmalarımızın ve WHC'nin saygın üyeleri ve yöneticileri olarak, sizler de bizimle aynı görüşleri paylaşacağınızı ümit ediyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun dileklerimle…

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 7


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.