''fast food” reklamına yasak...
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  50281651
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  ''fast food” reklamına yasak...


  Gönderen:huseyin Tarih: 23/06/2007 12:56
  “fast food” reklamına yasak...

  “Malezya Sağlık Bakanlığı, tehlikeli hastalıklara yol açan, kötü beslenme alışkanlıkları kazandırdığı gerekçesi ile televizyonlardaki çocuk programlarında “fast food” reklamlarını yasaklıyor.

  Habere göre, Malezya Sağlık Bakanı Chua Soi Lek, hükümetin 12 yaş altındaki çocuklara iyi beslenme alışkanlığı kazandırma sorumluluğu taşıdığını, bu sebeple de böyle bir karar aldığını söyledi. Malezya Sağlık Bakanı Chua, ayrıca “fast food” lokantalarının ürünlerin üzerine kalori miktarını ve besin değerlerini belirtmeleri gerekeceğini, bunun için firmalara belirli bir süre tanınacağını açıkladı. Bakan Chua, bu yasağın aşırı şişmanlık, kalp, yüksek tansiyon, şeker, böbrek rahatsızlıklarının artması üzerine gerekli olduğuna karar verdiklerini belirtmiştir.”

  Bu konuda, GIDA RAPORU sitemiz, ilk faaliyete geçtiği tarihten itibaren dilimizin döndüğü kadar kardeşlerimizi uyarmaya, uyandırmaya çalıştık. İlk yazımız “Gıda Raporuna Sık Sorulan Sorular” serisinde “fast food lokantalarda yemek yiyebilirmiyim?” başlığını taşıyordu ve 21.07.2003 tarihinde yayına girmişti. Konunun dini açıdan ele alındığı bu yazımız aynen şöyle idi:

  Fast Food Lokantalarda Yemek Yiyebilir miyim?

  Çoğunlukla İslâm toplum yapısına uymayan lokantaları ilgilendiren bir soru olarak düşünebiliriz.

  Burada üç temel özellik söz konusudur. Birincisi et ve kümes hayvanının bizatihi kendisidir. İkincisi ayıklama ve hazırlama işlemleridir. Üçüncüsü ise yemeği şekillendirmek için kullanılan diğer maddelerdir.

  Diğer maddelere devam edersek, pek çok yemekler sandviç veya ekmek, bazı katkı maddeleri ve çeşni vericilerden oluşmaktadır. Bu maddelerin helâl olduğu konusunda emin olmak ihtiyacı söz konusudur. Türetilen katkı maddelerinin hayvan içerikli olabileceği ihtimali ile her zaman bu güven sağlanamamaktadır.

  Şimdi, büyükbaş ve kümes hayvan etlerini göz önünde tutalım. Hıristiyan ve Yahudilerin kestiği hayvanların Müslümanlar tarafından yenebileceğinin manasına gelen Ehl-i Kitabın yiyecekleri hakkında yorumlanmış bir ayet mevcuttur. Diğer taraftan, Allah adının anılmadığı, Allah adına kesilmediği bilinen hayvanların etlerinin yenmesinin haram olduğunu bildiren ayetler de söz konusudur. Bugün Ehl-i Kitap kabul edilen insanlar, maalesef Allah adını anmadan ve İslâmi usule uymayan şartlarda hayvanları boğazlamaktadırlar. Bundan dolayı onların kestiği hayvanların etleri helâl kabul edilemez denmektedir. Bu bilgiler, bu konuda bir fikir birliğinin oluşamıyacağını gösteriyor. Ek olarak bir Hadis-i Şerif'te: " Helâl apaçıktır, haram da apaçıktır. Ancak her ikisinin arasında şüpheli bir kısım vardır." Hadis bize demektedir ki;her kim, bu şüpheli şeylerden kaçınırsa, günah işlemekten kendisini muhafaza etmiş olur. Kim de kaçınmazsa günah işleme riskini yüklenmiş duruma gelir. Açıkça helâl olmadığı anlamına geldiği hissedildiğinde ise en iyisi kaçınmaktır.

  En iyisini Allah (c.c.) bilir.

  Bu yazımızdan sonra birçok yazımızda çeşitli vesilelerle “fast food” gıdaların zararlarını belirtmeye çalıştık.

  Bizim dışımızda, güya MODERN etiketi ile bize dayatılan ve bizim de farkında olmadan kabullendiğimiz “YENİ YAŞAM TARZI”’nın, toplumumuzda oluşturduğu sağlık problemlerini dile getiren ve 15.03.2006 da yayına aldığımız “fast food” yiyeceklere karşı savaş açılmalı yazımızda da “fast food” gıdaların insan sağlığına verdiği zararlar ayrıntılı bir şekilde verilmiş ve bu yaşam tarzından vazgeçmemiz üzerinde durulmuştu.

  Bu konu, başta Amerika ve Avrupa ülkeleri olmak üzere bütün dünyada ciddi bir şekilde sorgulanmaya başlamıştır. Yer yer sınırlama şeklinde yasaklamalar başlatılmıştır. Ümid ederiz, vakit geç olmadan ülkemizde de Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı konu üzerine eğilererek toplum sağlığını koruyacak acil tedbir kararlarını alırlar.

  Bu kararların oluşumunu çabuklaştıracak en önemli güç olan bilinçli tüketicilerin bir yandan ailelerini bu tip gıdalardan uzak tutmaları, diğer yandan ilgili bakanlıkları bu kararları almaları istikametinde talep mesajları ile baskı altında tutmaya çalışmaları çok büyük önem taşımaktadır.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.71
  Toplam Oy: 28


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.