ÇOCUKLARIMIZI HELAL VE TAYYİB LOKMALARLA YETİŞTİRMEK İMANİ BİR GÖREVİMİZDİR.
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  54504546
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  ÇOCUKLARIMIZI HELAL VE TAYYİB LOKMALARLA YETİŞTİRMEK İMANİ BİR GÖREVİMİZDİR.


  Gönderen:huseyin Tarih: 18/05/2018 01:40
  kadir ÇOCUKLARIMIZI HELAL VE TAYYİB LOKMALARLA YETİŞTİRMEK İMANİ BİR GÖREVİMİZDİR.

  “Ey iman edenler, kendinizi ve âilenizi öyle bir ateşten koruyun ki onun yakıtı insanlar ve taşlardır. Onun başında gâyet katı, şiddetli, Allâh'ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildikleri şeyi yapan melekler vardır.”(Tahrim.6)


  Global bir dünyada yaşıyoruz. Ülkeler ve kentler birer köy mesabesine geldi. Çin’de üretilen bir ürün ertesi gün dünyanın pek çok ülkesinin marketlerinde bulunabiliyor. Birçok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de çocuklarımıza, misafirlerimize şekerler, tatlılar alıyoruz. Çocuklarımıza okul malzemeleri alıyoruz, giyim eşyaları alıyoruz.

  Bir de büyük bir ithal ürün pazarı var. Bu pazarda ise büyük ve tanınmış firmalar da yer alıyor. Avrupa’dan , Çin’den, Brezilya’dan ithal edilmiş yiyecek ve giyecek ürün ithalatı yıllardır bütün hızı ile devam ediyor .

  Bunlar helal ve tayyib şartlara sahip mi? Öncelikle anne ve baba olarak sonra tüketici olarak düşündük mü? Ne acıdır ki ülkemizde üretilen ürünlerde dahi katkı maddelerinin hemen hemen tamamı ithal edilmektedir. Bu karmaşa ortamında dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise; ucuzunu, kalitelisini, meşhur olanını aramak yerine helal ve tayyib şartlarda üretilmiş olanları arayınız? Hepsinden önemlisi ise haram katkı maddesi bulaştırılmamışını talep ediniz.

  Son yıllarda global dünyada yükselen bir değer olan İslami düşünce ve takipçilerinin talebi olan İslami yaşam istekleri tüketilen bütün gıdalarında, helal ve tayyib olma keyfiyetini ön plana çıkartmaktadır.

  Genelde aldığımız ürünlerin içinde ne olduğuna kimilerimiz hiç bakmayız. Market raflarını tıka basa dolduran, süslü ambalajlara sarılmış fabrikasyon ürünlerin pek çoğunda yüzlerce katkı maddesi kullanılmaktadır.Özellikle çocuklar için üretilen şekerlemeler, çikolatalar, pastalar, jipsler vb. bir çok ürün hakkında bilgi sahibi olmadan almaktayız. Bu gibi ürünlerin etiketini okumak pek çok anne babanın aklına dahi gelmez.

  Çocuklar için üretilmiş ürünleri de anne babalar olarak öncelikle soruşturmadan, etiketini dikkatle okumadan satın almamalıyız.

  Çocuklarımızı! modernitenin kolasından, gazozundan ve enerji içeceklerinden koruyunuz!

  Bir başka modern teknolojinin önümüze getirdiği sıkıntı da kola ve enerji içecekleridir. Yüksek oranda kafein içeren kola, gazoz ve enerji içeceklerinin de yol açabileceği sağlık problemlerini düşünerek bu gibi içeceklerden uzak tutmalıyız.

  Çocuk gıdalarında en fazla kaçınılacak olan katkı maddeleri

  Uzmanların raporuna göre çocuklarda Hiperaktiviteye yol açtığı ispatlanan gıda boyalarının, koruyucularının ve suni tatlandırıcılarının üretimden ve satıştan kaldırılmasına karar verilmelidir.

  Kimyasal katkı maddeleri ile ilgili olarak bugüne kadar oldukça geniş bilgiler vermeye çalıştık. Bilhassa çocuk gıdalarında bilinçsizce kullanılmaya devam edilen bazı zararlı, hatta tehlikeli katkı maddelerine de dikkat etmeliyiz.

  İngiltere’de geçen yıl yapılan araştırmada, katkı maddesi kullanılan içecek tüketen çocukların konsantrasyonlarını kaybettiği ve hiperaktiviteye yol açtığı rapor edildi. Araştırmanın yapıldığı dönemde hiperaktif çocukların ailelerini, renkli ürünlerin tüketiminin olası risklerinden haberdar olmaları yolunda uyaran Gıda Güvenliği Ajansından Başkan Dame Deirdre Hutton, ellerindeki kanıtların, bu boyaların gıdada kullanılmamasının akıllıca olacağını gösterdiğini söyledi.

  Bu gerçekleri tekrardan gözden geçirmek ve hatalarımızdan vazgeçmek için Ramazan ayımız bir fırsattır. Bu ayın kıymetini heba etmeyelim.

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 2


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.