EVDE PEYNİR YAPIMI GELİŞİYOR!
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  63192122
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  EVDE PEYNİR YAPIMI GELİŞİYOR!


  Gönderen:administrator Tarih: 02/06/2005 21:02
  Peynir, çoğunlukla inek olmak üzere kısmen keçi, koyun, manda ve ren geyiğinin enzimlerle çökeltilmiş sütünden yapılan katı bir gıda maddesidir. Dünyada, 400 ün üzerinde çeşitli peynir türleri tüketilmektedir. Her ne kadar bazı peynirler sirke ve limon gibi asitlerle veya akdiken bitkisinin ekstratları ile pıhtılaştırılıyorsa da, çoğunlukla sütün pıhtılaştırılması için Rennet kullanılmaktadır.

  Rennet, geleneksel olarak buzağının midesinden elde edilen veya laboratuar ortamında mikro biyolajik şartlarda elde edilen bir enzimdir. Peynirin ph değerini düşürmek, lezzetini geliştirmek, yapısını değiştirmek ve bazı peynirlerde yüzeyde veya yapının tamamında küf oluşturmak için çeşitli bakteriler de eklenebilmektedir. Peynirlerin tabii rengi beyazdan sarıya kadar çeşitlilik gösterir. Bazı peynirler, herbal bitkiler ve baharatlar ilave edilerek yapılır. Peynirin kitle imalatında ortaya çıkan, çeşitliliğin azalmasına tepki olarak Avrupa’da yer yer ev yapımı peynir üreten, Ev tipi küçük işletmeler gelişme göstermektedir. Ancak Pastörize edilmemiş sütlerin kullanılabildiği geleneksel metodlarla üretilen peynirlerin güvenliği hakkında bazı tartışmalar yapılmaktadır. Kitle peynir üretimi yapan büyük üreticilerin el altından teşvik ettikleri bu tartışmaların, gerek denetleyici kurumların denetimi, gerek küçük üreticilerin bilinçlendirilmesi çalışmaları ile aşılabileceği anlaşılmaktadır.

  Bu gelişme, son zamanlarda, peynir mayası üzerinde helal-haram karmaşasının ve kaosunun ortaya çıkması ile gelişen tedirginlik sebebi ile bilhassa ülkemiz için de büyük önem arzetmektedir. Bir çok tüketici tek tek veya gurup halinde peynirlerini kendileri üretmeye yönelmektedirler. Bir müddet önce sitemizde, yoğun talep üzerine hazırlayıp yayınladığımız en basit şekli ile evde peynir yapımını anlatan yazımızın gördüğü büyük ilgi bunun göstergesi niteliğindedir. Avrupa’da çeşitlilik isteği ile başlayan geleneksel ev peyniri üretimine dönüş, ülkemizde helal peynir yeme isteği ile hız kazanmaktadır. Bu gün Müslüman tüketicilerin en masum soru ve isteklerine inatla muhatap olmak istemeyen bazı büyük peynir üreticilerinin ve maya ithalatçılarının, yarın bu ‘evde peynir yapımı hareketi’nin büyük boyutlara ulaşması halinde nasıl bir yol tutacakları merak konusu olmaktadır.   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.17
  Toplam Oy: 78


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.