SADECE HELAL BESLENMEK İÇİN DEĞİL, SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN DE RASULULLAH (SAV) EFENDİMİZİ ÖRNEK ALMA
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49157548
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  SADECE HELAL BESLENMEK İÇİN DEĞİL, SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN DE RASULULLAH (SAV) EFENDİMİZİ ÖRNEK ALMA


  Gönderen:huseyin Tarih: 15/11/2018 22:35
  konferans SADECE HELAL BESLENMEK İÇİN DEĞİL, SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN DE RASULULLAH (SAV) EFENDİMİZİ ÖRNEK ALMALIYIZ

  Eskişehir Türkiye Gençlik Vakfı İl Temsilciliğinin tertip ettiği "Helal Gıda ve Gimdes" başlıklı konferans 08.11.2018 perşembe günü yoğun bir katılım ile gerçekleşti. Kuranı Kerim tilaveti ile açılışı yapılan "Helal Gıda ve Gimdes" konferansına, Eskişehir TÜGVA’nın İl Temsilcisi Fatih SERT'in açılış konuşması ile başlandı.

  GİMDES Ankara Temsilcisi Ziraat Yüksek Mühendisi Suat SEZER, konuşmasına: "Helal Gıda ve Gimdes" ana başlığı altında birinci olarak, Kur'an ve Sünnette Helal Gıdanın önemi, ikinci olarak; yediğimiz gıdaların durumu ve katkı maddeleri, üçüncü olarak sertifikasyon nedir ve nasıl yapılır, son olarak da Gimdes nedir ve önemi nereden gelmektedir, başlıkları altında ayrı ayrı birer konferans konusu şeklinde, konularında uzman olanlar tarafından anlatılırsa daha faydalı ve anlaşılabilir, ben ise size bu başlıklardan birer nebze bahsederek bir sistemi anlatacağım" diyerek başladı. Daha sonra belirtilen bu başlıklar ile birlikte sağlıklı beslenmeden kasıt Bakara 168. ayette geçen "Helalen ve Tayyiben" kavramı ile birlikte Rasulüllah Efendimizin (sav) hayat tarzını öğrenmek, anlamak ve örnek almak ile mümkün olabileceğini belirtti. Buna misal olarakta; "Rasullulah (sav) Efendimize daha önce yemediği bir yiyecek ilk defa ikram edildiğinde sorarlarmış ki; bu nedir, neyden yapılır, nasıl yapılır diye. Verilen cevaplara karşılık olarakda duruma göre üç tavırdan birini gösterirlermiş. Bunlar; Ya ikram edilen şeyi kendileri de yer, orada bulunanlarında yemesine müsaade ederler, veya kendileri yemezler ama orada bulunanların yemelerine müsaade ederler, ya da ikram edilen şeyi kendileri de yemez, orada bulunanların da yemelerine müsaade etmezlerdi. Yani ikram edilen her şeyi sorar, tetkik ederler öyle yerlerdi.

  Eğer biz de Rasulullah'ı (sav) örnek aldığımızı iddia ediyorsak ki bütün hayatımızda öyle olmalıdır, bizde markette alışveriş yaparken her gördüğümüz albenili, güzel ambalajlı, paketli ürünlerde helal logosu aramadan, etiket bilgilerini okumadan at sepete dememeliyiz. Gerçi fırsatçılar ve suistimal yapanlardan dolayı sırf "Helal Logosu" aranması da yeterli olmaz, bu helal logosu hangi kurumun, güvenilir mi diye sorgulamak gerekir. Etiket bilgileri yeterli mi, doğru ve okunabilir yazılmış mı diye de tetkik edilmeli. Tabi bunun için yeterli bilgi ve zamana ihtiyaç vardır. Ben size bu işin kolayını söyleyeyim mi? Bu programda olduğu gibi seminer ve konferanslar ile birlikte "Helal Gıdanın Önemi ve Helal Sertifikanın Gerekliliği" konusunda yapılacağınız araştırma ve okumalardan sonra göreceksiniz ki ancak GİMDES'den helal sertifikalı ürünler sizin beklentinizi karşılayacak, ihtiyacınız olan mamul ürünleri mutmain olarak tüketebileceksiniz. Bu aşamadan sonra yapılacak olan ise bu duyarlılığı sürekli hale getirmektir." dedi.

  Konferansın ardından dinleyicilerden gelen sorulara verilen yanıtlar ve hediye takdimi ile program sona erdi.

  konferans konferans  konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.