ERZURUMDA HELAL ÜRÜNLER PANELİ GİMDES’İN KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49123315
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  ERZURUMDA HELAL ÜRÜNLER PANELİ GİMDES’İN KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 15/11/2015 10:35
  kadir ERZURUMDA HELAL ÜRÜNLER PANELİ GİMDES’İN KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  Hz. Ebu Hureyre r.a. anlatıyor: "Resûlullah s.av. buyurdular ki: "Öyle devir gelecek ki, insanoğlu, aldığı şeyin helalden mi, haramdan mı olduğuna hiç aldırmayacak. Böylelerinin hiçbir duası kabul edilmez."
  (Buhari, Büyü' 7, 23; Nesai, Büyü' 2, (7, 243))

  Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Erzurum Şubesi'nin düzenlediği Helal Gıda Paneli yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Konu ile ilgili ayetleri içeren Kur’anı Kerim tilaveti ile başlayan Panele GİMDES Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜÖZER, Bilim Kurulu üyesi Yüksek Kimyager Murat SAYIN ve İlahiyat Fakültesinden Yard.Doç.Dr. Murat KUMBASAR katıldı. Moderatörlüğünü ÖĞ-DER Şube Başkanı Abdullah İKİNCİ'nin yaptığı panelde yediğimiz ve içtiğimiz ürünler masaya yatırıldı. Helal Gıda konusunda neler yapılması gerekir, gıda maddelerinde katkı maddeleri, zararlı ilaçlamalar, domuz içerikli jelatin katkı maddeleri konuşuldu. Toplantıya Milli Eğitim camiasından, Tarım İl müdürlüğünden, Tarımsal Araştırma Enstitüsünden, Üniversiteden yoğun katılım oldu.

  ÖĞ-DER Şube Başkanı Abdullah İKİNCİ yaptığı açılış konuşmasında Helal ve sağlıklı gıdanın çocuk eğitiminde çok önemli olduğunu söyledi. Helal kazançla ve helalle beslenmeyen çocuğun okulda eğitilmesinin çok zor olduğunu söyledi. İkinci, Erzurum'da Helal Gıda Paneline destek olan firmalara teşekkür etti. Öğ-Der olarak yerli ve helale önem veren firmalara destek olacaklarını söyledi.

  İlahiyat Fakültesinden Yar.Doç.Dr. Murat KÜMBASAR ise " İlk İnsan Hz Ademin ilk imtihanı gıda ile olmuştur. Bu günde imtihanımızın en önemlisi yediğimiz ve içtiğimiz ürünlerdir. İçine islamca yasak olunan katkı maddeleri olan alkol ve domuz katkılı Jelatin konulan gıdalar ve şüpheli ürünler alınmaması gerekir. Müslümanlar kendi helal gıdasını üretmek zorundadır.

  GİMDES Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER ise GİMDES olarak Helal sertifikalandırma yapıyoruz. Üreticilerimiz gelsinler sertifika alsınlar. Şartları tutan helal katkı maddeleri kullanan üreticilere sertifika veriyoruz. Erzurumda 3 tane sertifika alan firma var. Bu Erzurum için çok az. Tüm üreticiler üretimlerini belgelendirsinler. Böylece hem Müslümanlara daha çok güvence vermiş olurlar hem de daha çok satış yaparlar. Günümüzde birçok üretimde islamca yasak katkı maddeleri konuluyor. Bunlara karşı halkımız uyanık olsun. GİMDES sertifikası olan firmaları tercih edin. Her aldığınız ürün helal değildir. Bu gün ilaçların önemli kısmında, süt ürünlerinde, kozmetikte, kola ve gazozlarda ve daha birçok ginlik tükettiğimiz ürünlerde islamca yasak ve sağlığımıza zararlı katkı maddeleri bulunuyor." dedi.

  GİMDES Bilim Kurulu üyesi Murat SAYIN günlük hayatımızda kullandığımız katkı maddelerinden örnekler vererek içerikleri ve zararları hakkında bilgiler verdi. Toplantı sonunda panelistler sorulan sorulara cevaplar verdiler. Öğ-DER tarafından panelistlere plaket takdim edildi.

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 10


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.