Enzimler
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49727665
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Enzimler


  Gönderen:administrator Tarih: 24/07/2003 13:53

  "Ey insanlar! Yeryüzünde bulunan gıdaların helâl ve temiz olanlarından yiyin, şeytanın peşine düşmeyin, zira şeytan sizin açık bir düşmanınızdır." (Bakara 168)

  "Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temizlerinden yiyin, eğer siz gerçekten yalnız Allah'a kulluk ediyorsanız, O'na şükredin." (Bakara 172)

  Kesinlikle, enzimler, bedensel fonksiyonları uygun tarzda kolaylaştıran yapılarda protein, yağ ve karbonhiratları dönüştüren yegane proteinlerdir. Sindirimin oluşumunda, enzimler bozulur ve protein, yağ ve karbonhidratlar oluşur. İnsan vücudu, 1300 farklı enzim içerir ki, bunlar vücut makinamızı her an problemsiz bir şekilde faaliyette muhafaza etmede rol oynarlar.  Enzimlerin kökenleri itibari ile üç gruptan söz edilebilir:

  Bunlardan birincisi, bitkisel kökenli enzimler, ananas, arpa ve papaya denilen bitkilerden elde edilir ki pekçok pastacılık ürünlerinde kullanılmaktadır. Yaygın olan hayvan kökenli enzimler ise sığır veya domuzun mide veya pankreasından elde edilmektedir. Mikrobiyel enzimler ise mantar veya bakteri kökenlidirler.

  Hayvanlardan elde edilen enzimler piyasada pankreatin veya tripsin olarak bilinir. Pastacılık tatbikatlarında, enzimler hamurun hacmini arttırmak, bozulma süresini geciktirmek ve kırıntı yapısını ıslah etmek maksadı ile kullanılırlar.

  Gıda endüstrisinde, aspergillus gibi bitki kökenli mantarlardan veya bakterilerden elde edilen enzimler yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

  Hayvan kökenli enzimler pastacılıkta yoğun bir kullanıma sahip olmasa da içimize şüphe girdiği zaman, gıda maddesinin satışını veya üretimini yapan yetkililere ulaşıp, üründe kullanılan enzimin bitikisel mi, hayvansal mı yada mikrobiyel mi olduğunu araştırmalıyız. Bu en basit medeni bir hakkımız olduğu gibi bir müslüman olarak da görevimizdir. Hatta soruştururken bilinçli bir müslüman olduğumuzu özellikle belirtmeliyiz. Böylece firmanın müslüman inancına uygun üretim yapması gereğine dikkat çekmiş oluruz.

  Enzimlerin kökeninde yaygın olan bir Endişe

  Enzimlerin ne tamamı haram, ne de tamamı helâl olmadığını daima aklımızda tutmalıyız. Müslüman tüketicinin en çok şüphe ve endişe duyduğu yaygın bir gıda ürünü olan peynir, bu konuda en çarpıcı örneği oluşturmaktadır. Enzimler, peynir yapımında sütün kesilmesi, kesik tabir edilen yapının şekillenmesi için kullanılır. Birçok peynir üreticileri mikrobiyel rennet(mikrobiyel maya) kullandıklarını iddia ederler. Halbuki, mikrobiyel renneti yapmak için, onlar bir kültür ortamı, bir ana kültür ortamı oluşturmak zorundadırlar. Bu ana kültür ortamı ise sütten, peynir altı suyu, pankreatin laktos veya kurutulmuş mayadan oluşturulur. Böylece enzimler lipazlar olarak domuz veya sığır hayvansal kökenden elde edilmiş olur. Pekçok peynir üreticisi domuz veya sığır olmayan bir kültürden enzim elde ettiğini garanti edemez. Bu sebeple müslüman tüketicide peynir ürünü hakkında haklı endişelerin oluşması kaçınılmazdır.

  Tekrar ediyorum. Çözüm, peynir üreticilerini, onların teknik servislerini, tüketici şikayet servislerini aramak, onlarla konuşmak, onları uyarmaktır. Enzimin kökeni ile ilgili olarak şeffaf cevap vermekte zorlanıyorlarsa, onlara bu soruşturmamızı araştırmalarını ve pekçok insanı ilgilendiren bu mesele üzerindeki açıklamanın tarafımıza bildirilmesini isteyin.

  Ne Zaman Şüphelenmeli?

  En doğrusu, yemeyi planladığınız bir yiyecek maddesi hakkında kafanızda bir şüphe uyanmışsa araştırmanız sonuçlanıncaya kadar, o gıda maddesini tüketmeyi ertelemeniz uygun bir çözüm olur.

  Enzimler vücudumuz için önemli maddelerdir. Yeterli enzim seviyesi hayati bir faktördür ki hayat boyu iyi bir sağlığın devamına rehberlik yapar. Fakat, sentetik enzimler hakkında şüphe duyuyorsak Allah'a tevekkül etemeliyiz. Ki O, yeme içmemiz için çeşit çeşit gıda maddesi yaratıyor. Allah'ın lütfu içinde tüm yaratılmışlar, ihtiyaç duyduklarını, beslenme yolu ile rızıklanıyorlar. Herşeye gücü yeter olan Allah, günlük tükettiğimiz pekçok meyve ve sebze içerisinde enzimleri tabii olarak oluşturup bize sağlıyor.   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 3.19
  Toplam Oy: 47


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.