TOPLUM OLARAK ENERJİ İÇECEKLERİNDEN UZAK DURALIM
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  59245169
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  TOPLUM OLARAK ENERJİ İÇECEKLERİNDEN UZAK DURALIM


  Gönderen:huseyin Tarih: 06/07/2015 07:04
  konferans EĞER MADDİ VE MANEVİ SAĞLIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORSAK
  TOPLUM OLARAK ENERJİ İÇECEKLERİNDEN UZAK DURALIM..


  •ÖLDÜREN ENERJİ
  •ENERJİ İÇECEKLERİ RİSK OLUŞTURUYOR
  •ENERJİ İÇECEKLERİ ÇOCUK VE GENÇLERİ TEHDİT EDİYOR

  “Muğla'nın Fethiye ilçesinde arkadaşları ile eğlendikten sonra enerji içeceği içen ve "Kalbimde sıkıntı var yanıyorum" diyerek fenalaşan 22 yaşındaki genç kız hayatını kaybetti.”

  “Maltepe'de katıldıkları düğünden dönerken bir benzin istasyonunun tuvaletine giren 27 yaşındaki Harun Yıldız tuvalette ölü bulundu.”

  “Trabzon’da 18 yaşında bir üniversite öğrencisi aniden rahatsızlanarak hayatını kaybetti. Gencin ölümüne, içtiği iki kutu enerji içeceğinin yol açtığı iddia ediliyor.”

  “Defne Joy Foster’ IN ölümünden kısa bir süre öncesine kadar yanında olan modacı Yusuf Kayı’ nın “Eğlencedeydik. Biz eve döndük. Kalp krizi geçirmiş. Enerji içeceği-votka gibi bir şeyler içildi…” şeklindeki açıklaması akıllara ünlü televizyon yıldızının ölümüne “Enerji içeceği mi yol açtı” sorusunu getirdi.”

  “Tüketimi gençler arasında tüm dünyada hızla artan enerji içeceklerinin ölüme yol açabileceği iddialarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. FDA’ ya ulaştırılan raporlara göre son 4 senede “5-Hours Energy” markalı enerji içeceği 13 kişinin ölümünden sorumlu tutuluyor.”

  “Amerika’ da bir aile kızlarının enerji içeceği içtikten kısa süre sonra öldüğü iddiasıyla üretici firmayı mahkemeye verdi. Aile kızlarının 24 saat içinde 24 ons “Monster” isimli enerji içeceği içtiğini ve otopsisinde ölümünün kafeine bağlı kalp ritim bozukluğu tespit edildiğini ileri sürüyor.”

  “Miami Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırma enerji içeceklerinin ciddi kalp ritim bozuklularından havale, felç ve hatta ölüme kadar gidebilen zararları olduğunu bir kez daha ortaya koydu.”

  “19 yaşındaki İngiliz Rugby oyuncusu Joshua Merrick’in antremanda içtiği enerji içeceği yüzünden kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi üzerine uzmanlar alarma geçti. İngiltere’de son 2 yıl içinde 5 gencin bu içecekler yüzünden hayatını kaybettiği anlaşıldı. Birçok kişi enerji içeceklerinin üzerindeki uyarıların yeterli olmadığını savunarak, satışının yasaklanmasını istedi.”

  “Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, enerji içeceği olarak adlandırılan meşrubatların atletik performans, konsantrasyon ve canlılığı artırdıklarına ya da sağlığa olumlu etkileri olduğuna dair kanıt bulunmadığını aksine bunların özellikle kalp, böbrek, karaciğer, şeker ve ruhsal hastalıklara yakalananlar için risk teşkil ettiğini söyledi ve dünyada daha önce yapılmış araştırmalara değindi.”

  “Düzenli olarak tüketilen enerji ve spor içeceklerinin gençleri başka sağlıksız davranışlara da sürüklediği belirlendi. Journal of Nutrition, Education and Behavior’ daki araştırma bu tür içeceklerin sağlıksız davranışların sebebi olabileceğini gösteren ilk araştırma olduğu için çok önemli.”

  “Adı ‘enerji içeceği’ olan ama enerji vermek bir yana can alan renkli sıvılar özellikle gençleri tehdit ediyor.

  Enerji içecekleri ile ilgili olarak şunlar çok önemli:

  BİR: Enerji içeceklerinin çocuk ve gençlerin gelişiminde hiçbir faydaları olmadığı gibi özellikle de altta yatan hastalığı olanlarda ve aşırıya kaçıldığında çok ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor.

  İKİ: Çocuklar enerji içecekleri yerine süt, ayran, taze meyve suyu gibi bedensel ve ruhsal gelişimleri içinde çok gerekli olan içeceklere yönlendirilmelidir.

  ÜÇ: Birçok ülke enerji içeceklerinin üzerine kolayca görülebilecek uyarılar koymakta ve bunların satışlarına sınırlamalar getirmektedir. Bizde de sorumlular bu konuda geç kalmadan gerekli tedbirleri almalıdır.

  Enerji İçecekleri Nedir ve İnsanlar Neden Enerji İçeceklerini İçerler?

  Önce, ENERJİ İÇECEĞİ denilen bu madde neyin nesidir? sorusuna cevap vermeye çalışalım. Enerji içeceklerinin içinde bulanabilen maddeler:Kafein, ephedrine, Guarana, Şeker, Vitamin B, Taurin, İnositol, glukoronolakton, Carnitine, Creatine, tatlandırıcı ve etil alkol.

  “Enerji İçecekleri”, bünyelerinde %0.05’e kadar etil alkol bulunmasına izin verildiği halde, alkolsüz içecekler gurubunda değerlendirilen; kafein içerikleri yanı sıra taurin, inositol, glukoronolakton, carnitine, creatine gibi uyarıcı maddeleri de belli limitler dahilinde bünyelerinde bulunduran içeceklerdir ve isimleri enerji içeceği olmasına rağmen, gerçekte enerji sağlamayan ancak tüketiciyi uyararak kendini enerjik hissetmesine yol açan ürünlerdir.

  Kafein; oranı farklı markalı içeceklerde, 340ml içecek için 80mg dan 150mg a kadar değişir. Bu içeceklerde bulunan cafein ve/veya ephedrine, beraberce kalp problemlerine neden olmaktadır.
  Guarana; Güney Amerika'da yetişen bir bitkiden elde edilen bir tür kafeindir.
  TAURİN; basit bir aminoasittir ve bazı içeceklerdeki oranı 500 kadeh kırmızı şaraptaki orana eşdeğerdir. 340 ml de 1200mg taurin bulunmaktadır. Hayvan kökenli olabilmektedir.
  Glukoronolakton: 340 ml de 800 mg bulunmaktadır.
  İnositol: 340ml de 80 mg bulunmaktadır. Bitkinlik, bunaltı, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi yan etkileri olabilmektedir.
  Carnitine ve Creatine de amino asitlerdir ve hayvan kökenli olabilmektedirler.
  Etil alkol: Çeşitli aroma ve boya maddeleri ile birlikte yapı içerisine girmektedir. Gıda Kodeksleri % 0.3’e kadar etil alkol bulunmasına izin vermektedir.

  Sünî Tatlandırıcılar: Aspartam E951, Asesülfan E950, Sakarin E954

  Tatlandırıcıların diğer kullanım alanı ise enerji içecekleridir. Bu ürünlerde; Aspartam, asesülfam ve sakarinin kombinasyonu kullanılmaktadır. Şeker hastalarının kullanımı oldukça düşük olması ve kullanan insanların yaş seviyelerinin yüksek olmasına rağmen alzaymer riski oluşturduğu bildirilmektedir. Fakat içeceklerde kullanımı, özellikle aspartamın içinde bulunan fenil alilin isimli amino asitin çocukların zeka gelişimlerini olumsuz etkilediği klinik deneylerle kanıtlanmıştır.

  "Dünyaca kararlarına itibar edilen FDA‘nın Aspartamlı ürünler için yaptığı açıklama ise şöyle: “Dikkatle kontrol edilmiş klinik çalışmalar aspartamın allergan olmadığını göstermektedir.Ancak,fenyl alilin’ni vucutta yok edecek enzimi üretemeyen ve kalıtım yolu ile geçen genetik hastalık Phenylketanuria(PKU)’lu insanlar ve kanında yüksek seviyede fenyl alilin bulunan hamile kadınlar aspartam konusunda probleme sahiptirler..Çünkü, onlar aspartamın bileşenlerinden biri olan amino asit fenyl alalin’i effektif olarak metabolize edemezler.Vücut sıvılarındaki bu amino asitin yüksek miktarları, beyin tahribine sebep olabilir.Bu sebeple, FDA aspartam ihtiva eden bütün ürünlerin etiketlerinde fenyl alilin ihtiva ettiğinin açıkça yazılmasının gerektiğini hükme bağlamıştır”

  Sağlık Yönünden Taşıdıkları Rizkler

  Etiketlerinde diabetikler, yüksek tansiyonu olanlar, metabolik rahatsızlığı olanlar, böbrek yetmezliği olanlar, 18 yaş altı kişiler, gebe ve emzikli kadınlar tarafından tüketimlerinin tavsiye edilmediği, alkolle birlikte kullanılmaması gerektiği yönünde birçok uyarının yanı sıra, spor yaparken tüketilmemesi gerekliliğine dair bir ifadenin de bulunması yasal zorunluluktur.

  Bu içeceklerin (colalı içecekler de buna dahil çünkü kafein içerikleri çok yüksek) yaygınca kullanılmalarının bir diğer sakıncası da; süt ve ayran gibi besin değeri yüksek içeceklerin yerini almalarıdır. Süt ve süt türevleri çocukların, teenage kız ve erkeklerin artan kalsiyum ihtiyacını karşılamak için en uygun içeceklerdir. Özellikle kız çocuklarda bu yaşlarda başlayan yetersiz kalsiyum alımı ileriki yaşlarda osteoporosis (kemik ermesi) riskini arttırmaktadır.

  Yapılan araştırmalar göstermiştir ki iki kutu kola vücuttan 5 mg kalsiyum ve magnezyum kaybına sebep olmaktadır. Ayrıca bu içecekler D vitamini gibi sütte bulunan birçok vitamini içermediğinden kesinlikle çocuk içeceği değildir. Eğer anneler çocuklarının enerji alımını arttırmak istiyorsa bunu bir bardak (200 ml.) sütün içine 2 yemek kaşığı (20 gr.) kadar pekmez koyarak yaparlarsa bundan şu sonuç çıkar: 190 calori , 7 gr protein, 320 mg kalsiyum ve 2 mg demir ve SIFIR KAFEİN. Annelerimiz çocuklarına sağlıklı bir gelecek vermek istiyorlarsa, öncelikle buna sağlıklı beslenme alışkanlığı vererek başlamalıdırlar.

  Önemli bir nokta da, enerji içeceklerinin zararsız içeceklermişçesine günlük olarak tüketilmesi, hatta su kadar doğal bir içecek gibi kabul edilmesidir. Bu içeceklerin üzerlerinde günlük maximum kullanımın 2-5 kutu olduğu yazılıdır, ancak bir çok insan maximum miktarda tüketimin maximum enerji vereceği yanılgısına düşer. Oysa bu uyarı, bu içeceklerin tüketilebileceği maximum miktarı bildirirken, bu miktarı önermemektedir. Bu tür içeceklerin fazla tüketimi ciddi fiziksel ve psikolojik sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

  Enerji içeceklerinin yol açabileceği sağlık problemlerinden bazıları şunlardır: heyecan, kaygı yüksek enerji seviyesi, yüksek vücut sıcaklığı, hızlanmış kalp atışları, bozuk uyku düzeni, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı, diş ve ağız problemleri, tolerans hali (Bir maddeye karşı toleranslı olmak demek, kişinin bir önceki madde kullanımında hissettiği etkiyi tekrar hissedebilmesi için aynı maddeyi bir öncekinden daha fazla miktarda almaya gereksinim duymasıdır.), bağımlılık hali (kullanılan kafein miktarının kesilmesi veya azaltılması durumunda görülür. 6 gün boyunca günde 600mg ve daha fazla kafein kullanımında bağımlılık oluşabilir.), yoksunluk hali (Kafeine bağımlı olunduğunda veya kullanımını kesmeye karar verildiğinde gerçekleşir).

  Semptomları; şiddetli baş ağrıları, zayıf konsantrasyon, burun akıntısı benzeri semptomlar, iritasyon (aşırı duyarlılık), yorgunluk ve bitkinlik halidir. Bu semptomlar genellikle, son kafein kullanımından 12-24 saat sonra başlar ve bir hafta boyunca devam edebilir.

  Enerji içecekleri, kalbi tehdit ediyor

  Uzmanlar, bu tür içeceklerin ihtiva ettiği yüksek kafein ile "taurine" adlı aminoasitin enerji vermenin yanı sıra, kan basıncını ve kalp fonksiyonlarını da ciddi oranda etkilediğini ifade ettiler.

  Kamuoyunda "enerji içeceği" olarak anılan yüksek kafein oranına sahip içeceklerin, kan basıncını anormalleştirerek kalbi tehdit ettiği belirlendi. Konu hakkında bir araştırma gerçekleştiren Amerikalı uzmanlar, yüksek tansiyonlu kişiler ile kalp rahatsızlıkları bulunanların bu tür içeceklerden kesinlikle kaçınması gerektiği uyarısında bulundular.

  ABD'nin Detroit Henry Ford Hastanesi doktorlarından James Kalus başkanlığında bir uzman grubunun yaptığı araştırmaya ilişkin bilimsel sonuçlar, Orlando'da düzenlenen Amerikan Kalp Birliği kongresinde tartışıldı. Uzmanlar, bu tür içeceklerin ihtiva ettiği yüksek kafein ile "taurine" adlı aminoasitin enerji vermenin yanı sıra, kan basıncını ve kalp fonksiyonlarını da ciddi oranda etkilediğini ifade ettiler.

  SATIŞINI YASAKLAYAN ÜLKELER.

  Uluslararası hukuk anlamında ise; enerji içeceklerinin içerdikleri yüksek kafein miktarının yol açabileceği sağlık risklerinin yanı sıra; diğer uyarıcı maddelerin birbirleri ve kafein ile etkileşimleri ve tüm ürünün alkol ile birlikte alınması durumunda oluşturabileceği risklere yönelik kaygıları içeren bilimsel raporların varlığı ve ürün adının tüketiciye yanılttığına dair yoğun tartışmalar, sadece ülkemizde değil, uluslararası alanda da süregelmiş ve bu nedenle bu ürünlere yönelik uluslararası bir mevzuat oluşturulamamıştır.

  Üzerinde ciddi kuşku bulutları dolaşan bu içecekler İsveç'te bir çok restoranda sunulmamakta, Norveç'te "ecza" muamelesi görmektedir. Danimarka ve Fransa' da ise satışı yasaklanmıştır. Yalnızca kutuların üzerine uyarı yazıları koymak, "biz uyarı yazımızı koymuştuk" demek, üretici firma sorumluluğunu ortadan kaldırmasa gerek.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 8


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.