ENERJİ İÇECEKLERİNDEN UZAK DURUN
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49727805
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  ENERJİ İÇECEKLERİNDEN UZAK DURUN


  Gönderen:huseyin Tarih: 19/07/2012 04:17
  konferans EĞER MADDİ VE MANEVİ SAĞLIĞINIZI DÜŞÜNÜYORSANIZ ENERJİ İÇECEKLERİNDEN UZAK DURUN.....

  Bu başlık altında ve enerji içeceklerini konu alan diğer başlıklar altında seneler önce yayınladığımız yazılarımızın bazılarında o günler medyada haber yapılmış olması sebebi ile bazı ürün isimleri de zikredilmişti. Sitemizde en çok okunan yazılarımız arasında yer alan bu yazılarımız bazı firmaları rahatsız etmiş. Noter kanalı ile ihtarlar göndermişler. Peşinen ifade edelim ki sitemiz asla ticari hesaplar peşinde olmadığını dosta düşmana kanıtlamış bir kimliğe sahiptir. Dolayısı ile enerji içeceklerinde de hiçbir marka ile alıp veremiyeceğimiz gizli açık bir ticari hesabımız söz konusu olamaz. Bizim meselemiz insanlarımıza zararlı olduğuna inandığımız ürünler hakkında onların bilgilenmesini sağlamaktır.

  Bir Müslüman olarak diyoruz ki; Herkes ne üretirse üretsin, ne satarsa satsın. Ama ben Müslümanım Helal yaşamak istiyorum. Helal yemek, Helal içmek istiyorum. Bana kimse inancıma uymayan maddeleri haberim olmadan, bilgimin dışında tükettiremez, yediremez, içiremez.

  İşte bu temel ve kutsal hakkımızın peşindeyiz. Laik ve kapitalist sistemlerin, modern teknolojinin ve serbest rekabetin önümeze getirdiği olumsuzluklara karşı medeni tavrımızı ortaya koyuyoruz. Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya çalışan irili ufaklı hepsi de sömürü düzeninin hokkabazları, inancımızın, sağlığımızın ve gençliğimizin hırsızları, kan emicileri, vampirleri ile mücadelemiz asla bitmeyecek ve sonuna kadar devam edecektir.

  Enerji İçecekleri Nedir ve İnsanlar Neden Enerji İçeceklerini İçmemelidirler?

  ENERJİ İÇECEKLERİNİN ZARARLARI

  Önce, ENERJİ İÇECEĞİ denilen bu madde neyin nesidir? sorusuna cevap vermeye çalışalım. Enerji içeceklerinin içinde bulunabilen maddeler: Kafein, ephedrine, Guarana, Şeker, VitaminB, Taurin, İnositol, glukoronolakton, Carnitine, Creatine, tatlandırıcı ve etil alkol.

  “Enerji İçecekleri”, bünyelerinde %0.3’e kadar etil alkol bulunmasına izin verildiği halde, alkolsüz içecekler gurubunda değerlendirilen; kafein içerikleri yanı sıra taurin, inositol, glukoronolakton, carnitine, creatine gibi uyarıcı maddeleri de belli limitler dahilinde bünyelerinde bulunduran içeceklerdir ve isimleri enerji içeceği olmasına rağmen, gerçekte enerji sağlamayan ancak tüketiciyi uyararak kendini enerjik hissetmesine yol açan ürünlerdir.

  Kafein; oranı farklı markalı içeceklerde, 340ml içecek için 80mg dan 150mg a kadar değişir. Bu içeceklerde bulunan cafein ve/veya ephedrine, beraberce kalp problemlerine neden olmaktadır.
  Guarana; Güney Amerika'da yetişen bir bitkiden elde edilen bir tür kafeindir.
  TAURİN; basit bir aminoasittir ve bazı içeceklerdeki oranı 500 kadeh kırmızı şaraptaki orana eşdeğerdir. 340 ml de 1200mg taurin bulunmaktadır. Hayvan kökenli olabilmektedir.
  Glukoronolakton: 340 ml de 800 mg bulunmaktadır.
  İnositol: 340ml de 80 mg bulunmaktadır. Bitkinlik, bunaltı, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi yan etkileri olabilmektedir.
  Carnitine ve Creatine de amino asitlerdir ve hayvan kökenli olabilmektedirler.
  Etil alkol: Çeşitli aroma ve boya maddeleri ile birlikte yapı içerisine girmektedir. Gıda Kodeksleri % 0.3’e kadar etil alkol bulunmasına izin vermektedir.

  Sünî Tatlandırıcılar: Aspartam E951, Asesülfan E950, Sakarin E954

  Tatlandırıcıların diğer kullanım alanı ise enerji içecekleridir. Bu ürünlerde; Aspartam, asesülfam ve sakarinin kombinasyonu kullanılmaktadır. Şeker hastalarının kullanımı oldukça düşük olması ve kullanan insanların yaş seviyelerinin yüksek olmasına rağmen alzaymer riski oluşturduğu bildirilmektedir. Fakat içeceklerde kullanımı, özellikle aspartamın içinde bulunan fenil alilin isimli amino asitin çocukların zeka gelişimlerini olumsuz etkilediği klinik deneylerle kanıtlanmıştır.

  "Dünyaca kararlarına itibar edilen FDA‘nın Aspartamlı ürünler için yaptığı açıklama ise şöyle: “Dikkatle kontrol edilmiş klinik çalışmalar aspartamın allergan olmadığını göstermektedir.Ancak,fenyl alilin’ni vucutta yok edecek enzimi üretemeyen ve kalıtım yolu ile geçen genetik hastalık Phenylketanuria(PKU)’lu insanlar ve kanında yüksek seviyede fenyl alilin bulunan hamile kadınlar aspartam konusunda probleme sahiptirler..Çünkü, onlar aspartamın bileşenlerinden biri olan amino asit fenyl alalin’i effektif olarak metabolize edemezler.Vücut sıvılarındaki bu amino asitin yüksek miktarları, beyin tahribine sebep olabilir.Bu sebeple,FDA aspartam ihtiva eden bütün ürünlerin etiketlerinde fenyl alilin ihtiva ettiğinin açıkça yazılmasının gerektiğini hükme bağlamıştır”

  Sağlık Yönünden Taşıdıkları Rizkler

  Etiketlerinde diabetikler, yüksek tansiyonu olanlar, metabolik rahatsızlığı olanlar, böbrek yetmezliği olanlar, 18 yaş altı kişiler, gebe ve emzikli kadınlar tarafından tüketimlerinin tavsiye edilmediği, alkolle birlikte kullanılmaması gerektiği yönünde birçok uyarının yanı sıra, spor yaparken tüketilmemesi gerekliliğine dair bir ifadenin de bulunması yasal zorunluluktur.

  Bu içeceklerin (colalı içecekler de buna dahil çünkü kafein içerikleri çok yüksek) yaygınca kullanılmalarının bir diğer sakıncası da; süt ve ayran gibi besin değeri yüksek içeceklerin yerini almalarıdır. Süt ve süt türevleri çocukların, teenage(bülüğ çağı-12-19 yaş arası) kız ve erkeklerin artan kalsiyum ihtiyacını karşılamak için en uygun içeceklerdir. Özellikle kız çocuklarda bu yaşlarda başlayan yetersiz kalsiyum alımı ileriki yaşlarda osteoporosis (kemik ermesi) riskini arttırmaktadır.

  Yapılan araştırmalar göstermiştir ki iki kutu kola vücuttan 5 mg kalsiyum ve magnezyum kaybına sebep olmaktadır. Ayrıca bu içecekler D vitamini gibi sütte bulunan birçok vitamini içermediğinden kesinlikle çocuk içeceği değildir. Eğer anneler çocuklarının enerji alımını arttırmak istiyorsa bunu bir bardak (200 ml.) sütün içine 2 yemek kaşığı (20 gr.) kadar pekmez koyarak yaparlarsa bundan şu sonuç çıkar: 190 calori , 7 gr protein, 320 mg kalsiyum ve 2 mg demir ve SIFIR KAFEİN. Annelerimiz çocuklarına sağlıklı bir gelecek vermek istiyorlarsa, öncelikle buna sağlıklı beslenme alışkanlığı vererek başlamalıdırlar.

  Önemli bir nokta da, enerji içeceklerinin zararsız içeceklermişçesine günlük olarak tüketilmesi, hatta su kadar doğal bir içecek gibi kabul edilmesidir. Bu içeceklerin üzerlerinde günlük maximum kullanımın 2-5 kutu olduğu yazılıdır, ancak bir çok insan maximum miktarda tüketimin maximum enerji vereceği yanılgısına düşer. Oysa bu uyarı, bu içeceklerin tüketilebileceği maximum miktarı bildirirken, bu miktarı önermemektedir. Bu tür içeceklerin fazla tüketimi ciddi fiziksel ve psikolojik sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

  Enerji içeceklerinin yol açabileceği sağlık problemlerinden bazıları şunlardır: heyecan, kaygı yüksek enerji seviyesi, yüksek vücut sıcaklığı, hızlanmış kalp atışları, bozuk uyku düzeni, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı, diş ve ağız problemleri, tolerans hali (Bir maddeye karşı toleranslı olmak demek, kişinin bir önceki madde kullanımında hissettiği etkiyi tekrar hissedebilmesi için aynı maddeyi bir öncekinden daha fazla miktarda almaya gereksinim duymasıdır.), bağımlılık hali (kullanılan kafein miktarının kesilmesi veya azaltılması durumunda görülür. 6 gün boyunca günde 600mg ve daha fazla kafein kullanımında bağımlılık oluşabilir.), yoksunluk hali (Kafeine bağımlı olunduğunda veya kullanımını kesmeye karar verildiğinde gerçekleşir).

  Semptomları; şiddetli baş ağrıları, zayıf konsantrasyon, burun akıntısı benzeri semptomlar, iritasyon (aşırı duyarlılık), yorgunluk ve bitkinlik halidir. Bu semptomlar genellikle, son kafein kullanımından 12-24 saat sonra başlar ve bir hafta boyunca devam edebilir.

  Enerji içecekleri, kalbi tehdit ediyor

  Uzmanlar, bu tür içeceklerin ihtiva ettiği yüksek kafein ile "taurine" adlı aminoasitin enerji vermenin yanı sıra, kan basıncını ve kalp fonksiyonlarını da ciddi oranda etkilediğini ifade ettiler.

  Kamuoyunda "enerji içeceği" olarak anılan yüksek kafein oranına sahip içeceklerin, kan basıncını anormalleştirerek kalbi tehdit ettiği belirlendi. Konu hakkında bir araştırma gerçekleştiren Amerikalı uzmanlar, yüksek tansiyonlu kişiler ile kalp rahatsızlıkları bulunanların bu tür içeceklerden kesinlikle kaçınması gerektiği uyarısında bulundular.

  ABD'nin Detroit Henry Ford Hastanesi doktorlarından James Kalus başkanlığında bir uzman grubunun yaptığı araştırmaya ilişkin bilimsel sonuçlar, Orlando'da düzenlenen Amerikan Kalp Birliği kongresinde tartışıldı. Uzmanlar, bu tür içeceklerin ihtiva ettiği yüksek kafein ile "taurine" adlı aminoasitin enerji vermenin yanı sıra, kan basıncını ve kalp fonksiyonlarını da ciddi oranda etkilediğini ifade ettiler.

  SATIŞINI YASAKLAYAN ÜLKELER.

  Uluslararası hukuk anlamında ise; enerji içeceklerinin içerdikleri yüksek kafein miktarının yol açabileceği sağlık risklerinin yanı sıra; diğer uyarıcı maddelerin birbirleri ve kafein ile etkileşimleri ve tüm ürünün alkol ile birlikte alınması durumunda oluşturabileceği risklere yönelik kaygıları içeren bilimsel raporların varlığı ve ürün adının tüketiciyi yanılttığına dair yoğun tartışmalar, sadece ülkemizde değil, uluslararası alanda da süregelmiş ve bu nedenle bu ürünlere yönelik uluslararası bir mevzuat oluşturulamamıştır.

  Üzerinde ciddi kuşku bulutları dolaşan bu içecekler İsveç'te bir çok restoranda sunulmamakta, Norveç'te "ecza" muamelesi görmektedir. Danimarka ve Fransa' da ise satışı yasaklanmıştır. Yalnızca kutuların üzerine uyarı yazıları koymak, "biz uyarı yazımızı koymuştuk" demek, üretici firma sorumluluğunu ortadan kaldırmasa gerek.

  İSLAMA GÖRE DURUM NEDİR?

  Söz konusu haberde isimleri geçen zevatın fetvalarındaki dayanakları,
  “Necaset düşen suların, ‘büyük su’ olmaları halinde, pis hale gelmeyeceği”,
  “Çoğu sarhoş edenin azının da haram olacağı”, dolayısıyla “çoğu sarhoş etmeyenin azı ve çoğunun haram olmayacağı” ,
  “Şarabın içine tuz atılmak gibi kimyevi istihalelerle sirkeleşeceği”ne
  ve “Az olan haram, belli miktarda çok olan helâle katıldığında, karışımın haram olmayacağı” hükümlerine kıyas ederek ictihâd ediyorlar…
  Bu “kıyas”larının ve “ictihad”larının tamâmı, bir çok cihetten bâtıldır. Her birini ayrı ayrı ele alalım:

  Birinci Kıyâs:
  Gazoz, enerji içeceği ve alkol karıştırılan diğer meşrubatların, içine pis bir madde düşen “büyük su ”ya kıyas edilmesi doğru değildir. Zira,
  “Suların pis olmak husûsu”ndaki hükmü “kolaylık” esası üzerine kurulmuştur. Çünki kıyas, su “küçük” de olsa “büyük” de olsa içine necaset düşmekle pis olacağını îcâb ettirir . Şu kadar var ki, ‘necaset hükmü’ bir takım sulardan düşürülmüştür”.
  Hasılı, suların temizlikte kullanılması “zarûret” veya onun yerine geçecek “hacet” ten dolayıdır.
  Tâtârhâniyye Müellifi şöyle diyor:
  “Bunda (büyük suların necâsetle pıs hâle gelmeyeceğinde) belvâ’nın (belâ ve zahmetin) herkesi içine aldığından dolayı genişlik getirdiler.”
  Bu “suların temizliği hususunun kıyasa ters olarak vâkı’ olduğu”nu, Ebû Alî eş-Şâşî, “Usûlü’ş-Şâşî” ismiyle anılan kitabında açıkça ifade etmiş ve şöyle demiştir:
  “ ‘Kulleteyn hadîsi’ sâbit ise, başka bir şey ona kıyâs edilmez. Zîrâ o, kıyasa terstir.”
  İlim erbâbı da bilir ki,
  “Kıyasa ters olarak vaki olan şeye başka bir şey kıyas edilmez”
  İbn-i Abidin’de bir çok yerde bu ruhsatların “zarûret” esasına dayandığı zikredilmiştir.
  Bütün bunlardan anlaşılmaktadır ki, sularda olan temizlikteki esas “zarûret”tir. Bu genişlik olmasaydı abdest, ğusül, elbiselerin yıkanması ve yerlerin temizlenmesi, -bilhassa suyun zor bulunduğu sıcak memleketlerde, neredeyse imkânsız hale gelecek, hayat yaşanamaz olacaktı. Hâlbuki bu zaruret, sözü edilen meşrubatlarda yoktur. Sözün kısası, içinde alkol bulunan meşrubatların büyük sulara kıyas edilmesi, yani,
  “İçine pis bir şey düşen her büyük su, tadı rengi kokusu değişmedikçe temizdir”
  “Meşrubatlardaki alkoller de büyük suya atılmış necasetlerdir”
  “Öyleyse içine alkol atılan büyük tankerlerde yapılan meşrûbâtlar da temizdir” şeklin de bir kıyas yapılması batıldır. Çünki, büyük suların hükmü “alâ hilâfi’l kıyâs” ( kıyasa ters olarak ) vâkı’ olan bir hükümdür. “Gazoz veya enerji içeceği içmenin meşrû’ olub olmadığı” gibi bir başka şey ona kıyas edilemez. Gazoz ve enerji içeceği içmekte, ne “zarûret”, ne de onun yerine geçebilecek “hâcet” yoktur. Hatta, denilebilir ki,“sıhhate zarar vermesi” bakımından “yasaklığı” bile caiz olabilir.

  İkinci Kıyas:
  “Çoğu sarhoş edenin azı da haramdır ” yani “Çoğu sarhoş etmeyenin azı ve çoğu haram değildir ”
  “Gazozların ya da enerji içeceklerin çoğu sarhoş etmez ”
  “Öyleyse gazozların azı da çoğu da haram değil ”
  Bu kıyas batıldır. Çünki bu kıyasın birinci mukaddimesi olan kaide ve hüküm “mustakil olduğu” haldedir. Öyle olmasaydı,
  “Çoğu sarhoş etmeyenin azı da çoğu da haram değildir” dediğimizde,
  “İçine bir bardak şarap yahud rakı katılan bir küp suyu içen sarhoş olmaz” .
  “Öyleyse, bu küpten içmek de haram değildir, helaldir” dememiz lâzım gelecekti.
  Bu ise, “Rakının ve şarabın susuz olanı haram ama sulu olanı helal”dir gibi ters ve mantıksız bir sonucu getirecekti

  Üçüncü Kıyas:
  “Bir şarabın içine tuz atılır ve sirke haline gelirse haramken helal olur”
  “Gazoz gibi içeceklerde dahi alkol değişir, sirke olur”
  “Öyleyse gazozlar içine atılan alkol haramlıktan çıkar, helal olur”.
  Bu kıyas da batıldır. Gazozlarda ve enerji içeceklerinde dışarıdan eklenen etil alkol yapısını değiştirmeden etil alkol olarak kalır. Yani sirkeleşmez.

  Dördüncü Kıyâs:
  “Bütün fıkıhçılara göre az olan haram belli miktarda çok olan helale katıldığında karışım haram olmaz”
  “Gazozlara veya enerji içeceklerine katılan haram alkol, katıldığı sudan daha azdır”
  “Öyleyse su ile alkol karışımı haram değildir”
  Bu kıyas da batıldır ve birinci mukaddimesi icmâî (âlimlerin söz birliği ettiği) bir hüküm değildir. Çünki,
  Bu hüküm, haram maddenin diğer helâl maddelere hükmen şâyi/ yaygın olmaması kaydına bağlıdır. Yani, eğer “haram madde helal unsura hükmen sirâyet etmiyorsa, her tarafına yayılmıyorsa” takdîrindedir. Bir adamın helal kazancı çok, haram kazancı az olsa, helal kısmı helal, haram kısmı da haram kalır. Mânen pis olan haram şeyler, temiz olan helallere, hükmen karışmış olmaz. Siz, helal kısmını niyet ederek onun malından yiyebilirsiniz. Ancak madden pis olan haramlar öyle değildir, bir küp şarabı beş küp temiz suyla karıştırırsanız bu karışım helal olmaz. Aksi halde, bir bardak rakıyı iki bardak temiz suya katsanız bu helal olacaktı. Burada maddî pislik ile manevî pislik karıştırılıyor. Ortada, fârık’a rağmen bâtıl bir kıyas var.
  Öte yanda, Malın haram olan faizi, çoğunluk fıkıhçılara göre helal kısmını da haram yapar.

  Bu içeceklerin satın alınması ve kullanılması, iç ve dış “İslâm düşmanları”nın veya onların “yerli işbirlikçileri”nin ve “yerli ortakları”nın, kasaları ve keselerinin doldurulması, işin başka bir tarafı ve ayrı bir felaket olmuyormu?…

  Allah rızası için, İslâm’ın ve Müslümanların idârî sâhibsizliğinden istifâde ederek dînî meselelerde, ümmete dayatılmaya çalışılan MODERNİTEYE mahkum edecek “ictihâd”lara kalkışıp dîn ile oynayıp ümmetin maslahatına zarar vermeyelim. İyi bilelim ki, bu din, sadece bizim değildir. Bütün müminlerindir.

  Kaynak: “Gazlı İçecekler” başlıklı makaleye cevap. Hüseyin Avnî. İZMİR
  İbn Âbidîn, 1984 kahraman yayınları, c,l, s, 185, 188
  Hidâye, Fethu’l-Kadîr:1/55 (metin)
  Ebû Alî eş-Şâşî, Usûlü’ş-Şâşî:86 Mektebe-i İmdâdiyye- Mültân-Pâkistân
  Yeniden Gıda Raporu. Dr.Müh.H.K.Büyüközer
  mesrubat-cocacola-enerji-icecekleri


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 3.65
  Toplam Oy: 80


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.