DÖRT HAFTALIK 1.“HELAL LOKMA ANNE KARNINDA BAŞLAR” EĞİTİM PROGRAMI TAMAMLANDI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"İnanan erkek ve kadınları,yapmadıkları bir işten ötürü incitenler,şüphesiz ki iftira etmiş ve apaçık bir günah yüklenmişlerdir." Ahzab 58

Günün Hadisi
"Muhakkak ki Allah Teala sizin şekillerinize ve mallarınıza bakmaz.Ancak ve ancak kalblerinize ve amellerinize bakar." İmam-ı Ahmed, Müslim

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48613977
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  DÖRT HAFTALIK 1.“HELAL LOKMA ANNE KARNINDA BAŞLAR” EĞİTİM PROGRAMI TAMAMLANDI


  Gönderen:huseyin Tarih: 27/01/2014 01:55
  ilaclar DÖRT HAFTALIK 1.“HELAL LOKMA ANNE KARNINDA BAŞLAR” EĞİTİM PROGRAMI TAMAMLANDI

  İmani bir meselemiz olan Helal ve Tayyib yaşam sistemimizi öğrenmeye var mısınız? çağrımıza cevap veren kardeşlerimizle GİMDES merkezimizde 4 hafta önce başlattığımız Eğitim programımız kursiyer kardeşlerimize Katılım Belgeleri ile birlikte MİHRİ, SPUMY, BİRBEN, NAFİA ve NURÇAY Firmalarının GİMDES Helal Logolu ürünlerinden oluşan hediye paketi takdim edilerek tamamlandı.

  “Helal Lokma Anne Karnında Başlar” 1.Eğitim Programımızın son gününde GİMDES Eğitim Koordinatörümüz Ahmet Tunç CENGİZ Helal ve Tayyib Stadandartta Tayyib konusunun önemi ve uygulama şartları üzerinde konuştu.

  Bu proje neden düşünüldü ve bir program olarak gerçekleştirildi?.GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER bu sualin cevabını programın kapanışında şu şekilde açıkladı

  ’’Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?’’ (Zümer Suresi,Ayet 9)

  GİMDES’in toplumumuzu helal lokma konusunda bilinçlendirme vazifesini yerine getirmek için büyük bir sosyal proje olarak gerçekleştirmiş olduğu ‘’Helal Lokma Anne Karnında Başlar’’ eğitim programının birincisi 25 Ocak 2014 tarihinde tamamlandı. Eğitim programı 4 gün olarak uygulandı. Eğitim içeriği GİMDES Başkanı,Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZERDr,Dr.Halim AYDIN,Doç.Dr. İlker ALAT,Ziraat.Müh.A.Tunç CENGİZ,Gıda Müh.Ali KAYGISIZ tarafından ders olarak verildi.

  Helal Lokma Vazifemizde Şuurlanmamızın İlk Basamağı ANNELERİMİZ!..

  Seküler eğitim süreci, ana okulundan, üniversiteye kadar, helal lokma bilinci içerisinde olan bir nesil yetiştirememiştir. Çocuklarımızı , çocukluk döneminde, özellikle gıdada helal haram kavramları ile tanıştırmamız gerekirken, bu çok önemli vazifeyi yerine getiremedik. Halbuki Müslüman bir annenin, çocuğuna helal bilincini yerleştirmek en büyük vazifesi olmalıydı. İnsanoğlu doğumundan ölümüne kadar yaşamak için gıda tüketmek zorundadır.

  Helal lokma konusunda bilinçli bir annenin eğitiminde yetişen nesiller ancak dünyayı ve İslam alemini bugünkü durumundan kurtarabilecek bir güce sahip olacaktır. Çünkü; çocukluk döneminde annesinden almış olduğu helal gıda bilinci ile büyümesi ve helal lokma kaygısının oluşması, hayatının her aşamasının helal haram çizgisinde olması gerektiğinin farkına varabilmesi çocuğun kendisi ve yaşadığı toplum için ileriye dönük önemli bir kazanımdır.

  Allah(c.c)Kur’an-ı Kerimde Nahl Suresi ; "Allah sizi annelerinizin karnından hiçbir şey bilmezler olarak çıkardı’’ buyurmaktadır.Yani insanın öğrenmeye ve terbiyeye olan ihtiyacı vurgulanmaktadır.

  İnsan hariç yaratılan diğer canlılar dünyaya gelmelerinden kısa bir süre sonra hayat şartlarına uyum gösterirken, insan bir iki senede ancak ayağa kalkabilmektedir. İnsan doğumundan ölümüne kadar hayatı boyunca öğrenmeye muhtaçtır. Bu öğrenim zorunluluğu içerisinde Müslüman anne ve babalar mutlaka helal lokma, helal gıda bilincini vermek zorundadırlar.Çocuklar, kendilerine verilen her şeyi almaya da yatkındırlar. Önemli olan anne ve babaların, helal lokma bilincinde olan ebeveynler olmasıdır.

  Çocuk eğitimi konusunda Hz. Ali(r.h) şöyle buyurmaktadır: "Evlâdınızı bulunduğunuz zamandan başka bir zaman için talim ve terbiye ediniz. Çünkü onlar sizin zamanınızdan başka bir zaman için halk olunmuşlardır. Çocuğun terbiyesinde sakın kusur gösterme; zira o, senin zamanından başka bir zaman için yaratılmıştır."

  Önemli olan bu terbiyenin İslam ahlakı üzerine olmasıdır. Efendimiz(s.a.v); “Hepiniz çobansınız ve hepiniz güttüklerinizden sorumlusunuz." (Buhari) buyurmaktadır.

  Hamilelik döneminden itibaren çocuğun geleceğini etkileyeceği düşüncesiyle eşlerin yediklerinde –içtiklerinde helal-haram çizgisine daha fazla ehemmiyet göstermeleri de gerekmektedir. Çocuğun ibadet eğitiminin içerisinde helal gıdanın yer alması mutlaka gereklidir, bilhassa onu dünyaya getiren insanların önemle üzerinde durmaları gereken bir husustur. İslâmiyet bu konuda birinci derecede babayı sorumlu tutmaktadır. Ayet-i kerîmede şöyle buyrulur:

  " Ey iman edenler! Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyunuz! " (et-Tahrim 66/6)

  Vücudumuzu ayakta tutabilmek için kullanmak zorunda olduğumuz gıda maddelerinin helal, haram çizgisini Cenab-ı Hak kitabında ve peygamberinin sünnetinde kesin olarak tespit etmiştir. Bu tespit neticesinde yiyecek ve içecek hususunda çocukluk döneminden itibaren helal – haram bilinci verilmelidir.

  GİMDES helal gıda bilincinin çocukluk döneminde verilmesi üzerinde önemle durmaktadır. Bundan dolayı ‘’HELAL LOKMA ANNE KARNINDA BAŞLAR’’ eğitim programı kapsamında gelecek nesillerin haram gıdalara ve haram yaşantıya uzak olmaları bilinci için anneler başta olmak üzere ebeveynlere helal lokma bilinci verme gayretindedir.

  Bu eğitim programımız şimdilik 2 ayda bir uygulanacaktır.Buna göre Mart ayında bu program tekrar uygulanacaktır. Rabbim bütün Müslümanlara Helal yaşam şuuru versin. Allah yar ve yardımcımız olsun.

  ilaclar ilaclar  ilaclar ilaclar  ilaclar ilaclar  ilaclar ilaclar  ilaclar ilaclar  ilaclar ilaclar


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 9


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.