Efes Pilsen'i Protestomuz Ses Getirdi
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"İçinizde hayra çağıran,iyiliği emredip,kötülüğü men eden bir ümmet bulunsun.İşte onlar kurtluşa erenlerdir." Al-i imran 104

Günün Hadisi
"Çoğu sarhoşluk verenin azı da haramdır." Ebu Davud-Tirmizi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  47199720
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Efes Pilsen'i Protestomuz Ses Getirdi


  Gönderen:huseyin Tarih: 21/01/2006 14:53

  Efes ProtestoPROTESTOMUZ SES GETİRDİ!

  EFES PİLSEN'DEN İSLAM'A, ALLAH'A (c.c.) HAKARET!
  Efes Pilsen'i Protesto Edelim
  17.01.2006, saat 20.28’den itibaren yayına soktuğumuz haber, kardeşlerimiz tarafından kısa zamanda değerlendirilmiş biranda binlerce protesto mesajı firmanın elektronik posta adreslerini kilitlemiştir. Dün çıkan basın haberlerinde bir yandan firmanın “özür dileme” mesajı bildirilirken, diğer yandan “Tüketiciler Birliği”nin bütün şubeleri tarafından savcılıklara suç duyurusunda bulunduklarını duyurdular. Haber Hürriyet gazetesinde şu şekilde verildi:

  'Biraullah' mahkemelik oldu

  Tüketiciler Birliği, Efes Pilsen'in bira reklamında kullandığı, "Biraullah" sözcüğünün "Allah'ın birası" anlamına geldiğini ileri sürerek Efes Pazarlama ve Dağıtım Ticaret A.Ş. yetkilileri aleyhine Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

  Tüketiciler Birliği, Efes Pilsen'in "Dünya karması açıklandı" başlıklı reklamında kullandığı, "Biraullah" sözcüğünün "Allah'ın birası" anlamına geldiğini ileri sürerek Efes Pazarlama ve Dağıtım Ticaret A.Ş. yetkilileri hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

  Tüketiciler Birliği Derneği tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen şikayet dilekçesinde, Efes Pilsen'in bira reklamında "Dünya karması açıklandı" sloganını kullandığı reklamda; dünya halklarını temsilen "Birayevski, Biraienne, Biraviç, Biraçek, Biraullah, Biramann, Birao, Birasonn, Don Birantes, Biraing ve Büyük Boy Efes" isimlerine yer verildiği ifade edildi.

  Reklamda kullanılan "Biraullah" sözcüğünün, bir isim tamlaması Türkçe dil bilgisine ve tercüme kurallarına göre "Allah'ın birası" anlamına geldiği belirtilen dilekçede, böyle bir ifadenin asla kabul edilemeyeceği vurgulandı. Efes Pilsen firmasının bu ismin yer aldığı reklamlarını bardakaltı olarak da hazırlatarak promosyon malzemesi olarak dağıttığı ifade edilen dilekçede, Efes Pazarlama ve Dağıtım Ticaret A.Ş. yetkililerinin TCK'nın 125'inci maddesine göre hakaret, 216'ncı maddesine göre halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçlarından yargılanmaları talep edildi.
  EFES PİLSEN: "BARDAK ALTLIKLARINI YOK ETTİK"

  Efes Pilsen'den yapılan açıklamada promosyon olarak ürettilen bardak altlıklarının 1978 Dünya Kupası döneminde yapılan bir çalışmadan esinlenerek bir anı olarak hazırlandığı, 1978 yılından sonra, yaygın olarak hiçbir zaman ve hiçbir yerde kullanılmadığı belirtildi. "Dolayısıyla günümüz Türkiyesi'nde hiçbir sivil toplum kuruluşunun bardakaltlıklarının kaldırılması için herhangi bir resmi kuruluşa başvurmasını gerektiren bir durum yoktur" denilen açıklamada, sınırlı sayıda üretilen bu bardakaltlıklarının Efes Pilsen tarafından çalışanlarına hediye edilen yılbaşı paketinde yer aldığı belirtildi.

  Çalışmadaki Dünya Karması'nın "bira" kelimesiyle başlayan çeşitli uluslara mensup hayali isimlerden esinlenerek oluşurulduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi: "Nitekim bardakaltlığında adı geçen Birayevski, Biraienne, Biraviç, Biraçek, Biramann gibi hayali isimler Rus, Fransız, Yugoslav, Çek ve Alman futbolcu adlarını simgelemektedir. 1978 yılında yapılan çalışmadaki hatanın farkına varılmamış, taşıdığı anlam nedeniyle hiçbir tüketici veya uzman şikâyeti de alınmamıştır."

  Efes Pilsen'in, tüm faaliyetlerinde Türk insanının milli ve dini değerlerine saygılı yaklaşmak konusunda büyük özen gösteren bir firma olduğu vurgulanan açıklamada "Efes Pilsen olarak kamu vicdanını rahatsız edici bir etki yaratmış olmaktan büyük üzüntü duyduğumuzu ve çalışma ile birlikte bardakaltlıklarını bütünüyle yok ettiğimizi kamuoyunun bilgilerine sunuyoruz" denildi.
  Müslümanlar tarafından kime ve nereye hizmet ettiği çok iyi bilinen Hürriyet gazetesi konu ile ilgili haberi bu şekilde verdikten sonra haberle ilgili okuyucu tepkilerini bu sefer ne hikmetse fazla sansürlemeden verdi. Hürrüyet okuyucusunun ortalama mentalitesinin bir sosyal anilizini görebilmek için bu tepkileri de veriyoruz:
  - tüketiciler derneğinin bu kadar gerekli ve önemli meselelerle uğraşması gözlerimi yaşarttı!!!Artık Türkiye'mizin bütün sorunlarını çözer bu dava.Hadi hayırlısı.
  - Bu düşünceyi üreterek işi ticarete döken ve bu pis sıvıyı üretenlerin Allah(C.C.) bildiği gibi yapsın. Halkı müslüman olan bir ülkede bu tür şeylere cesaret edebildikleri için de bizlere yazıklar olsun.
  - Böyle büyük firmanın reklamında kullanacağı metni iyi incelemesi gerekir, toplumun hassas olduğu konularda daha duyarlı davranılmalı.
  - Bu kadar terbiyesizlesmeye bir gerek varmi? Allahın adıyla reklam yapabilecek bir seviyeye düşmek bizim kültürümüze uyuyormu? Bu ne laubalilik,
  - Olmadı bari bira zemzem deseydiniz.
  - DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÇOK HASSAS BİR KONU DERHAL DÜZELTİLMESİ VE ÖZÜR DİLENMESİ GEREKİR.
  - Burası Türkiye kardeşim müslüman mahallesinde salyangoz satamazsınız.Reklam değil büsbütün terbiyesizlik.Lanetliyorum
  - Allah'in adina yapilan bu saygisizliğı kiniyorum. Efes ten hemen bir ozur aciklamasi bekliyorum.
  - Ben Efes'in avukatı değilim ama bu tip olayların bu kadar abartılmasını doğru bulmuyorum. Sonuçta bunu yazan, reklam ajansındaki metin yazarıdır, belki dikkat etmemiş ya da bilgisiz biri olabilir, bunun karşılığı şirkete bir uyarı göndermek ve düzeltilmesini sağlamaktır, yoksa Efes'in halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçu işlediğini düşünmek bir abartı olmuyor mu? Belli ki bir dikkatsizlik, yanlışlık söz konusudur.
  - DİNİ BÖYLE ŞEYLERE ALET EDENLER, MİLLETİN SABRINI DENİYORLARSA BİLSİNLER Kİ: ARTIK SABIR FALAN KALMAMIŞTIR.
  - Oldukça saygısız bir davranış, kınıyorum.
  - Tüketiciler Birliği'nin takıldığı şeye bakın! Böyle zırva ve hayali şeylerle uğraşmayı bırakıp gerçek işleriyle uğraşsın. Bu kadar popilizm yeter artık!
  - Eğer herşeyin Allah'a ait olduğunu kabul ediyorlarsa, neden BİRA'nın da Allah'ın olduğunu kabul edemiyorlar?
  - Kardeşim, allah'ın partisi oluyor da allah'ın birası niye olmasın? Ekmek Allah'ınsa, bira da Allah'ın birası işte!
  Tüketiciler Birliği’nin Web sitesinde ise Haber şu şekilde verilmiştir:


  EFES PİLSEN'İN ALLAH'A HAKARET DOSYASI
  "Sizden, hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir."
                                                                   Ali İmran Suresi 1
  Tüsiad'ın Eski Başkanlarından Tuncay Özilhan'ın firması olan Anadolu Grubu’nun sahibi olduğu Efes Pilsen'in yeni bira reklâmında, "Biraullah" tabirini kullanması tepki toplamaya devam ediyor. Halkı kızdıran reklâm hakkında protestolar çığ gibi arttı. Tüketiciler Birliği’nin tüm şubeleri Pazartesi gününden itibaren savcılıklara suç duyurularında bulunacak.

  Prof Ahmet AĞIRAKÇA
  “BOYKOT ETMELİYİZ”


  "Bugünden itibaren Honda Isuzu Lada Kia McDonald’s Coca Cola Turkuaz Su Capy  Shewepps Sprite Fanta Ritmix Efes Pilsen Antor  nadolu Motor  Çelik Motor Lombardini Honda Marine Antrac Samsung Türkiye Adel Faber Castell Graf Von Faber Johann Faber Atlas Ülkü Kırlangıç Yağ Marda Anadolu Reklam Alternatif Yatırım A Bank A Yatırım  A Leasing ABH İnşaat firma ve malları kesin olarak boykot edilecek ve bu mal ve ürünler tüketilmeyecektir. Müslümanların Kırlangıç Yağını ve diğer ürünlerini bile boykot etmeleri bu firmenın batmasına sebep olacaktır. Coca Cola Turkuaz Su Capy  Shewepps Sprite Fanta Ritmix Bugünden itibaren tüketimini izlesinler görecekler nasıl bir hata işlediklerini anlayacaklardır."

  Prof Halil ÇİÇEK:
  "BU ÇİRKİNLİK KABUL EDİLEMEZ"


  Van 100. Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Çiçek, "Biraullah, bir isim tamlamasıdır. Arapça"da buna "İzafe" denir. Biraullah, dil bilgisi ve tercüme kurallarına göre "Allah'ın birası" anlamına geliyor. Burada bir günahı meşrulaştırma çabası görüyoruz. Allah'ı hafife alma söz konusudur. Böyle bir ifade asla kabul edilemez"

  Prof Hayri KIRBAŞOĞLU
  “HEM AYIP HEM SAÇMA!”


  “Efes Pilsen firmasının bardakaltı olarak hazırladığı ve güya dünya karması olarak düşünüldüğü ileri sürülen kompozisyonda yer alan  “BIRAULLAH” kelimesinin tam bir skandal olduğu ortadadır. Ancak mesele sadece bir skandal olarak geçiştirilemeyecek kadar vahimdir. Zira “Allah” gibi İslam’ın en kutsal kavramının bu şekilde uluorta kullanılması, bir bardak altlığı gibi her yere atılabilecek bir nesneye sıradan bir motif veya yazı gibi konulması, ayrıca Biraullah’ın “Allah’ın Birası” anlamına gelmesi meselenin tam bir umursamazlık veyahut ta “kasıt” ile izah edilmesini pekâlâ haklı çıkarabilecek bir durumla karşı karşıya bulunulduğunu göstermektedir. Allah adına, İslam adına, hayır adına, iyilikler ve güzellikler adına bir şeyler yapmazsak Allah’ın huzuruna ne yüzle çıkarız?"
  Prof Dr Muhammet Nur DOĞAN
  “İNSAN HAKLARINA AYKIRI


  "Burada ise çok daha ciddî bir insan haklarına ve dinî duygulara saygısızlık sayılabilecek bir örnekle karşı karşıyayız. İslâm dininin kesin olarak yasakladığı alkollü bir ürünün tanıtımında "Biraullah" gibi inanılmayacak kadar saçma, yersiz ve milletimizin dinî duygularını rencide edecek uydurma bir sözcüğün kullanılması asla kabul edilemez. Arapça bir tamlama olarak "Allah'ın birası", "Allah birası" gibi hiçbir vicdan sahibi insanın kabul edemeyeceği böyle bir kullanım evrensel insan haklarına, inancın kutsallığına dokunulamayacağı yolundaki temel ahlâk kuralına ve millî ve manevî değerlerin üstünlüğü ilkesine aykırı bir durum ortaya çıkarmış bulunmaktadır."
   


  ANADOLU GRUBUNUN MARKALARI


  Bugünden itibaren içki reklâmı dolayısıyla ‘Allah’ lafzının gündeme getirilmesinin bile tek başına İslam’a, Müslümanlara, Hıristiyanlara ve Yahudilere yapılmış aleni bir hakaret olmasından dolayı Anadolu Grubu’nun zaten tüketmediğimiz haram olan Efes Pilsen’ine ek olarak

  Araçları
  Honda, Isuzu, Lada, Kia

  İçecekleri
  McDonald’s, Coca Cola, Turkuaz Su, Capy, Shewepps, Sprite, Fanta, Ritmix

  Kırtasiye ve Bilişim
  Samsung, Adel, Faber Castell, Graf Von Faber, Johann Faber

  Gıda
  Kırlangıç Yağ

  Finans
  Alternatif Yatırım, ABank, AYatırım, ALeasing

  İş Makineleri-İnşaat-Turizm
  Antor, Anadolu Motor, Çelik Motor, Lombardini, Honda Marine, Antrac, Atlas İş Makineleri, Ülkü, Marda, Anadolu Reklam, ABH İnşaat firmalarının mal ve hizmetlerini kesin olarak boykot ederek tüketimi artırmak için yapılan reklamları ile kendilerinin tükeneceğini çok açık olarak göstereceğiz. 

    
    

     

    

   

   


   Efes Boykot Efes Boykot 


     İnanan inanmayan, alkol tüketen tüketmeyen, herkese çağrımız, toplumsal yapımıza zarar vermeye yönelik bu tür kamu vicdanını derinden sarsıcı, kötü uğraşlara pirim vermemeleridir.

  Sivil inisiyâtif gücünü toplumdaki kötülüklerle mücadele ve iyilikleri yaygınlaştırma amacıyla nasıl harekete geçirebildiğinin gösterilmesi vaktidir. Yeni Türk Ceza Yasası’nın 125. maddesine göre ‘hakaret’, 216. maddesine göre ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ ve halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılanması nedeniyle ilgili kurum ve yöneticileri hakkında suç duyuruları yapmış bulunuyoruz. Bu bağlamda boykota ek olarak savcılıklara suç duyurularında bulunması toplumun tüm fertlerinin üzerine imanî ve vicdanî bir borçtur.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.57
  Toplam Oy: 139


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.