GİMDES HELAL PLATFORM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR!..
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  61705808
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES HELAL PLATFORM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR!..


  Gönderen:huseyin Tarih: 05/05/2015 21:50
  kadir GİMDES HELAL PLATFORM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR!..
  HELAL LOKMANIN ÖNEMİ EDİRNE’DE ANLATILDI


  03.05. 2015 Tarihinde Pazar günü Edirne Hayrat Vakfının düzenlemiş olduğu Helal Lokmanın Önemi ve GİMDES konulu bir konferans programı gerçekleştirildi.

  Programda GİMDES Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, GİMDES Baş Denetçisi, Gıda Mühendisi, Ali KAYGISIZ ve GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi, Mustafa MERAL, konuşma yaptılar .

  GİMDES Başkanı, BÜYÜKÖZER konuşmasında toplumumuzda Helal lokma bilincinin oluşmaya başladığını giderek daha bilinçli bir toplum olma seviyesine gelineceğini belirterek, yüz yıldır modernitenin İslam dünyasına dayattığı beslenme biçiminin ve yeme kültürünün de artık zararlarının fark edildiğini belirtti.

  GİMDES Başkanının konuşmasında yer verdiği konular şöyledir;

  Embryo’dan Tohuma kadar Helal Standart

  Bugüne kadar marketlerden gelişigüzel alıp yediğimiz ve içeriğini sorgulamadığımız yiyecek ve içeceklerin artık son yıllarda sorgulanmaya başladığını bunun sonucunda da güvenilir bir kurum olan GİMDES sertifikasının daha fazla arandığını belirtti.Dünyada ve ülkemizde islam aleminin en çok ihtiyaç duyduğu helal üretim ve helal tüketim sisteminin GİMDES’in yapmış olduğu çalışmaları sonucunda bugün market raflarında 7 bin çeşit GİMDES sertifikasına sahip ürün bulunmaktadır.

  İslam Ümmetinin Helal Sertifikası Neden Olmasın!..

  Dünya İslam ümmeti olarak; haram gıda, şüpheli gıda, helal gıda konularında yüzyıldır bilinçsizliğimizin bizleri, toplumumuzu ve dünya İslam ümmetini bugün getirdiği durum İslam dininin mensuplarına yakışmayan bir durumdur.

  Gündelik hayatımızın hay huyu içinde farkında olalım veya olmayalım hayatın temel değerleri konusunda doğru hedeflerden kayıp gidiyoruz. Yüz yıldır unuttuğumuz ve bize yabancılaştırılan helal ve tayyib tüketim bilincimizi tekrar kazanmalıyız. Helal bir yaşantının en önemli halkalarından biri ve Müslümanın olmazsa olmazı Helal Lokmadır. Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin Kosher belgeli ürünleri rahatlıkla bulabilmekteyiz. Vejetaryanlar için hazırlanan ürünleri de kolaylıkla bulabilmekteyiz. 2 milyar nüfusa sahip Müslümanlar olarak uçak yolculuğumuzdan, kaldığımız otel, gittiğimiz restoranlara kadar helal ve tayyib sertifikalı ürün bulmaktaki sıkıntımızı hala çözmüş değiliz.Bugün; helal, temiz, sağlıklı, kaliteli, yani ’’Halalen Tayyiben’’ ilahi beyanı dikkate alınarak hazırlanmış gıdalara bütün insanlık ihtiyaç duymaktadır.

  Konferans konuşmacılarından GİMDES Baş denetçisi, Gıda Mühendisi, Ali Kaygısız ise konuşmasında

  Bugün gıdalarımızda kullanılan katkı maddelerinde en fazla sorun domuz kaynaklı ve alkol kullanımı olduğunu belirtti. Domuz kaynaklı katkı maddelerinin başında Jelatin maddesinin geldiğini tüketicilerin etiket bilgilerinde jelatin maddesine dikkat etmelerinin öneminden bahsetti.

  Ali KAYGISIZ; Market raflarında GİMDES sertifikalı ürünlerin giderek arttığını firmaların halkımızın helal ürün talepleri neticesinde helal sertifikaya olan ilgilerinin de arttığını görmekte olduklarını belirtti. Gıdalarda en fazla kullanılan sağlığımız ve Müslümanlar için büyük tehlikeler barındıran katkı maddeleri olan,Jelatin, Sistein, MSG, Mono- ve digliseridler, Sodyum Nitrat, Sodyum Nitrit gibi katkı maddeleri hakkında bilgi vererek GİMDES’in bu katkı maddeleri hakkında uyguladığı GİMDES Helal ve Tayyib Standarttan bahsetti.

  GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi, Mustafa MERAL,

  konuşmasında, tükettiğimiz ürünlerde, yediğimiz, içtiğimiz gıdalarda da İslami emirlere dikkat etmemiz gerektiğini helal ve tayyib tüketimin Müslümanların imtihanlarından biri olduğunu belirtti.MERAL, dinimizde haram kılınan bir maddeyi gıdalarda da kullanmanın Müslümanlar için caiz olmadığını yıllardır zaruret veya imkansız gibi bahanelere sığınıldığını, bugün GİMDES sertifikalandırma sistemi ile bu gibi olumsuz ve yanlış uygulamaların artık son bulduğunu belirtti.

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 6


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.