TOÇ-BİR-SEN DÜZCE ŞUBESİNDE GİMDES’İN HELAL GIDA KONFERANSI…
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  50281758
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  TOÇ-BİR-SEN DÜZCE ŞUBESİNDE GİMDES’İN HELAL GIDA KONFERANSI…


  Gönderen:huseyin Tarih: 14/02/2013 01:52
  halal dunya TOÇ-BİR-SEN DÜZCE ŞUBESİNDE GİMDES’İN HELAL GIDA KONFERANSI…

  Memur-Sen’e bağlı TOÇ-BİR-SEN tarafından “Helal Gıda” konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan GİMDES Eğitim Koordinatörü Ziraat Mühendisi Ahmet Tunç Cengiz dünyada Müslüman tüketicilere hitap eden helal sertifikalı gıdaların yüzde 80’inin halen, ne yazık ki gayrimüslimler tarafından imal edildiğini söyledi.

  Memur-Sen’e bağlı TOÇ-BİR-SEN Düzce Temsilciliği tarafından Müftülük toplantı salonunda “Helal Gıda” konulu bir konferans düzenlendi. Konferansa Sağlık İl Müdürü Dr. Bekir Necati Şimşek, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Rıfat Poyraz, İl Gıda ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, TOÇ-BİR-SEN Genel Başkan Vekili Sabri Kızılkaya, Memur-Sen İl Temsilcisi Orhan Kılıç, sendika üyeleri ve davetliler katıldı.

  Konferansta konuşan TOÇ-BİR-SEN Genel Başkan Vekili Sabri Kızılkaya, Memur-Sen olarak bir çok ilde helal gıda konusunda konferans düzenledik. Buraya katılan konuşmacılar bu konuda bilgi verecekler. Helal gıdanın önemi nedir anlatacaklar” dedi.

  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Eğitim Koordinatörü Ahmet Tunç Cengiz, "Almış olduğumuz ürünlerin son kullanım tarihlerine baktığımız gibi içeriğine de bakarak kendimizin ve çocuklarımıza neler yedirdiğimizi bilmemiz çok önemli" dedi. "Helal Gıda" konferansında konuşan Cengiz, GİMDES'in sağlıklı yaşamın temel unsuru olduğuna inanılan helal ve sağlıklı ürünleri araştırma ve sertifikalandırma çalışmaları yapmak üzere kurulduğunu anlattı.Derneğin 2005 yılında kurulduğunu, 2009 yılına kadar "helal gıda" sertifikalandırması için gerekli araştırmaları yaptığını, 2009 yılında sertifika vermeye başladığını anlatan Cengiz, "Misyonumuz gıda, ilaç, sağlık malzemeleri, temizlik ürünleri, kozmetik mamulleri, helal, haram, beslenme, ihtiyaç maddeleri konularda bilimsel ve akademik inceleme ve araştırmalar yapmak, yaptırmak" dedi.

  Cengiz, şöyle devam etti: "Gıda ve beslenme sözlüğü hazırlamak ve bu alandaki gelişmeleri izlemek, değerlendirmek, müdahil olmak, etkilemek ve sonuçları kamuoyuna ve ilgililere duyurmak bizim öncelikli vazifemizdir. Benim sizden ricam almış olduğumuz ürünlerin son kullanım tarihlerine baktığımız gibi içeriğine de bakarak kendimize ve geleceğimiz olan çocuklarımıza neler yedirdiğimizi bilmemiz çok önemli lütfen buna dikkat edelim." Ikazında bulundu.

  GİMDES Eğitim Koordinatörü Ahmet Tunç Cengiz, GİMDES’in ulusal ve uluslar arası faaliyetlerinden bahsettikten sonra helal gıdanın ne demek olduğunu kısaca açıkladı. Helal gıdanın yalnızca fıkhen helal gıda anlamına gelmediğini aynı zamanda temiz, güvenli, kaliteli ve sağlıklı gıda anlamına geldiğini de ifade etti. Cengiz, helal gıda kapsamı dışında kalan ürünlerin nerelerde ve ne şekilde kullanıldığını zengin örneklerle açıkladı. Özellikle de domuzdan elde edilen ürünlerin gıda ve kozmetik alanlarında kullanımına dikkat çeken Cengiz, domuzdan elde edilen ürünlerin sıkça kullanıldıkları alanları da örneklerle anlattı. Genetiği değiştirilmiş tohumlarla ve organizmalarla yapılan üretimlerin GDO’lu ürünler olarak tanındığını belirten Ahmet Tunç Cengiz, GİMDES Helal Gıda standartları çerçevesinde GDO’lu ürünlere helal gıda sertifikasının verilmediğini vurguladı.

  “Helal gıda” konusunda Türkiye olarak dünyada neredeyse yaya kalındığını ileri süren Cengiz, sempozyuma katılanlara helal ürün pazarı hakkında ajans uzmanlarının hazırladığı raporla ilgili bilgi verdi. Cengiz, “Dünya helal gıda pazarı 1 trilyon dolara yaklaştı. ABD’den Çin’e, İsviçre’den Güney Afrika’ya kadar birçok ülkede helal sertifikası veren kuruluşlar var. Birçok küresel firma, özellikle fast food zincirleri toplumun helal gıda konusunda şuurlu olduğu ülkelerde ürünlerine helal belgesi almak için sıraya girmiş bulunmaktadır ABD’de 12 eyalette helal gıda kanunu çıkarıldı. Dünyada helal gıda logosunun kullanımında kısıtlama olan tek ülke bir yıl öncesine kadar Türkiye iken; çok şükür basiretli yöneticilerimiz sayesinde, bu çirkin uygulama kaldırdı” diye konuştu.

  Ziraat Mühendisi Ahmet Tunç Cengiz, Avrupa’da Müslüman nüfusun sayısının gittikçe arttığına dikkat çekerek, “Türkiye’den ithal edilen ürünlerin yüzde 70’i Avrupalı Müslümanlar tarafından tüketiliyor. Avrupa’da özellikle helal gıda temizlik ve güven anlamına gelmesinden dolayı sadece Müslümanlar tarafından değil, diğer Avrupalılar tarafından da tercih ediliyor” dedi.

  Konferans daha sonra soru cevap kısmı ile son buldu.

  "Helal Gıda" konferansına katılıp sunum yapan ekibimiz ,konferans sonunda Düzce’nin en önemli yerel televizyonlarından ÖNCÜ tv nin MANŞET programında Erol Taylan beyin canlı yayın konuğu oldu.

  Programa konuşmacı olarak katılan Gimdes Eğitim Koordinatörü Ahmet Tunç Cengiz, GİMDES’in ulusal ve uluslar arası faaliyetlerinden bahsettikten sonra helal gıdanın ne demek olduğunu kısaca açıkladı. Helal gıdanın yalnızca fıkhen helal gıda anlamına gelmediğini aynı zamanda temiz, güvenli, kaliteli ve sağlıklı gıda anlamına geldiğini de ifade etti.

  Ve modernitenin bize sunmuş olduğu Jelatin,kola, gazlı içecekler, meyve suları, yumuşak şekerler ve renklendirilmiş ürünlerin yanı sıra sucuk salam sosis, yoğurt süt, süt ürünleri, hayvan kesimleriyle de alakalı önemli bilgiler verdi.

  halal dunya halal dunya  halal dunya halal dunya  halal dunya halal dunya


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 7


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.