HELAL GIDA SEKTÖRÜ HAKKINDA GENEL DEĞERLENDİRME VE HEDEFLER
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49165863
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL GIDA SEKTÖRÜ HAKKINDA GENEL DEĞERLENDİRME VE HEDEFLER


  Gönderen:huseyin Tarih: 27/12/2015 12:25
  kadir HELAL GIDA SEKTÖRÜ HAKKINDA GENEL DEĞERLENDİRME VE HEDEFLER...

  HELAL ÜRÜN PAZARI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR. HELAL KAZANDIRIYOR...

  Müslüman tüketicilerin 'helal ürün'lere olan talebinin yükselmesi nedeniyle ‘’Helal Pazar’’her geçen gün büyüyor.


  Helal Sektör Tüm Dünyada 2 milyar nüfusa hitap eden, 2,5 trilyon dolarlık hacme sahip bir pastadır ve sektörde bu sertifikaya sahip ürünlerin payı yüzde 15’ler de olup süratle artmaktadır. Bu artışın sebeplerine baktığımızda özellikle dünya piyasasında son yıllarda bütün dünyadaki Müslüman tüketicilerin, artık Helal Sertifikası olan ürünleri tercih etmeleri, üreticilerin karşısına Helal Sertifikanın çıkması, üreticilerin de Helal Sertifika almalarını hızlandırmakta olduğunu görüyoruz.

  Dünyada olduğu gibi Helal Sektör ülkemizde de ekonomiyi canlandırdı. Bu canlılık 2009 yılından itibaren GİMDES’in yapmış olduğu Helal Sertifikalandırma çalışmaları ile gerçekleşmiş bulunmaktadır. Son yıllarda helalleşen markalar ülkemizde de helal sektöre duyulan ihtiyacın canlı örneği olmuşlardır.

  HELAL GIDA PAZARINDA ÖNEMLİ BİR ADIM

  GİMDES 2008 yılından itibaren sertifikalama hizmetlerine ek olarak yapmış olduğu fuar ve konferans çalışmaları ile Helal Sektörde aktif rol almıştır. GİMDES 2015 yılında 22-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirdiği uluslararası 6.Helal ve Tayyib Fuar ve 8.Helal ve Tayyib Gıda, Kozmeti, İlaç ve Turizm Çalıştaylarıyla Dünyadaki üreticileri ve ürün tedarikçileri ile Türkiye’de ki üretici ve tüketicileri yeniden buluşturmuştur.

  HELAL GIDA PAZARINDAKİ AKTİF ÜLKELER

  Endonezya, Malezya ,Tayland, Avustralya, Kuzey Amerika, Avrupa Birliği , Afrika. Bu ülkelerin yanında Türkiye de son yıllarda aktif olarak yer almaya başlamıştır. Çünkü; GİMDES Helal Sertifikası Dünya Helal Konseyince ve bazı itibar gören ülkelerin kurumlarınca onaylanan bir sertifika durumundadır. Bundan dolayı GİMDES Helal Sertifikalı Markalar, Dünya Helal Gıda Sektöründe de önemli bir konuma gelmiş bulunmaktadırlar.


  GİMDES helal sertifikası alan firmalar yeni oluşan büyük bir piyasanın içerisine girmiş oldular. Dünyada şu anda sadece helal gıda sektörünün yıllık ürün talebi 860 milyar dolar. Bu çok büyük bir pazar. Buna, helal finans, helal ilaç, helal kozmetik, helal temizlik, helal turizm, helal lojistik gibi sektörleri de ilave ettiğimizde muazzam bir ihtiyaç ortaya çıkıyor. Sadece helal ürün ve hizmet talebi 2,5 trilyon doları aşmış durumdadır.

  HELAL SERTİFİKALANMIŞ ÜRÜNLER İÇİN PAZAR SAHASI

  Helal sertifikalanmış ürünler için Pazar çok büyüktür. Dünyadaki 2 milyar Müslüman ve milyonlarca Helal sertifikalanmış ürün tercih eden insanları kapsamaktadır.15 milyon Amerika’da, 55 milyon Avrupa’da, 400 milyon Afrika’da, 1.050 milyon Asya’da, 350 milyon Ortadoğu’da yaşamaktadır.

  Bugün gün geçtikçe bir ihtiyaç değil bir zorunluluk olduğu gerek üreticiler gerekse tüketiciler tarafından daha fazla anlaşılan Helal Sertifikası, özellikle yurt dışına gıda ürünleri satan firmaların almakta öncelik verdikleri bir sertifika durumuna geldi.

  GİMDES İslam ülkeleri ve Müslümanların azınlıkta yaşadığı her coğrafyadaki Müslümanlar tarafından aranan ve istenen tek ‘’HELAL SERTİFİKALANDIRMA KURUMU’’ olarak çalışmalarını alnı açık yurtiçine ve yurtdışına dönük olarak sürdürmektedir. Başladığı günden bugüne yaklaşık 20 milyar dolarlık ihracatın oluşmasına vesile olmuştur. Sertifikalama talepleri her geçen gün artmakta bugüne kadar 450 firmanın 10 bin çeşit ürününe GİMDES Helal Sertifikası verilmiştir.

  İslam ümmetinin ‘’Helal Lokma’’ konusunda uyanışı GİMDES’e büyük bir vazife yüklemiştir.

  GİMDES, önderliğinde Türkiye küresel helalin liderliğine doğru ‘’Helal Gıda, Helal Sertifikalandırma’’ misyonu doğrultusunda ilerlemektedir. Bu ilerlemeyi hiç bir kişi veya kurumun beyanları durdurmaya gücü yetmeyecektir. Çünkü Müslüman ümmetin bütün dünyada ‘’Helal Lokma’’ konusunda uyanışı başlamış bulunmaktadır. Bu durumda GİMDES’e daha fazla vazife düşmektedir.

  Helal Sertifikalama asla çocuk oyuncağı değildir. Ben yaptım oldu mantığı ile asla bağdaşamaz. Helal Sertifikalama öncelikle Müslümaların olmazsa olmazı, onun imani bir meselesidir. Rant peşinde koşanlar, helali sulandırıp moderniteye uydurmak isteyenler, belli bir cemaata peşkeş çekmeye çalışanlar hedeflerine ulaşmak için iftira ile çamur atmakla ve tehditle bir yerlere varamıyacaklardır. Bütün dünyada kervan yola çıkmıştır ve yoluna devam etmektedir

  HELAL MARKETLER HELAL GIDA İSTEKLİSİ TÜKETİCİLERİNİ BEKLİYOR

  GİMDES’in denetiminde bugüne kadar ülkemizde sayıları 40’a yaklaşan Halal Dunya marketleri açılmış bulunmaktadır. Yenileri açılmaya devam edecektir. Bugün; Helâl Gıda ve Helâl Sertifikalama toplumumuzun hemen hemen her kesimi tarafından duyularak anlaşılmaya başlandı, öyle ki artık helâl gıda marketlerinin ’’Helâl Lokma’’ isteklisi önemli bir kitle tarafından faaliyete geçirilmesi kaçınılmaz oldu.

  DÜNYADA VAR TÜRKİYEDE DE OLMALI DEDİK 8 YIL SONRA OLDU !

  Artık halkımız helal mi haram mı? Ayrımına ürün üzerinde Helal Logoyu görerek karar verebilecektir.

  Bugün dünyada Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelere ilaveten, azınlıkta oldukları bir çok laik ve/veya Müslüman olmayan ülkelerde de helal gıda belgeli ürünler piyasaya arz edilmekte ve helal gıda belgelendirmesi ile ilgili faaliyetlerde bulunulmaktadır. Bilhassa, Güneydoğu Asya ve Ortadoğu gibi bölgelerde ithal edilen gıdalarda “Helal” logosu bir zorunluluk haline gelmektedir. Ülkemizde de tüketiciler helal olup olmadığını doğru ve sağlam bir kaynaktan öğrenmedikçe helal olup olmadığını etiketi okuyarak tespit edemez durumdaydı. Bugüne kadar etiket bilgilerinin yeterli ve sağlıklı olmaması sebebiyle tüketici büyük zorluklar içerisindeydi.

  Bu anlamsız, insan onuruna yakışmayan etiketlerde helal logo koyma yasağı kalkmış bulunmaktadır. GİMDES helal sertifikalı ürünlerin ihracat bölümünde etiketlere helal logonun konduğu gibi yurtiçi ürünlere de logo konulabildiği bir konuma gelinmiştir. Helal gönüllü kardeşlerimizin bu temel hakkımızı ısrarla taleb etmelidir. Firmalarımız da tüketicinin bu temel hakkına saygı göstererek Helal sertifikalı ürünlerinin etiketine Helal logoyu eklemelidir.

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 9


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.