HELAL GIDA - HELAL SERTİFİKALAMA VE GİMDES
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  61705552
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL GIDA - HELAL SERTİFİKALAMA VE GİMDES


  Gönderen:huseyin Tarih: 07/01/2010 10:44
  helal1 DÜNYADA HELAL GIDA - HELAL SERTİFİKALAMA VE GİMDES

  Bugün insanlık eski isyanlarına ve karşılığında yaşadığı belalara tuz biber ektirecek büyük bir maceranın, felaketin girdabına sürüklenmek istenmektedir. Bu macera, bu felaket hayvan ve bitkilerin GENETİK YAPILARINI DEĞİŞTİRME yolu ile insan neslinin genetik yapısının kontrol altına alınmaya çalışılmasıdır.

  Editörümüz ve GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER’le BİZİM MARKET Dergisi tarafından yapılan ropörtajı önemine binaen yayınlıyoruz:

  soru 1-
  Bir ihtiyaç olarak "Helal Gıda" hakkında görüşleriniz nelerdir?

  Cevap- HELAL, bir Müslümanın Hayat standardının olmazsa olmazını teşkil eder. Doğumundan ölümüne kadar HELAL dairesi içerisinde yaşamak en önemli hedefidir. Bu hedefinin en önemli halkası ise HELAL Lokma’dır.

  Boğazından geçecek her lokmanın hesabını Allah(cc)’a vermek zorundadır. Bu sebeple, bir Müslümanın yediği içtiği her lokmanın mutlaka HELAL olması şarttır. Maddi ve manevi hayatının sağlıklı ve feyizli devam edebilmesinin en önemli güvencesi HELAL Lokmadır.

  helal soru 2- Dünya'da hızla yükselen bir pazar "Helal Gıda Pazarı". Bu pazarın kilit anahtarı ise Fransa, İngiltere ve Almanya gibi Avrupa ülkeleri. Siz artan talep konusunda ne düşünüyorsunuz?

  Cevap- Bu pazarın kilit anahtarı ise Fransa, İngiltere ve Almanya gibi Avrupa ülkeleri’ şeklindeki ifadeyi biraz tashih etmeliyim. Bu pazarın kilit anahtarı Endonezyadır, Malezyadır, Amerikadır ve Arap Körfez ülkeleridir. Avrupa bu pazardan pay almanın önemini yeni yeni farketmeye başlamıştır. helal2 Bir gerçek var ki Helal pazarın trendi hızla yükseliyor. Bu da şaşılacak bir şey değildir. Dünyada 2 milyar Müslüman nüfus var.

  Global iletişim imkanlarının artması,100 yıla yakın bir zamandır kendisine dayatılan modern yaşantının ve bu yaşantının sunduğu ürünlerin mutluluk ve sağlık yerine mutsuzluk, sıkıntı ve sağlıksız yaşam getirmesi, , İslami yaşantının yoğunlaşmasına ve buna paralel kaybettiği kendine ait yaşam tarzını aramaya başlaması adım adım onu Helal ürün arayışına sevketti.

  Geldiğimiz nokta henüz işin başlangıcıdır. Müslüman ümmetin uyanışı henüz yeni başladı. Helal üründe gelinen nokta gelmesi gereken noktanın %10u seviyesinde. Eski sömürücü patronlar küresel pazarlarını kaybetme korkusundan olacak, devletleri ile,uluslararası firmaları ile gelişmeyi engellemeye çalışıyorlar. Fakat bütün bu engellemelere rağmen sürec devam edecek ve hedefine ulaşacaktır. Bugün görünen Pazar hacmı helal ürün bazında 850 milyar ABD Doları, toplam helal Pazar ise 2 trilyon ABD Doları seviyesinde tahmin edilmektedir. Bu pazarın daha % 10 u gerçekleşmiş gözüküyor.

  helal soru 3- Sizce ileride "Helal Gıda" dünyayı maddi yönde nasıl etkileyecek?

  Cevap- Sanıyorum yukarıdaki sorunuzu cevaplandırırken kısmen bu sorunuza da cevap vermiş oldum. 15 milyon nufuslu Musevi toplumun Kosher ürün pazarı 250 milyar dolar. Bu nüfusa bu rakam çok büyük. Araştırdığımız zaman görüyoruz ki bu pazarın en büyük müşterileri başta Müslümanlar ve Musevi olmayan diğer insanlardır.

  Şu anda helal gıda ticaretinin dünya helal gıda pazarının yaklaşık yüzde 10’unu karşıladığını belirtmiştim. Talebin yüzde 90’ının karşılanamamasının diğer sebeplerine gelince. Birçok Müslüman ülkenin gıda pazarının uluslararası ticareti yapılamayan basit ürünlerden oluşması.

  Müslüman ülkelerde üretilen çok sayıda ürünün kötü paketleme, istikrarsız arz ve sürdürülemeyen markalaşma yüzünden talep görmemesi.

  helal Helal ürünlerin kalite, güvenirlilik, paketleme ve etiketleme açısından evrensel standartlara sahip olmaması.

  Çok hassas değerler üzerine kurulu olan helal gıda zincirinde uyumluluk ve bütünlüğün henüz tam sağlanamaması.

  Diğer bir önemli sebep de 2 milyara ulaşan bir müslüman nüfusun, tükettiği ürünler hakkında bilgisizliğini ve bilinçsizliğini henüz tam olarak giderememiş olmasıdır.

  Bu sebepler de Müslümanın tüketmekte olduğu ürünlerin büyük bir kısmında ekonomik, biyolojik ve kültürel içeriklerinin gayri müslimlerin kontrolunda kalmasına, bu da bu güçlerin ümmet üzerinde baskı oluşturmasının devamına yaramaktadır.

  Helal bütünlüğün sağlanması için şirketlerin, birliklerin ve ülkelerin farklılıkları birleştirici, ortak bir zeminde buluşturulmaları ve üretici firmaların kalite ve çalışma yöntemlerinin standartlarını yükseltmeleri gerekiyor. Geniş halk kitlelerinin bilgi ve bilinçlerinin artırılması için STK ve Medya tarafından yoğun çalışmalar yapılmasını gerektiriyor.

  helal Ülkemizde GİMDES yukarıdan beri saymaya çalıştığım olumsuzlukları giderme yolunda 5 yıldan beri kendi çapında çalışmalarını sürdürmektedir. Helal Gıda ve Helal Sertifikalama konusunda önemli mesafeler katedilmiştir. Ancak yukarıda da ifade ettiğim gibi daha henüz yolun başı sayılır.

  GİMDES bir hamle daha yaparak uluslarası Helal arenaya da sıçrama yaptı ve Helal Pazarda uluslararası bir kimliğe ulaştı. Bugün GİMDES Helal Sertifikalamada faal en büyük çatı kuruluşu olan WHC(World Halal Council-Dünya Helal Konseyi) nin 2 yıldır üyesi konumundadır. Bu da 50 ülkenin Helal Sertifika Kurumundan akreditasyonlu olduğu demektir. 2010 da WHC’in Kongresinin Uluslararası Helal Ürün Fuarı ile birlikteTürkiye’de yapılması kararı Türkiye için ve dünya Helal Pazarı için büyük bir önem taşımaktadır.

  soru 4- İngiltere'de ve Fransa'da ünlü perakende markaları taleb karşısında özel raflar ve reyonlar kurmaya başladı. Bunu ideolojik olarak mı yoksa maddi ihtiyaçlar ile mi ilişkilendiriyorsunuz?

  Cevap- Batı oldum olası belli etmeden tahakkümcüdür. Güç karşısında boyun eğer gibi gözükür yine işin başında olmaya çalışır. Burada da Helal ekonominin büyüklüğünün farkında. Bu ürünün müşterilerinin de uyanmaya başladığının farkında. Bu yüzden, bu pazarın en iyi oyuncusu ben olurum diye meydanlarda. Helal sertifikalı ürün pazarını bu eski patronlar ele geçirirlerse aynı tas aynı hamam olacağını düşünüyorum.

  helal Bu piyasaya öncelikle Müslüman Firmalar sahip çıkmalıdır. Bir önceki cevabımda belittiğim ürün, paketleme ve dağıtım sistemlerinin kalitesini dünya standartları kalitesine çıkartmalılar ve helal sertifikaya sahip olmaya istekli hale gelmelidirler.

  soru 5- Şimdilik sadece gıda alanında ürün damgası olan helal konseptinin kozmetik, giyim, ilaç ve finans hizmetlerinde de uygulanması bekleniyor. Bu konulardaki fikirleriniz nelerdir?

  Cevap- Zehirli ve zararlı madde içermeyen, GDO’yu dışlayan, hijyenik şartlarla hazırlanmış helal ürünler yalnızca gıda maddelerini kapsamıyor. Helal gıda ile başlayan helal ekonomisi; kozmetik sanayi, oyuncak sanayi, ilaç sanayi, tekstil, finans, helal internet arama motoru, turizm sektörü ve perakende zincirlerine kadar yayılarak kendi oluşturduğu serbest piyasa ekonomisini büyütmeye devam ediyor ve devam edecektir.

  Helal gıda pazarının bu günkü değerinin 850 milyar ABD doları, tüm helal piyasasının ise 2 trilyon ABD doları civarında olduğu tahmin ediliyor.

  Araştırmalara göre dünyada helal ürünleri tüketen yaklaşık 2 milyar tüketici bulunuyor. Bu nüfusun 950 milyonu Asya’da, 450 milyonu Afrika’da, 350 milyonu Ortadoğu’da, 30 milyonu Avrupa’da, 10 milyonu Amerika’da yaşıyor. Müslüman olmayan ülkelerde de talep gören helal gıda sektörünün AB ülkelerindeki ekonomik büyüklüğü ise yaklaşık 70 milyar dolar.

  Pek çok ülke yalnızca gıdada 850 milyar (toplam helal ekonomide 2 trilyon) ABD doları aşması beklenen bu dev pazardan pay alabilmek için İslam ülkelerinde lobi faaliyetleri yürütüyor. Bu ülkeler arasında Amerika, Avrupa, Japonya ve Çin ülkeleri dikkat çekiyor. Pazardaki çeşitlilik helal kavramına da yansıyor.

  soru 6- Dünya "Gıda Güvenliği"nin sağlanması ve korunması için "helal gıda" yeterli midir? Sizce, global çözümler nelerdir?

  Cevap-İnsan neslini yaratıp geçici bir zaman için yeryüzüne yerleştiren kudret sahibi Allah(cc), ilk Peygamberinden itibaren gönderdiği Peygamberleri vasıtası ile de adını İslam olarak bildirdiği bir yaşam düzeni içerisinde yaşamalarını istemiştir.

  Rabbimizin tüm insan neslinden istediği bu yaşam düzenine biz kısaca ‘Helal Yaşam Düzeni’ veya ‘Helal Yaşam Tarzı’ diyebiliriz. İnsanlık tarih boyunca zaman zaman bu yaşam tarzına karşı gelmiş, yanlışlar yapmış ve her seferinde bedelini büyük belalarla ödemek zorunda kalmıştır.

  Bugün insanlık eski isyanlarına ve karşılığında yaşadığı belalara tuz biber ektirecek büyük bir maceranın, felaketin girdabına sürüklenmek istenmektedir. Bu macera, bu felaket hayvan ve bitkilerin GENETİK YAPILARINI DEĞİŞTİRME yolu ile insan neslinin genetik yapısının kontrol altına alınmaya çalışılmasıdır.

  Bu gerçeği asırlar önce Allah(cc) son Kitab’ında adeta ihbar edercesine bildirmektedir: ‘O, dönüp gitti mi (yahut bir iş başına geçti mi) yeryüzünde ortalığı fesada vermek, ekinleri tahrip edip nesilleri bozmak için çalışır. Allah bozgunculuğu sevmez.(Sure 2,Ayet 205)’

  Bugün insanlık, tarihinde görülmemiş büyük bir bozgunculuğun tehditi altındadır. İnsanlık bu felaketin farkına varmaya başlamıştır. Ancak bu felaketin altından İslamsız kurtulması ihtimali muhaldir. Organik Tarım Projelerinin bu sebeple GDO ile mücadelede bayrağı elinde tutan Avrupada dahi %100 gerçekleşebilme imkânını yakalayamamakta olduğu resmi raporlarda belirtilmektedir.

  Bütün insanlığın helal ve sağlıklı yaşam tarzının garantisi ancak embiryondan, tohuma kadar helal standardının uygulanması ile sağlanabilecektir. Allah(cc)’ın tüm insanlara hitabeden son Kitab’ındaki ayet de bu gerçeği açıkça ilan etmektedir:

  ‘Ey insanlar! Yeryüzünde bulunan şeylerin helal ve temiz olanlarından yiyin. Şeytanın adımlarına uymayın. Çünkü o size apaçık bir düşmandır.(Sure 2,Ayet 168)’

  Bütün dünya ülkelerini buradan uyarıyorum. Yönettiğiniz insanları eğer gerçekten seviyorsanız, Gerçek ve eksiksiz bir Kalite Standardı olan, Helal Standard’ın önünü açınız. Yolunun üzerindeki irili ufaklı, hepsi de anlamsız, engelleri kaldırınız. Helal Sertifikalı ürünlerin bütün insanlığa ulaşmasına destek veriniz. Geleceğin nesillerine sizleri minnetle anmaları için onlara bu fırsatı veriniz. Diyorum...


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.89
  Toplam Oy: 37


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.