DÜNYA HELAL PAZARI 500 MİLYAR DOLARA DOĞRU BÜYÜYOR.
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49124412
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  DÜNYA HELAL PAZARI 500 MİLYAR DOLARA DOĞRU BÜYÜYOR.


  Gönderen:huseyin Tarih: 10/03/2016 06:33
  kadir kadir DÜNYA HELAL PAZARI 500 MİLYAR DOLARA DOĞRU BÜYÜYOR.

  Geçtiğimiz yıl, uluslararası alanda GİMDES’in de katılımı ile gerçekleşen gerek Malezya’da, gerek G.Kore’de, gerek Orta Doğu’da ve gerekse Türkiye’de yapılan kongre, konferans , fuar ve ikili görüşmeler dünya helal piyasasında Helal Sertifikalı ürünler konusunda önemli gelişmelerin yaşandığını göstermektedir. Helal ve tayyib ürün talebi herşeyden önce inanan insanların en temel imani bir meselesidir. Ancak her sosyal aktivitenin bir de göz ardı edilemiyecek bir ekonomik değere sahip oduğu gerçeği de bulunmaktadır. 2 milyara yakın Müslüman nüfusun Helal ve Tayyib ürün ve hizmetin yıllık talep potansiyeli toplam 2.5 trilyon dolar olmasına karşın bugün fiili gerçekleşme 500 milyar dolara doğru ilerlemektedir. Bu büyüme devam ederken bir yandan da etiketlerde muteber helal logolu etikek görme arayışı da öne çıkıyor.

  Dünya Helal Piyasası Artık Helal Logosuz Ürün İstemiyor !..

  Helal sertifikalı ihraç edilen ürünlerin üzerinde artık bundan sonra Helal belgesini veren uluslararası tanınan bir kurumun işaretinin veya logosunun konulması önem arz etmektedir ve süreç içerisinde gerekli olmaktadır.2011'de çıkan fakat yeni uygulamaya giren bir kanun maddesine göre, bu husus ithalatçının ve imalatçının sorumluluğundadır. Ancak Helal belgesini veren kurumun da bilgilendirme zorunluluğu getirilmiştir. Bu zorunluluğu uygulayan ülkelerde kurumlar böylelikle ülkelerine girecek ürünlerin etiketlerindeki logoların doğruluğunu ait olduğu sertifikalandırma kurumlarından sorgulayabileceklerdir.

  Bilinçli Tüketici GİMDES Helal Logosunu Arıyor!..

  Artık, tüketiciler güvenilir bulduğu kurumun sertifikalandırmış olduğu ürünü market rafında kolaylıkla ayırt etmek istemektedir. Bu ayrımın en pratik yolu ise kurumun helal logosudur. Günümüzde alışveriş yerlerinde artık GİMDES helal sertifikalı ürünlerin listeleri dolaşmaktadır.Bu gerçeği de göz önünde bulundurarak firmaların, GİMDES helal logosunun kapsam içerisinde bulunan ürünlerinde kullanılması önem arzetmektedir. Bugüne kadar bazı firmalarımız maalesef sebebini bilmediğimiz nedenlerle GİMDES helal logosunu kullanmamışlardır. Müslümanların olmazsa olmaz Imani bir meselesi olan Helal ve tayyib ürün talebi onun en temel tüketici hakkıdır. Bu temel hakkına iç piyasada ve dış piyasada saygı gösterilmemesi, sahip oldukları Helal ve Tayyib sertifikanın ruhuna ve firmanın ekonomik menfaatine de ters düşmektedir.

  GİMDES olarak GİMDES’ten Helal Sertifika almış firmalarımızdan gereken titizliği göstermelerini, ayrıca tüketici kardeşlerimizin de en temel hakları olan bu konuda firmalar nezdinde sorgulamalar yaparak bize yardımcı olmalarını bekliyoruz. Bugüne kadar bu titizliği gösteren firmalarımıza da teşekkürlerimizi sunuyoruz.

  kadir kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 2


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.