İlaç ve Tıbbi Malzeme Prospektüslerinde Domuz ve Haram Ürün Bulunup Bulunmadığı Yazılsın
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49123661
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  İlaç ve Tıbbi Malzeme Prospektüslerinde Domuz ve Haram Ürün Bulunup Bulunmadığı Yazılsın


  Gönderen:huseyin Tarih: 31/10/2015 08:51
  kadir İlaç ve Tıbbi Malzeme Prospektüslerinde Domuz ve Haram Ürün Bulunup Bulunmadığı Yazılsın.

  Kişinin ne yiyip içtiğini, giydiğini, kullandığını bilmesi hakkıdır. Kişinin kendi dini inanışları çerçevesinde yaşaması hakkıdır. Kişinin bu haklarına diğer insanların ve hükümetlerin saygı göstermek zorunda olmaları da yine kanunlarla belirlenmiştir. Kişinin kendi dini inanışları ölçüsünde sağlık yardımı talep etmek de hakkıdır.

  Bütün bu haklar, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde, Avrupa Birliği'nin İnsan Hakları ile ilgili bildirisinde ve ayrıca Birleşmiş Milletler Tüketici Hakları Beyannamesinde yer alan, bu uluslararası bildiriler ve beyannamelerle tanınmış haklardır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de bu beyannameleri almış kendi anayasasına yerleştirmiş ve kanun olarak kabul etmiştir.

  Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan ilgi yönetmeliklerde de kişilerin yani hastaların dini inanışlarına saygı gösterecek bir sağlık sisteminin oluşturulması zorunluluğuna dair kanunlardan bahsedilmektedir. Bütün bunlar kişinin ayrıca Hasta Hakları ile ilgili kanunlarla belirlenmiş haklarıdır. Yani bir çok farklı yönüyle kişinin tüm açılardan doğan hakları vardır. İnsanlık Hakkı, Tüketici Hakkı, Sağlık Hakkı, Dini Haklar, Vatandaşlık Hakkı, Ulusal Haklar, Uluslar arası Haklar... Bu; insan olduğunu kabul eden, bu yüzden kendisini Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin şemsiyesi altında gören her insanın da karşısındaki insana teslim etmesi gereken bir haktır.

  Bütün bu sebeplerle kişilerin kendileri için kullanılan veya bizzat kendinin kullanacağı tüm ilaç ve tıbbi malzemelerde İslam Dini açısından haram kabul edilen domuz vb malzemelerin kullanılıp kullanılmadığını bilmesi haklarıdır. Kaldı ki bu aynı zamanda bilimsel bir taleptir. Zira bilim "İnsanın ihtiyacına cevap veren şey"dir. Örneğin kan naklini asla kabul etmeyen, Hristiyanlığın içinde bir tarikat olarak görülen Yehova Şahitleri için hiç bir bilim adamı ya da doktor "Madem ki kan naklini kabul etmiyorsun, öyle ise git evine öl!" dememiştir. Bu insanlar için oturmuşlar bilim üretmişler ve onları kansız ameliyat edebilecek teknikler, cihazlar geliştirmişlerdir. Çünkü dediğimiz gibi "Bilim insanın ihtiyacına cevap veren şeydir."

  Bu sebeple, nasıl ki bir Yehova Şahidi'ne bir doktor kan nakli bile yapamıyorsa, hastanın seçim hakkı varsa, haberdar edilmek hakkı varsa, domuzu ve İslam'ın diğer haram kabul ettiği ürünleri almak istemeyen kişiler de bunlardan haberdar olabilmelidirler. Yeryüzünde 200 milyon kadar nüfusu (Üyesi) olduğu söylenen Yehova Şahitleri için bilim üretilebiliyorsa, yeryüzünde 2 milyar civarında olduğu söylenen Müslümanlar için de bilim üretilmelidir.

  İşte bu yüzden, ilaçların ve diğer tüm tıbbi malzemelerin prospektüslerinde içeriğinde domuz ve/veya İslam'a aykırı her hangi bir malzeme bulunup bulunmadığı, hastaların da görebileceği ve anlayabileceği bir dille açıkça yazılmalıdır.

  Siz de aynı görüşü paylaşıyorsanız anketimize imza atınız: İlaçların prospektüsüne haram maddelerin yazılmasını istiyorum


  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.96
  Toplam Oy: 28


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.