DOMUZDA SKANDAL BİTMİYOR!
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  53987502
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  DOMUZDA SKANDAL BİTMİYOR!


  Gönderen:administrator Tarih: 29/08/2005 08:00

  Ülkemizde KAÇAK DOMUZ ÇİFTLİKLERİ, KAÇAK DOMUZ KESİMHANELERİ VE KAÇAK DOMUZ ET ÜRÜNLERİ ÜRETİMİ, YURTDIŞINDAN MİLYONLARCA KG KAÇAK ET GİRİŞİ SKANDALLARI MEVCUTKEN, Tarım Bakanlığının GIDA KODEKSİ’nde getirmeye çalıştığı değişiklik daha da büyük bir skandala davetiye çıkaracak niteliktedir. Haber birçok medya organında yer aldı.  Özetle: “At ve domuz eti 'kırmızı et'

  AB'ye uyum amacıyla hazırlanan yeni Gıda Kodeksi'ne göre domuz, at, tavşan, deve eti 'kırmızı et' statüsüne alınıyor. Ancak devekuşu ile av hayvanı etleri bu kapsamın dışında tutuluyor.

  Domuz, at, tavşan kasap hayvanı oldu

  AB'ye uyum için hazırlanan yeni Gıda Kodeksi'nde, domuz, at ve tavşan eti 'diğer kasaplık hayvanlar' olarak sıralandı.

  Tarım Bakanlığı'nın hazırladığı yeni Gıda Kodeksi'nde devekuşu ve av hayvanlarının etleri kırmızı et kapsamına alınmazken domuz, at ve tavşan kasaplık hayvanlar sınıfında değerlendirildi. AB'ye uyum amacıyla kırmızı et ve kanatlı hayvan etleri için iki ayrı düzenleme yapılıyor. Kırmızı et ile ilgili hazırlanan taslağın tanımlar bölümünde, sığır, manda ve deve 'büyükbaş', koyun ve keçi 'küçükbaş', domuz, at ve tavşan 'diğer kasaplık hayvanlar' olarak sıralandı. Tebliğde dondurulmuş gıdalarda raf ömrü 18 aydan 12 aya çekilirken büyük eleştirilere konu olan kıymanın hazırlanmasında da sadece bağ doku dahil iskelet kaslarından elde edilen taze kırmızı et kullanılabilecek. Gıda değeri taşımayan sinir, tendon, kemik parçasından kıyma hazırlanamayacak. Koyun, keçi, sığır, manda etinden hazırlanmış kırmızı et karışımları hariç tebliğ kapsamındaki hazırlanmış et karışımları, farklı türlere ait etler kullanılarak hazırlanamayacak. Yani, domuz, tavşan, at, deve etleri, diğer etlere karıştırılmayacak. Tebliğ kapsamındaki ürünler, bakanlık tarafından ruhsatlandırılmış kombina ve tesislerde üretilecek. Sektör temsilcilerine gönderilen taslağa ilişkin görüş ve öneriler 31 Eylül'e kadar bakanlığa iletilebilecek.”

  Ülkemizde, yaklaşık 30 bin üretim tesisinden en az 15 binin ruhsatsız olduğu ve ruhsatlı olanlarının da büyük çoğunluğunun denetiminin yapılamadığı, onlarca kaçak domuz çiftliklerinin çalıştırıldığı, domuz kesimlerinin çoğunluğunun kaçak yapıldığı  ve çeşitli et ürünlerine katıldığı acı, bir o kadar da talihsiz gerçekler ortada iken AB’ye uyum sağlayacağız diye bu olumsuz şartları normal hale getirecek Yönetmelik değişiklikleri, Müslüman halkın başına gelecek daha büyük bir belanın habercisi durumundadır. Helal kesim şartı ile, helal bildiğimiz sığır, koyun, keçi, manda ve devenin yanında bundan böyle domuzun ve atın da kırmızı kasaplık et olarak isimlerinin yer alacağı gerçeği tüylerimizi diken diken etmektedir. Bu gün yasak olduğu halde domuzun, atın ve eşeğin etleri diğer etlere karıştırılarak satılabildiği vicdansız bir pazarda, bu etlerin izin verilmiş olarak kasaplarda et reyonlarında ve et ürünü imalathanelerinde bulunacağı bir ortamda karıştırılmayacağını kim garanti edebilecek?

  AB’ye girip girmeyeceğimiz henüz bilinmezken, sırf onun hoşuna gidelim diye yapılmak istenen bu değişikliğin Bakanlık yetkililerince geri çekilmesini talep ediyoruz. Bunun yerine denetimleri artıracak tedbirlere ağırlık verilerek Müslümanların kursaklarına iradelerinin dışında sokulan haram ve sağlıksız ürünlerin yasaklanmasını, müsebbiplerinin en ağır cezalarla tecziye edilmelerinin sağlanmasını talep ediyoruz. İşte bizleri canımızdan bezdiren bazı salam sosis,sucuk ve jambon markalarını üreten firmalarla büyük isimlerle piyasada iş yapan bazı market ve elemanları arasında cereyan eden kirli ilişkiler ve bu ilişkilerin sonucunda Müslümanlara yedirilen haram et ürünlerini anlatan onlarca mesajlardan en son geleni ilgililerin ve ziyaretçilerimizin dikkatine sunuyoruz. Metindeki özel isimleri harflerle göstermeyi uygun gördük.

  DOMUZ ETİ YİYORMUYUZ?

        Ç.., P.., N.., N.. ve Ş... ÜRÜNLERİNE DOMUZ KATIYORLAR ! ! !
  1. Ç.. aldığı ürünleri Salam Sosis olarak piyasaya sürerken aynı zamanda Teşvikiye’deki şarküterisinden de nihai tüketiciye ulaşıyor.(ki bu firmanın bir de T.. adı altında otellere ürün sattığı bir markası daha bulunuyor) Aynı zamanda butik mağazalarda ve ulusal zincir mağazalarında satılan B.. markalı ürünlerin üreticisi de Ç.....’dur.
  2. Ayazağa'daki Ç..’nun hemen yanında üretim yapan Ş.. firması da  salam, sosis ve jambonlarını kendi markasıyla satıyor. Ancak bilinen, bu firmalar  ürünlerini çeşitli zamanlarda farklı isimlerle piyasaya  sürüyor. Daha önce  Ş.. olarak piyasaya sürülen domuz mamulleri son dönemde P..  adıyla  satılıyor. Üstelik ünlü Amerikan fast food zincirlerinden Little Caesar's  Pizza tam 10 yılı aşkın süreden beri et mamüllerini Ş.. firmasından temin   edip bizlere bir güzel yediriyor.
  3. P.. 5 yıl öncesine kadar resmi olarak domuz ürünleri imal edip  M..’larda açık açık ürünlerini satarken, son yıllarda dana etinden ürünler imal ettiğini iddia ediyor. Peki ya bunları göz göre göre mağazalarında sattıran satınalma müdürleri aldıkları rüşvetin yanısıra bu milletin vebalini  aldıklarını da biliyorlar  mı sizce? P..’in ciddi anlamda piyasaya yayılmasındaki en büyük faktör M..'tur. O dönem M.. et mamülleri satınalmasında olan (şu an oyuncak Reyonunda  satınalmacılık yapan) C………… bey'in büyük paralar  karşılığında P..’le  işbirliği içerisinde olduğunu ve bizzat domuzları bizlere yediren kişi  olduğunu biliyormuydunuz?
   Peki ya M...’da çalışan tüm tezgahtarların eksiksiz olarak her ay sonunda  P..’ in sahibi M.A. beyden (veya satış müdürü sıfatı ile çalışan  A.Ö.’den) maaşlarını ve primlerini(bizlere sattıkları et mamülleri üzerinden) aldıklarını biliyormuydunuz?
   Peki M.. GROS MARKETLER'in eski satınalmacılığını  yapan kişinin şu an BAĞDAT CADDESİNDE bulunan P..-Barbekü restorantlarının sahibi olduğunu biliyormuydunuz?
   Peki İzmirin kalesi olarak görülen K.. marketlerin satınalmacılığını yapan bayanın P..’in resmi hissedarı olduğunu biliyormuydunuz?
   Peki dünyanın dört yanına uçarken bize yemek hizmeti veren U..-G..  firmasının satınalmacılığını yapan C.. bey'in ÇATALCADA bulunan yazlık  villasının P ...’İN sahibi ile yanyana olduğunu biliyormusunuz?
   PEKİ AMERİKAN FAST FOOD ZİNCİRİ DOMINO'S PİZZA ve ALMAN KOLÜ  DR.OETKER PIZZALARIN İÇERİSİNDE P.. ET MAMULLERİNİN KULLANILDIĞINI BİLİYOMUYDUNUZ?
   PEKİ G.. MARKALI VE D..'LARDA SATILAN O.. MARKALI ÜRÜNLERİ  P..’İN ÜRETTİĞİNİ VE BUNUN KARŞILIĞINDA NE KADAR PARA YEDİRDİĞİNİ BİLİYORMUSUNUZ?
   PEKİ SORARIM SİZE: TÜRKİYEDE DOMUZ ETİ YEMEYEN İNSAN KALMIŞMIDIR SİZCE?
  4. NU.. öncelikle Y.. markası ile tanınmakla beraber Güneydeki (hersey   dahil) tatil köylerinin bir numaralı tedarikçisi, yabancı turistlerin yanında yerli turistler de güme gidiyor. Bu firmalar özellikle büyük alışveriş merkezlerinde ayrı bir stand açıyorlar. Ancak küçük  şarküterilerde karışık olarak duruyor ve birçok tüketici farkına varmadan
   domuz ürünlerini satın alabiliyor. Üstelik işin ilginç tarafı bu firma   şimdi  de firma tanıtım cd si hazırlamış C.. gibi büyük  hipermarketlerde ne  kadar hijyenik üretim yaptığını anlatıyor.
   AMA Y.. SOSİS hafta sonları marketlerde KDV dahil 2.900.000 TL ye satılıyor. Çünkü maalesef bu adamlar  sosislerin içerisinde hayvan küspesi gibi lafını bile etmek istemediğimiz  katkılar kullanıyorlar.Domuz hammaddeli salam ve sosislerin kesiminin yapılıp piyasaya  sürüldüğü bir  başka yer de NU..’nın üretimini yapan kişinin işlettiği Dolapdere'deki imalathane..(İ.. markalı salam sosis imalatçısı)
  5. N..ünlü EMİNÖNÜ ÇARSIŞININ İÇİNDE yıllardır tanınan N.. PASTIRMACI'nın modern hali!!!
   Şu an modern üretim tesisleri BAYRAMPAŞA MEGACENTER içinde derme çatma bir imalathaneden öteye geçemeyecek konumda olan ve üretim kapasiteleri aylık günün 24 saati çalıştıklarını düşünürseniz 70tonu geçemeyecek olan bu imalathanede N.. ayda 70 ton et mamulü üretiyor  ve satıyor. Bu aradaki 200 tonluk kapasite açığını ise İSTANBUL DIŞINDA ne idüğü belirsiz imalathanelerde, merdiven altı firmalarda üretim yaptırıp üzerine   ' N.. KALİTESİ' bastıktan sonra (üretim yeri olarak  BAYRAMPAŞA’daki  adreslerini gösteriyorlar) bizlere afiyetle yediriyorlar.C.. ve diğer tüm zincir mağazalarda P..’in uyguladığı benzer taktikleri uygulayan  N.. bugün kapasitesinin 3 kat üzerinde üretim yaparak gururla ülkemizi  temsil ediyor(!).
   PEKİ CEM YILMAZ'IN DEDİĞİ GİBİ JAN JANLI AMBALAJA SAHİP N… PASTIRMALARININ SAHİPLERİ OLAN E.. VE E.. KARDEŞLERİN AYNI  ZAMANDA ÇORLUDAKİ DOMUZ ÇİFTLİKLERİNİN YARISINA SAHİP OLDUĞUNU BİLİYORMUYDUNUZ?  2000 SENESİNDE PATLAK VERMİŞ OLAN KAÇAK BUFFALO ETLERİNİN DE BU İKİ İNSAN TARAFINDAN GETİRİLDİĞİNİ, HATTA BAYRAMPAŞADAKİ İMALATHANELERİNİN GAZETECİLERLE VE KAMERALARLA BASILDIĞINI, E.. BEYİN S.. TV'YE KENDİ ELLERİNLE O DÖNEMİN 1 TRİLYON LİRASINI HEDİYE ETTİĞİNİ, DAHA SONRA  DA  M..,H.. VE S.. GAZETELERİNDE VERDİKLERİ İLANLARLA BU OLAYLARI YALANLADIKLARINI BİLİYORMUYDUNUZ? N.. PASTIRMACININ HEM İMALAT MÜDÜRLÜĞÜNÜ YAPAN HEMDE SAHİP OLDUĞU  % 5 HİSSE İLE KENDİNİ BU ŞİRKETE ORTAK OLARAK GÖREN M.. ADINDAKİ ŞAHISIN KARDEŞİ İLE BİRLİKTE BAĞCILARDA BİR İMALATHANE DAHA  AÇTIĞINI, BURADA  AT VE EŞEK ETİNDEN YAPILAN PASTIRMALARI DİLİMLEYİP PAKETLEDİKTEN SONRA ZİNCİR MARKETLERE SATTIKLARINI, HATTA VE HATTA 2004 YILINDA UĞUR DÜNDAR TARAFINDAN BASILDIKLARINI BİLİYORMUYDUNUZ?

  Sonuç: Domuz konusunda herkes topu başkasına atıyor. Bu noktada tüketicinin yapması gereken şeyi Çevre Sağlık İl Müdürlüğü Gıda ve Çevre Kontrol Şubesi Müdürü özetliyor; Piyasadaki etleri denetlemek  mümkün olmuyor.."  Kısacası ne yediğinize dikkat edin. Hepimize AFİYET OLSUN!”

  Ziyaretçilerimizden İlgili Bakanlık yetkililerine konu ile ilgili reaksiyonlarını yoğun bir şekilde iletmelerini özellikle rica ediyoruz.

  GIDA RAPORU

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı: e-posta: bilgilendirme@tarim.gov.tr

  Faks No: 0 312 2863964 – 0 312 418 63 18 – 0312 419 16 80   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.69
  Toplam Oy: 71


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.