TÜRKİYEDE DOMUZ GERÇEĞİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49717725
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  TÜRKİYEDE DOMUZ GERÇEĞİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 12/04/2008 13:48
  domuz TÜRKİYEDE DOMUZ GERÇEĞİ

  Yıllardır yayınlarımızda, Türkiye’deki domuz gerçeğini, onlarca domuz çiftliğinden, kaçak domuz kesimhanelerine ve sucuk, salam, sosis imalathanelerine kadar konu ile ilgili pek çok yazılarımızla ortaya koymaya çalıştık. Bugün de, bizim yıllardır yazdıklarımızı teyid eden, “BUGÜN” gazetesinde yayınlanan bir haberi sizlerin dikkatinize sunuyoruz.

  “Son zamanlarda ülkemizle ilgili yabancı yayın organlarının bazılarında, İslami yasaklar uygulandığı gerekçesiyle, imajımızı olumsuz etkileyecek haberlere yer veriliyor. Bu haberlere bakıldığında, konuya taraf olan bürokratların da bilgi vermede ve olayları aydınlatmada yeterince açık ve şeffaf davranmadığı, kurumsal iletişimin açıklık kavramına dikkat edilmediği görülüyor. Bunun son örneği de daha çok dış yatırımcılara haber servisi veren uluslararası haber ajansı Bloomberg'den tüm dünyaya önceki gün geçilen bir haber oldu.

  'İstanbul'un son domuz kasabı, İslami kısıtlamalarla mücadele ediyor' başlığıyla yayınlanan söz konusu haberde, İstanbul'un son domuz kasabı olduğu belirtilen Rum asıllı Türk vatandaşı Lazari Kozmaoğlu'nun, İslami gerekçeler ve hükümetin yasakçı zihniyeti nedeniyle 'üretim lisansı'nın elinden alındığı ve mezbahanesinin kapatıldığı öne sürüldü.

  Haberin baş aktörü gösterilen Kozmaoğlu, görüşmemizde sorularımızı şöyle cevaplandırdı:

  Domuz eti satıyorsunuz diye size zorluklar çıkarılıyor mu?

  Hayır. Hiçbir zaman bu dükkanım kapatılmadı. Bize de zorluk çıkarılmadı. Her şeyimiz açık ve ortada. Çok yabancı gazeteciler geliyor, bazıları ağzımızdan laf almaya çalışıyorlar.

  Peki, domuz mandıraları kapanıyor mu?

  Tam bilemiyorum. Anadolu'nun muhtelif yerlerindeki domuz mandıraları kapanıyor sadece. Domuz besleyenler iki üç yerde varmış diye duyuyorum. İzmir'de, Manavgat'ta, Mersin'de. Ama ben görmedim, duyuyorum.

  Siz ne zamandan beri domuz eti ve domuz etinden üretilen salam sosis yapıp satıyorsunuz?

  1967'den beri bu işle iştigal ediyorum. Askerden geldikten sonra hep işim bu oldu. Salam sosis imalathanesi, Ayazağa Köyü'ndeydi. 5 - 6 firma daha yapıyordu bu işi. 2003 senesine kadar devam etti. 2004 senesinde bir tamim çıktı.

  Kim çıkardı bu tamimi?

  Tarım Bakanlığı sanırım. Tamim, bize İstanbul Tarım İl Müdürlüğü'nden geldi. Tamimde, 'domuzla dana karışık salam ve sosis yapamazsınız', 'Ya domuzla, ya da dana ile yapabilirsiniz' deniliyordu.

  Neden böyle denildi?

  İzmir'de kaçak domuz mezbahaları yakalanmıştı. Ve, bir restoranda da zehirlenme olmuştu. O yüzden ve de AB gıda kodeksine uyum nedeniyle bazı düzenlemelere gidildi. Doğrusu, bu kararın neden çıktığını bilemiyoruz. Ondan sonra tekrar Tarım İl Müdürlüğü'ne ruhsat için müracaat ettik ve 'Ben domuzla işime devam edeceğim' dedim. Bize sonra 'Sadece domuzla üretim' için geçici bir izin verdiler, asıl ruhsatı almak için bekliyoruz. Karar üzerine öteki arkadaşlar bu işi bıraktı, ben devam ediyorum.

  Domuzu bırakın dediler mi?

  Demediler, domuzla danayı karıştırmayın dediler. Aslında domuzla dana etini karıştırmazsanız mal lezzetli olmaz. Salamın özellikle iyi olması için iki çeşit eti karıştırmak icap eder. Buna rağmen biz sadece domuzla üretim yapmaya karar verdik.

  Peki, yeni ruhsatınızı ne zaman alacaksınız?

  İstanbul İl Tarım Müdürü Ahmet Kavak'tan yeni ruhsatı bekliyoruz. Kendisi de arkadaşları da gelip inceledi. Yakında verirler inşallah.

  Eskiden kaç domuz kasabı vardı?

  Bildiğim kadarıyla 6 tane vardı. Beyoğlu dolaylarında çalışıyorlardı. Salam sosis fabrikası ise iki taneydi. Birisi benimki, öteki de Adela'nındı. O kapandı. Koskocaman bir imparatorluktu. Sahibi, Rahmetli Rüştem Hürüz'dü. O öldükten sonra çocukları devam ettiremedi kapandı. Biz de güçlükle devam ediyoruz. Kahvemiz yok, kumarımız yok, evde oturamayız onun için bu işi yapıyoruz. Yaşımız geçti. Aslında bu işin fazla kârı da yok. Arkadaşımız, eşimiz dostumuz geliyor, onlar alışveriş yapıyor. İstanbul'da tanımadığımız yok.

  Lazari Kozmaoğlu (solda), 1967’den bu yana domuz işiyle ilgili. Kasap dükkanında domuz eti ve ürünleri yanında içki ve bazı şarküteri ürünleri de satıyor. Kendisi yaşlandığı gerekçesiyle dükkanı kardeşi Kozma Kozmaoğlu’na (sağda) devretmiş. Bizi dükkanında ağırlayan Kozmaoğlu kardeşler, Ayazağa köyünde yeni açılacak entegre domuz üretim tesisleri için en kısa zamanda ruhsat almayı bekliyorlar.

  HERHANGi BiR YASAK YOKTUR

  Kasap Lazari Kozmaoğlu ile ilgili iddiaları sorduğumuz İstanbul Tarım İl Müdürü Ahmet Kavak, domuz etiyle ilgili düzenlemelerin Tarım Bakanlığı'nın AB'ye uyum çerçevesinde yapılan Türk Gıda Kodeksi'ne uygunluk nedeniyle yapıldığını belirtirken, şöyle konuştu: 'Herhangi bir yasak yoktur. Teknik olarak Kozmaoğlu'nun ruhsatının neden geciktiğini de araştırıyorum. Kendisinin de bildiği gibi onu zora sokabilecek bir yasak tedbiri almadık. Kavak, ülkemizdeki büyük hipermarketlerde, ürünün neden yapıldığı belirtilmek kaydıyla zaten domuz eti ve ürünlerinin satıldığını da söyledi.

  KONUYU İNCELETECEĞİM

  Kavak, 2004'te getirilen yeni izin düzenlemelerinin İzmir'deki restorandaki zehirlenmelerin arkasında parazit çıkmasından sonra alındığını kaydederken, “Ancak, Kozmaoğlu ve diğer üreticilerin karşılaştığı sorunlar ve sıkıntıları aşmak için Tarım Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü nezdinde de konuyu yeniden inceleteceğim' dedi.

  BAKANLIK NEDEN CEVAP VERMEDİ?

  Bloomberg Ajansı'nın haberinde yapılan iddialar için muhabir, Tarım Bakanlığı yetkililerinin ve Başbakanlık Sözcüsü Akif Beki’nin cevap vermediğini aktarıyor. Yorumlarda, 2004'e kadar mezbahaların kontrolünün yerel yönetimlerdeyken, 2004'te bu yetkinin Tarım Bakanlığı'na devredildiği ve domuz işletmelerine ilişkin başvuruların, hijyen ve diğer standartlar sağlanamadığı gerekçesiyle bakanlık tarafından reddedildiği de belirtiliyor. Haberi yapan meslektaşım görüşlerinin yazılmasını istemedi. Ancak yaptığı araştırmanın domuz işinde gerçekleri yansıttığını söyledi. Haberini, özellikle domuz çiftliği sahiplerinin bilgileriyle zenginleştirdiğini ve örtülü yasak savına da bu görüşlerle ulaştığını ifade etti.

  iŞi BiLMEMEK SORUN YARATIYOR

  İstanbul Kasaplar Odası Başkanı Bilgin Şahin de, domuz ve domuz eti kesimiyle ilgili herhangi bir yasak bulunmadığını, Bloomberg'in bu konuyu istismar ettiğini söyledi. Konuyu araştırdığını, Lazari Kozmaoğlu'nun Ayazağa'da entegre domuz kesim ve üretim tesisleri kurduğunu, buna da özel anlamda bir engel olmadığını kaydeden Şahin, 'Sadece ona değil, bizlere de zaman zaman sıkıntılar yaşatılıyor. Bu sorunu da çözecek makam İl Tarım Müdürlüğü'dür' dedi. Şahin, kesimlik canlı hayvanda genel anlamda olan kaçak girişin, domuz ve domuzdan yapılmış ürünlerde de olduğunu, kaçak giren domuzların nasıl ve nerelerde kesildiğinin de bilinmediğini söyledi.

  Perihan ÇAKIROĞLU”


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.84
  Toplam Oy: 57


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.