9. ULUSLARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49777893
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  9. ULUSLARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSI


  Gönderen:huseyin Tarih: 23/10/2017 13:33
  BASINDAN:
  "9. ULUSLARASI HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER KONFERANSI"

  Eski Kuveyt Petrol Bakanı El Umeyr: "Helal üretimi bir sorumluluk olarak ele almalıyız, ticari bir kaygı olarak değil. Çünkü yediğimiz yiyecekleri temiz hale getirmek Allah'a karşı olan sorumluluğumuzdur"

  GİMDES Başkanı Büyüközer: "Zengin olmak için bugün burada toplanmadık, amacımız sadece ticaret yapmak para kazanmak değil, sevabını kazanacağımız büyük bir hizmete talip olmaktır"


  Eski Kuveyt Petrol Bakanı Ali Salih El Umeyr, "Helal üretimi bir sorumluluk olarak ele almalıyız, ticari bir kaygı olarak değil. Çünkü yediğimiz yiyecekleri temiz hale getirmek Allah'a karşı olan sorumluluğumuzdur." dedi.

  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği (GİMDES) ile Dünya Helal Vakfı tarafından düzenlenen "9. Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansı" Güneşli'deki bir otelde başladı.

  Konferansta konuşan Eski Kuveyt Petrol Bakanı Ali Salih El Umeyr, Müslümanların helal gıda üretimi konusunda ortak bir anlayışa sahip olmadığını savunarak, organizasyonun bu açıdan önemli olduğunu söyledi.

  Umeyr, "Helal üretimi bir sorumluluk olarak ele almalıyız, ticari bir kaygı olarak değil. Çünkü yediğimiz yiyecekleri temiz hale getirmek Allah'a karşı olan sorumluluğumuzdur. Peygamberin de 'yediği şey haramdır, dokunduğu şey haramdır. Allah nasıl onun duasını kabul etsin' sözü vardır. Yani yediğimiz şey bizim Allah ile geleceğimizi de tesis edecektir." ifadelerini kullandı.

  GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer ise helal gıda ile ilgili çalışmaların bilimsel ve rahmani bir anlayışla yapılması gerektiğini söyledi.

  Düzenledikleri bu konferanslar çerçevesinde helal gıda ve tayyib ürünlerle ilgili tüm çalışmaları, dünyadaki Müslümanlara ileteceklerini belirten Büyüközer, "Zengin olmak için bugün burada toplanmadık, amacımız sadece ticaret yapmak para kazanmak değil, sevabını kazanacağımız büyük bir hizmete talip olmaktır." dedi.

  Tarım-Orman Çalışanları Birliği Sendikası Genel Başkanı Günay Kaya da helal ve tayyib ürünlerin bütün hayatı kapsadığını, bu nedenle konferansın çok önemli olduğunu vurguladı.

  Kaya, kainatın ruhunun hayat olduğunu dile getirerek, "Allah bu hayatı bir sır olarak elinde tutar. Bu bütün bitkilere, yaşama sirayet etmiştir. Bütün bilimlerin içinde bu sır vardır. Helal ve tayyib ürünler çok ilmi bir konudur, çok insani bir konudur, ekonmik açıdan bakarsanız da hem ulusal hem uluslararası piyasada çok ciddi ciro yapan iktisadi bir konudur. Ama bu tüm bunların ötesinde İslami bir konudur." dedi.

  Müslümanların her hareketini İslam'a uygun yapmaya çalıştığını vurgulayan Kaya, helal ve tayyib ürünlerin gıdadan, ilaca, kozmetikten, temizlik ürünlerine birçok alanda olduğunu anlattı.

  Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Hasan Ali Cesur ise Türkiye'de helal gıda sektöründe 6 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

  "Bu rakamın 10 yıl içinde 15-20 milyar dolar dolaylarına çıkabileceğini öngörüyoruz. Türkiye, bu pazarın liderleri konumunda bulunan Endonezya ve Suudi Arabistan'ı zaman içinde yakalayacaktır. Elbette her sektörde olduğu gibi, helal gıda sektörünün de sıkıntıları vardır. Biz inanıyoruz ki helal gıda sektörünün problemlerden biri olan mevzuat problemi çözüldüğünde, ülkemiz küresel helal pazarının önemli aktörlerinden biri olacaktır. Her alanda İslam coğrafyasının yükselen yıldızı olan Türkiye bu pazarda da hakkettiği yeri hiç kuşkusuz alacaktır."

  İki gün sürecek konferansa, 44 ülkeden temsilci katıldı.

  konferans konferans
  konferans konferans
  konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.