’HELAL GIDADA ANNENİN ÖNEMİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"İçinizde hayra çağıran,iyiliği emredip,kötülüğü men eden bir ümmet bulunsun.İşte onlar kurtluşa erenlerdir." Al-i imran 104

Günün Hadisi
"Çoğu sarhoşluk verenin azı da haramdır." Ebu Davud-Tirmizi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  47198214
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  ’HELAL GIDADA ANNENİN ÖNEMİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 14/12/2011 22:29
  konferans ‘’HELAL GIDADA ANNENİN ÖNEMİ ’’ KAPAK KONUSU İLE 21.SAYIMIZ ÇIKTI…

  Helal gıda, ülkemizde her zaman annelerin gündemi olmayı gerektiren, bir mesele olarak önümüzde durmaktadır bundan dolayı GİMDES Dergisi 21.Sayısı Çocuklarımızı , çocukluk döneminde özellikle gıdada helal - haram kavramları ile tanıştırmanın önemine dikkat çekerek helal – haram kavramını öğretmek ile mesul olan ilk öğretmen ve ilk mektep ‘’ANNENİN’’ helal gıda konusundaki önemini 21.Sayımızda annelere hatırlatmak istedik.

  HELAL GIDADA İLK MEKTEP !...


  Helal lokma bilincinin küçük yaşlardan itibaren çocuğa verilmesi, yani çocukluk döneminde, bu harcın atılması önemli bir vazifedir ve bu vazife annenin sorumluluğundadır. Anne ilk olarak çocuğun eğitim ve öğretim vazifesinden sorumlu olan kişidir.Her çocuğun ilk mektebi annesidir.

  Seküler eğitim süreci ana okulundan, üniversiteye kadar, helal lokma bilinci içerisinde olan bir gençlik yetiştirememiştir.

  Günümüzde çocuklarımızın model insan olarak algılayıp, benimsediği ve model aldığı yakın çevresi değil de, her şeyi ile kültürü, yeme içme alışkanlığı ile Müslüman insana uzak olan modernitenin sunduğu sporcu, popçu,manken vb. kalıplarda insanlar olmakla beraber, gerçekte anne çocuğun birinci derecede ahlakını genetik ve sosyolojik olarak taklit ettiği model insan olmaktadır. Müslüman bir annenin çocuğuna helal bilinci yerleştirmek en büyük vazifesidir.İnsanoğlu doğumundan ölümüne kadar yaşamak için gıda tüketmek zorundadır. Bu zorunluluk neticesinde çocukluk döneminde annesinden almış olduğu helal gıda bilinci ile büyümesi ve helal lokma kaygısının oluşması çocuğun kendisi ve yaşadığı toplum için ileriye dönük önemli bir kazanım olacaktır.

  Helal beslenme ihtiyacını kavramaya yönelik, çocuklarımızın gerekli bilgi ve yaşam tecrübesini, insanoğlunun ilk mektebi olan anne mektebinde öğrenmesi gerekmektedir.Toplumumuzun eski dönemlerinde; mahallenin bakkalından, külhanbeyine kadar her ferdin o mahallenin çocuklarından gençlerinden kendisini mesûl hissettiğine dair canlı örnekleri kitaplardan öğreniyoruz. Ne yazık ki günümüzde maalesef mahalle bakkalımızın sattığı yiyeceklerin, ürünlerin helalliği tartışılır bir durumdadır. Yani artık mahalle bakkalımız sadece kazandığı parayı düşünmektedir.

  Böyle bir yüzyılda, mahallemizdeki bakkalımız dahi bu durumdayken, anneler gıda tüketiminde helal lokma şuuru ile şuurlanıp ne zaman bu şuuru çocuklarına aktaracaklardır? Zaman hızla akmaktadır.

  Annelik sorumluluğu ağır bir görevdir.Yeni dünya düzeni helal lokma bilinci içerisinde olan gençlik ile helal temeller üzerine inşa edilecektir ve bu inşanın ilk öğretmenleri de ilk mektepleri de annelerdir.

  GİMDES Fıkıh kurulu üyesi İlahiyatçı yazar, Sadettin Ekinci; Helal Gıdada Annenin önemi konulu yazısında ‘’ Helal kazanç ve helal lokma denildiğinde annelerin de sorumluluğu baba kadar önemlidir ’’ diyerek helal lokma konusunda İslâm’ın anneye yüklediği mesuliyetleri hatırlatan bir yazı kaleme aldı.

  MÜSLÜMANLAR !
  HAZIR GIDALARINIZA LÜTFEN DİKKAT EDİNİZ !

  Başlığı ile GİMDES başkanı Dr.Hüseyin Kâmi Büyüközer
  yazısında ;

  Yediklerimiz,İçtiklerimiz Helâl mi,Haram mı? Sorularına cevap arayan kitabının ilk baskısının yapıldığı 1986 yılından bugüne tam 25 yıl geçmesine rağmen, maalesef Müslümanlar olarak yediklerimiz içtiklerimiz üzerindeki HELÂL Mİ? HARAM MI? Şüphesinin hala büyük bir problem olarak önümüzde durduğunu belirten yazısında, hazır gıdaların problemin büyük bir bölümünü oluşturduğuna dikkat çekerek, gıdalardaki helal – haram sorununun devam etmesindeki ana problemler üzerinde durmaktadır.

  Prof.Dr.Hasan Doğruyol ; ‘’İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI KATKI MADDELERİ HAKKINDA UYARILAR’’ başlığı ile katkı maddelerinin zararlarını maddeler halinde sıralamaktadır.

  HAZIR LOKMA ARTINCA,HELAL LOKMA UNUTULUNCA, ANNELİĞİN ÖNEMİ YİTİRİLİNCE ; Münevver Bitigen Helal lokmada anneliğin önemini günümüz çalışan anne profilinden bakarak geçmişteki anneler ile günümüzdeki annelerin değerlendirmesini sosyolojik ve psikolojik olarak yazısında değerlendirmektedir.

  Yrd.Doç.Dr.M.Kemal Başaralı, yazısında havaların soğuduğu şu günlerde çok sık karşılaştığımız bir durum olan Gribal enfeksiyon konusunda bilgi vermektedir.

  Doç. Dr. Tevhit AYENGİN, HELAL GIDA SERTİFİKASI TÜKETİCİ HAKKIDIR başlığı ile yazısında İnsan hak ve sorumluluklarını hatırlatarak, Helal gıda sertifikası konusunda temel problemleri anlatmaktadır.

  Prof.Dr.Mustafa Nutku; Helal Gıda Hatıraları -6 başlığı altında yazısında Gayrimüslim ülkede öğrenim gören gençler ve gençliğin Helal Gıda Noktasında karşılaştığı problemleri aktarmaktadır.

  Diyetisyen Nesrin Kır Alkan; günümüzde bir çok insanın, özellikle yazılı ve görsel medya aracılığı ile popüler olan “Kaybettiğiniz tek şey kilolarınız olacak” , “Zayıflamak hiç bu kadar kolay olmadı” , “ayda 6-8 kilo vereceksiniz” , “Eklem ağrılarına son” , “Kelliğe son” gibi vaatlerin sebeplerini ve sonuçlarını yazısında dile getirmektedir.

  GİMDES Dergisi 21.Sayımızın Araştırma sayfasında Gıda Mühendisi İlhan Yılmaz,araştırmacı yazar Mustafa Bozdemir, Pedagog Mehmet Teber,Helal Tarifler sayfasında Gıda Mühendisi F.Füsun Menteş, Veteriner Hekim Arzu Sarıtaş yazıları ile GİMDES dergisi okurlarına Helal ve Sağlıklı bir hayatın önemini anlatmaktadırlar.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 21


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.