GİMDES DERGİSİNİN 16.SAYISI ÇIKTI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49735736
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES DERGİSİNİN 16.SAYISI ÇIKTI


  Gönderen:huseyin Tarih: 04/03/2011 03:12
  konferans GİMDES DERGİSİNİN 16.SAYISI ÇIKTI….

  Her sayıda yeniliklerle okuyucusunun huzuruna çıkan Gimdes Dergisi bu sayıda da çok önemli konuları çok önemli yazarları ile gündeme taşıyor.

  Prof.Dr.Mustafa Nutku Hoca ‘’Helal Gıda Hatıraları’’ yazısında;


  ‘Hepimiz hafızamızı yoklamalı; şimdiye kadarki hatırımızdan hatırlayabileceğimiz helal gıda arayışımızla ilgili hatıralarımız olup olmadığını araştırmalı; eğer yoksa, bundan dolayı üzülüp intibaha gelmeli ve bundan sonraki yaşayışımıza o intibahla da yön vermeye çalışmalıyız.’ diyor.

  Prof.Dr.Hasan Doğruyol Hoca ‘Gıda Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar’ başlığı ile kaleme aldığı yazısında;

  ‘Katkı maddelerinin büyük bir bölümü maalesef insan sağlığı için zararlı maddelerdir. Bu zarar çoğu kez alınan maddenin miktarına bağlıdır. Bazı özel durumlarda ise çok küçük mitarlarda olsa bile maddenin ortamda bulunması zararlı olabilmektedir. Bu zararlı etkiler şu başlıklar altında incelenebilir.

  1.Hiperaktiviteye veya davranış bozukluğuna yol açanlar
  2.Alerjik etkiye sahip olanlar
  3.Karsinojenik etkiye sahip olanlar
  4.Mutasyon ve doğumsal anomaliye yol açanlar
  5.Kalp ve damar hastalıklarına yol açanlar
  6.Gen mühendisliği ürünleri ve genetik kirliliğe yol açanlar
  7.Fiziksel özelliklerinden dolayı zararlı etkiye yol açanlar

  Yazı birbirinden önemli bilgilerle ve ayrıntılarla devam ediyor

  Prof.Dr. İsa Yüceer Hoca ‘Kur’an’da Helal Gıda’ başlıklı yazısında ;

  ‘Allah’ın mükemmel yarattığı beden emanetini tahrip etme, ona kötülükte bulunma ve zarar verme hakkına kimse sahip değildir. Zira bu sistemle kulluk yapılacak ve insanın yükümlü olduğu görevler yerine getirilecektir. Ayrıca gafil bir bakış açısı getirilerek kitap ehlinin yemeğinin Müslümanlara helal olduğu anlayışını (Maide 5/5) çarpıtarak ve yanıltarak anlamak dinin özüyle bağdaşmayan bir düşüncedir.’ diyor.

  Prof.Dr.İhsan Kara Hoca, ‘İnsanoğlunun En Büyük Serveti Üzerine…’ başlıklı yazısında;

  ‘En büyük servetimiz olan aklımızın ve beynimizin sağlığı için besinlerdeki doğal olmayan, hastalıklara neden olan kimyasal katkılardan toplum olarak uzaklaşmalıyız. Devletin katkı maddelerinin yasal düzenlemesi yetersiz kaldığından, sağlıksız besin üretimin artmasının önüne geçilebilmesi için toplumsal örgütlenmenin önemi açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. İnsanlığa, toplum sağlığına hizmet etmek isteyen her gönüllüye bu alanda iş düşmektedir.

  Hepimizin isteği uzun yaşamak kadar sağlıklı da yaşamaktır. Bu amaç için gerekli olan çalışmaları yürütmenin bir insanlık borcu olduğu açıktır. Bu görüşü paylaşan örgütlenmeleri, bilime hizmetin parçası olarak düşünmekteyim.

  ‘Hayatın Her Safhasına Helal Sertifikası’ başlığı ile kaleme aldığı yazısında Ziraat Yük. Mühendisi B.Cahit Özdemir yazısının sonunda;

  ‘Ülkemizde bir rahmet ikliminin yeniden ihyâsına ihtiyaç olduğu açık. Dünümüz ve bugünümüzün mukayesesi de bunu gösteriyor. Sistemin düzelmesi, insanın düzelmesine bağlı. Asr-ı Saâdet’i, Rasûlullâh –sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz, ruhlarını ilâhî değerler çerçevesinde tâlim ve terbiye ederek dirilttiği ashâb-ı kirâm hazerâtı ile beraber inşâ etmişti. Kur’ân-ı Kerîm’de; “Ey insanlar! Muhakkak Allâh’ın vaadi (öldükten sonra dirilmek, hesâba çekilmek) vuku bulacaktır. O hâlde, sakın dünyâ hayâtı sizi aldatmasın; Şeytan da sakın sizi Allâh’ın dîninden aldatıp kaydırmasın.” (Fâtır- 5) buyuruluyor; insanlığa şiâr olarak. İçtimâî hayâtımızın âsûde bir rahmet ikliminde huzûra kavuşabilmesi için yeniden bir seferberlik gerekiyor; âhireti bilen, haramdan kaçınıp helâli baş tâcı eden, hayâtının her ânına “helâl sertifikası alabilecek nesiller yetiştirme seferberliği… Zîrâ her güzellik, güzel insanla mümkün; insan düzelirse, dünyâ da düzelir.’ tesbitinde bulunuyor.

  Dergide,ayrıca;

  ‘Buğday ve Ekmek. İnsanoğlunun ilk yiyeceği’ yazısı ile Gıda Müh. Nejla Baş; ‘Helal Sertifikalandırma Sistemi’ yazısı ile Biyolog Hamit Akçay; ‘Neden Helal’ yazısı ile Kimya Yük.Müh. Bayram Yalçın; ‘Fast Food Gerçeği’ yazısı ile Gıda Müh.Derya Özgür Öztürk; ‘Gıdalarla İlgili Önemli Birkaç Husus…’ yazısı ile Gıda Müh. Merve Bostan yer alıyor.

  Dergi, Hanımlar Komisyonu yöneticileri ile yapılan bir röportaj, Güncel Soru ve Cevaplar ve Güncel Haberlerle tamamlanıyor.

  Helal ve Sağlıklı yaşam dünyasının bu önemli bilgi ve haber dergisine henüz abone olmamışsanız. Hemen abone olmanızı tavsiye ediyoruz. Abone olmak için http://www.gimdes.org/bulten-abonelik-formu.html linkini tıklayabilirsiniz


  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 19


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.