GİMDES DENİZLİ GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKKÜLLERİ PLATFORMUNDA UNLARDA KRTİK NOKTALARI ANLATTI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Onlar,kendi canları çekmesine rağmen, yemeği, yoksula, yetime ve esire yedirirler." İnsan 8

Günün Hadisi
"İnsanlara teşekkür etmeyen,iyiliklerini unutan kimse,Allah`ın verdiği nimeti de unutur.O`na karşı şükürde bulunmaz." İmam-ı Ahmed,Tirmizi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48659366
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES DENİZLİ GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKKÜLLERİ PLATFORMUNDA UNLARDA KRTİK NOKTALARI ANLATTI


  Gönderen:huseyin Tarih: 07/02/2017 21:33
  konferans GİMDES DENİZLİ GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKKÜLLERİ PLATFORMUNDA UNLARDA KRTİK NOKTALARI ANLATTI…

  GİMDES Sertifikalama Koordinatörü, Baş Denetçilerinden Gıda Mühendisi Ali KAYGISIZ; "Unun içine 74-75 çeşit katkı maddesi katılabiliyor, bunlardan 45'i helal sertifikası gerektiren, şüpheli diyebileceğimiz, yani bunun zararlısı da helali de var diyebileceğimiz katkı maddeleri olabiliyor.


  Tarım Orman Çalışanları Birliği Sendikası (Toç-Bir-Sen) Genel Başkan Vekili Sabri KIZILKAYA, yiyeceklerin ne kadar sağlıklı ve güvenli olduğu konusunda toplumu bilinçlendirmek ve bilinç düzeyini artırmak, farkındalık oluşturmak için Türkiye genelinde Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) ile bir protokol imzaladıklarını, "helal gıda" konusunda tüm Türkiye'de salon toplantıları ile bunun topluma ulaştırılmasını hedeflediklerini söyledi. Helal gıda konusunda bunu tüm Türkiye'de 81 ilde inşallah bu tür toplantılarla öncelikle sivil toplum kuruluşu temsilcilerini bilgilendirip daha sonra salon toplantıları ile bunun topluma ulaştırılmasına çalışacağız." dedi.

  KIZILKAYA, Memur-Sen Denizli İl Temsilciliğinin ev sahipliğinde Orman Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesislerinde düzenlenen Denizli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformunun aylık toplantısında yaptığı konuşmada, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine teşekkür ederek, ülkenin bu tür oluşumlara ihtiyacının olduğunu belirtti.İyiliği emredip kötülüklerden sakındırma gibi bir misyon ve vizyonlarının olduğunu dile getiren Kızılkaya, şunları söyledi:

  "Unda en çok amilaz dediğimiz enzim kullanılıyor"

  GİMDES Sertifikalama Koordinatörü, Baş Denetçilerinden Gıda Mühendisi Ali KAYGISIZ, "helal gıda" konusunda slayt eşliğinde yaptığı sunumda, alışveriş sırasında ürünlerin fiyatı ve markasından ziyade içerisindekilerin helal olup olmadığına dikkat edilmesi ve şüpheli sahadan uzak durulması gerektiğine dikkat çekti.

  Alışveriş listelerinin en başında gelen undan güzel görünen, şekli düzgün, kabarcıkları oranlı ekmek üretmek için una bazı katkı maddeleri katıldığını belirten Kaygısız, şunları söyledi:

  "Unun içine 74-75 çeşit katkı maddesi katılabiliyor, bunlardan 45'i helal sertifikası gerektiren, şüpheli diyebileceğimiz, yani bunun zararlısı da helali de var diyebileceğimiz katkı maddeleri. Bunlardan biri ve en çok kullanılanı, amilaz dediğimiz enzim. Bu enzim, hamurun işlevselliğini artırıyor, hamurun açılmasını kolaylaştırıyor, ekmek haline getirileceğinde hamurun daha da genişlemesini sağlıyor. Unlarda toz halinde kullanılan amilaz maddesi, mikrobiyal yöntemlerle elde edilebildiği gibi hayvanların pankreasından da elde edilebiliyor. Bu da ülkemizde üretilen ürün değil. Bunları yüzde 99 ithal ediyoruz. Yurt dışında yasak olmayıp kesimi bolca yapılan ve ucuz olan domuzun pankreasından yapıyor."

  Piyasada satılan hazır yufkaların içerisinde un, su ve tuz olduğunun yazıldığına dikkat çeken Kaygısız, "Makine ile yapılan yufkaların yüzde 90'ının içerisinde hamurun salmasını geciktirmek için sistain kullanıyorlar. Bu hiçbir zaman etikette yazmıyor, denetimlerde de tespit edemiyorsunuz." diye konuştu. Fabrikaların pazarlama endişesi ile ürüne katkı maddesi koyabildiğini anlatan Kaygısız, vişne aromasında 21, portakal aromasında 13 katkı maddesi bulunduğunu kaydetti.

  konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 2


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.