PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİNDE HELAL GIDA KONFERANSI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49157639
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİNDE HELAL GIDA KONFERANSI


  Gönderen:huseyin Tarih: 28/02/2019 22:18
  konferans PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİNDE HELAL GIDA KONFERANSI

  “Nüfusunun % 98'indan fazlası Müslüman olan ülkemizde, bilinçsizce gıdalarda helal sertifikaya ne gerek var diyorlar?”


  Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Denizli Şubesi Hanım Kollarının organizasyonu ile 24.02.2019 tarihinde düzenlenen “Helal Gıda ve GİMDES” konulu konferans Pamukkale Üniversitesi Kongre ve KültürMerkezi konferans solunun da gerçekleştirildi. Program Kur'an-ı Kerim tilaveti ve AGD Bölge Başkanı Şakir TARIM'ın açılış konuşması ile başladı.

  Halka açık düzenlenen programa üniversite öğrencileri yoğun katılım sağladılar. Sinevizyon gösteriminden sonra, GİMDES Bilim Kurulu üyesi ve Ankara Temsilcisi Ziraat Yüksek Mühendisi Suat SEZER, “Helal Gıda ve GİMDES” başlıklı konferansını sundu.

  SEZER konuşmasına; “Denizli AGD Şubesi Yönetimi ve Hanım Kolları Başkanı Betül Tatar TÜZÜNOL Hanım’a, Pamukkale Üniversitesi Genç Nida Öğrenci Topluluğu mensubu öğrencilere ve Danışman Hocası Halil ÇATAL Bey'e böyle bir program düzenledikleri için teşekkür ediyorum, ayrıca siz değerli Beyefendileri ve Hanımefendileri de hürmet ve muhabbetle selamlıyorum” diyerek başladı ve sözlerine şöyle devam etti; “Dünyada ve ülkemizde gıda sanayinin durumuna vakıf olmayanlar, nüfusunun % 98'ından fazlası Müslüman olan ülkemizde gıdalarda helal sertifikaya ne gerek var diyorlar? Gerçek mana da çok doğru bir tespit ama nerede o yaptığı işi doğru ve düzdün yapan Müslümanlar. Bunun gerçekleşebilmesi için müslümanım diyenlerin önce Allah'a cc karşı görevlerini tam olarak yerine getirmeleri gerekir. Sonra da yaptıkları işin tekniğini ve fıkhını bilmesi gerekir. Maalesef böyle bir zamanda yaşamıyoruz. Biz bu dünyada yaşamıyoruz, bu dünyadan geçiyoruz. “Yaşamak” kelimesi, kavramsal olarak kalıcılığı ve sürekliliği çağrıştırır, halbuki bizim bu dünyada geçici bir sürebulunduğumuz kesin, süremizin ne zaman bittiğini/biteceğini de bilmiyoruz. Yarına garantimiz yok, ölüm her an bizi bulabilir. Yaratılış gayemiz belli, yapmamız ve yapmamamız gerekenler bize bildirilmiş, bunun sonunda da hesaba çekileceğimizi de biliyoruz,iman ediyoruz. O zaman yapmamız gereken, Allah’ın (c.c.) rızasını kazanıp, ebedi saadet yurdu olan cennete ulaştıracak salih ameller ile haram, helal kurallarına riayet etmek değil midir?

  Biz bu dünyada yaşamıyoruz, bu dünyadan geçiyoruz. “Yaşamak” kelimesi, kavramsal olarak kalıcılığı ve sürekliliği çağrıştırır, halbuki bizim bu dünyada geçici bir sürebulunduğumuz kesin, süremizin ne zaman bittiğini/biteceğini de bilmiyoruz. Yarına garantimiz yok, ölüm her an bizi bulabilir. Yaratılış gayemiz belli, yapmamız ve yapmamamız gerekenler bize bildirilmiş, bunun sonunda da hesaba çekileceğimizi de biliyoruz,iman ediyoruz. O zaman yapmamız gereken, Allah’ın (c.c.) rızasını kazanıp, ebedi saadet yurdu olan cennete ulaştıracak salih ameller ile haram, helal kurallarına riayet etmek değil midir?

  Allah cc Kur'an-ı Kerim'de bir çok ayet-i kerimede "helal" ve "tayyip" şeyler yememizi emrediyor, buna riayet etmemeyi şeytanın adımlarını takip etmek olarak ihtar ediyor, misalen Bakara suresi 168. ayet-i kerimede şöyle buyrulmaktadır; "Ey insanlar! Yeryüzündeki şeylerin helâl ve temiz olanlarından yiyin! Şeytanın izinden yürümeyin. Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır."

  Yaptığımız duaların kabul olmasının, ibadetlerimizin salih amel olabilmesinin, işlerimizin bereketli ve hedefine ulaşabilmesi de helal gıdayla mümkündür, Rasulullah Efendimiz (sav) buyuruyor ki; "Allah cc yolunda sefer yapmış, üstü başı tozlanmış birisi ellerini açmış, Ya Rab, Ya Rab diye yalvarıyor. O kimsenin yediği haram, giydiği haram ve gıdası haramdır. Böyle birinin duası nasılmakbul olsun". Allah cc yolunda sefer yapmak nedir? İbadetlerin zirvesi olan cihaddır, tebliğ için başka diyarlara gitmektir, iyiliği emretmek, kötülüklerden sakındırmak için gayret göstermektir, böyle durumlarda dahi yediğimize, içtiğimize, giydiğimize dikkatetmezsek dualarımız dahi kabul olmuyorsa yaptıklarımız salih amel olarak kabul edilir mi? O zaman boşa gayret göstermiş oluruz, Allah cc korusun hesap gününde amel defterimiz elimize verildiğinde sevap göremiyeceğimiz gibi yüklendiğimiz mesuliyetler ve günahlarile karşılaşabiliriz, o zaman pişmanlık da fayda vermeyecektir. Bu hayatı bir defa yaşayacak ve bir defa öleceğiz, geliniz hayatımız Allah'ın cc rızasına uygun olsun, ölümümüz de O'nun yolunda olsun.

  Allahım cc, helal kazanç nasip eyle, helalden kazanıp helal harcamayı, helal gıda yemeyi ve yedirmeyi, her işimizde, işlemimizde helal ile yetinmeyi nasip eyle, harama bulaştırma, rızkımızı da haramdan verme. ” diyerek sözlerini tamamladı. Program sorulan soruların cevaplandırılması ve hediye takdimi ile sona erdi.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 4


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.