HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI 4. GÜNÜNE BAŞLADI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  57447932
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI 4. GÜNÜNE BAŞLADI


  Gönderen:huseyin Tarih: 14/10/2017 01:14
  konferans HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİM PROGRAMI 4. GÜNÜNE BAŞLADI …

  GİMDES olarak ülkemizde, Helal ve Tayyib Sertifikalandırma hizmetine başladığımız 2009 yılından itibaren önemle üzerinde durduğumuz Helal ve Tayyib Sertifikalandırmada olmazsa olmaz olarak gördüğümüz, Helal ve Tayyib Sertifikalı Üretim uzmanı ve Denetim elemanı ihtiyacının ülkemizde de ortaya çıkacağı, bu doğrultuda tedbirlerin alınması gerektiği üzerinde durduk. Bu anlayışla, bu güne kadar 23 defa herbiri 5 gün süreli bir eğitim programını gerçekleştirdik. 2017 yılının ilk Helal ve Tayyib Sertifikalama ve Denetim Prosedürleri Eğitimi’nin 11-15 EKİM tarihleri arasında Daru’l Halal Medresesi Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirileceği 04.7.2017 yılında duyurulmuştu. İlan edilen eğitim programı bu gün 4.gününe gelinimiştir.

  EĞİTİM PROGRAMI

  Birinci Gün 9 30-12 30 arasında GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER: Programın açıklanması, Sınav sistemi stajyer Denetçinin açıklanması,Helal ve Tayyib Sertifikalamanın tanımı ve uygulama gerekçesi, Dünya ve Türkiye’deki uygulamaları,GİMDES’in kuruluşu, tanıtımı, Günümüze gelinceye kadar geçirdiği süreçler
  Helal Sertifikalı Bir denetçide olması gerekli özellikler, Kefalet kurumunun önemi,Denetçiliğin önemi,Dünya Helal Vakfı ve Halal Dunya Marketleri Projelerinin tanımı,önemi ve gelişimi konulu dersini Verdi.

  14 30-17 00 arasında Gıda Mühendisi, Sertifikalama Koordinatörü Ali KAYGISIZ: GİMDES Büyükbaş, Küçük baş ve Kanatlı Kesim Standarları konularındaki dersini verdi.

  İkinci gün

  9 30-17 00 arasında GİMDES Teknik Bilim Kurul üyesi Yüksek Gıda Mühendisi Hayreddin İŞBİLİR: Sertifikalandırma Sürecinin İlerleyişi Hakkında Bilgilendirme, Yol Haritasının önemi, İlk Denetim, Ara Denetim, Kontrol Denetimi, Yenileme Denetimi Farkları ve İstenen Belgeler. Minör ve major Uygunsuzlular ve örnekler(en az 10’ar adet, Sertifika sonrası Kontrol Sistemi.
  Gıda Katkı Maddeleri ve Kaynak yönü ile Helal Sertifika Sistemi için taşıdıkları Riskler. Denetim Dosyası Doldurma Kuralları. konularındaki dersini verdi.

  3.Gün

  9 00- 10 30 arasında GİMDES Teknik Kurul üyesi ve Kimyager Ali Rıza KURUM: GİMDES Helal Güvence Sistemi Tanımı ve Özellikleri, HGS Klasörü ve İçeriği, Sektörlere göre Helal Güvense Sistemi, HEK’te dikkat edilecekHususlar, İç Helal Koordinatörünün Görev Yetkileri, Uygunsuzluklar ve DÖF konularındaki dersini verdi.İkinci gün

  11 00-12 30 arasında GİMDES Teknik Kurul üyesi ve Kimyager Timuçin GÜNESEN: GİMDES Laboratuar Uygulamaları, Yaptırılan Analizler, Nümune Alımında Dikkat edilecek husular, Nümune alma yöntemleri, Sektörlere göre Nümune alma ve Nümunenin Muhafazası konularındaki dersini verdi.

  14 00-15 30 arasında Teknik Kurul üyesi ve Kimyager Abdulhamit AKSEL: Kozmetik ve Temizlik Ürünlerinde Helal Sertifikalandırma açısından Riskler, Sağlık Sektöründe Helal Sertifikalandırma açısından Riskler. konularındaki dersini verdi.

  16 00-17 00 arasında GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER: Akreditasyon nedir?,Helal Sertifikalandırma Sisteminde Akreditasyonun önemi, WHC kimdir?, Son zamanda çıkan devlet kökeli akreditasyon kuruluşları: SİMMİC, ESMA, GAC, HAK. Bir Helal Sertifikalandıma Kuruluşunda olması gereken Temel şartlar. konularındaki dersini verdi.

  4.Gün (Bugün) 9 30- 12 30 arasında GİMDES Fıkıh Kurulu üyesi, İslami İlimler Fıkıh Uzmanı Mustafa MERAL: İslam Fıkhına Göre Katkı maddelerinin domuzdan veya başka bir hayvansal kaynaktan elde edilmesinin Hükmü, Temel Kavramlar( Helal, Haram, Şüpheli, Mübh, Necis, İstihale, Zaruret, Cellale nedir?) İslamda Helal ve Haramlar, Alkol meselesi, İslami kesim şartları ve Yem Rasyonu( necis bir katkı, Girdi kullanılmasının Hükmü), Hayvan Kesiminde, Hayvanda, Kesimi yapan insanda aranan şartlar, Makina ile kesimde Sıkıntılar.

  14 00- 17 00 arasında GİMDES Başkan Yardımcısı Kimyager Dr. Halim AYDIN:GDO’nun tanımı, Hayvanlarda GDO uygulamaları, Bitkilerde GDO uygulmaları, Dünyada GDO’lu ürün Üretimi GİMDES Helal Standardında GDO, İnsan Sağlığı açısından GDO Riskleri, Ürün çeşitliliği ve GDO ilişkileri

  Konularında Eğitim çalışmaları devam ediyor.

  Yarın 10 30- 12 30 saatleri arasında sınavlar yapılacak ve 5 günlük HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALAMA VE DENETİM PROSEDÜRLERİ EĞİTİMİ tamamlanmış olacak.

  Sınavda katılımcılara, başarılı olmaları durumunda Helal ve Tayyib Sertifikalama ve Denetim Prosedürleri Eğitimi Başarı Belgesi verilecektir.

  konferans konferans  konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 3


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.