Danone, Kendini Aklamaya mı Çalışıyor?…
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  62656299
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Danone, Kendini Aklamaya mı Çalışıyor?…


  Gönderen:huseyin Tarih: 11/04/2007 14:28
  Danone, Kendini Aklamaya mı Çalışıyor?…

  Danone, ürünlerinin içinde sağlığa zararlı ve dini inançlarımızca şüphe uyandıran maddeler olduğu iddiası yüzünden kaybettiği itibarı ve müşteriyi geri kazanmak için kampanya başlattı. Peki Danone'nin kendini aklaması mümkün mü? Prof. Dr. Ahmet Aydın yorumluyor…


  İlk kuruluşu İspanya’da başlatılan, daha sonra Fransa’da dünya firması haline gelen ve ilk kurucusunun cennet mekan llAbdulhamit hanın halline gelen heyette bulunan yahudi Emanuel Karasu’nun amca oğlu İzak Karasu olan Danone firmasının ürünlerinde kullandığı en önemli slogan, ürünlerinin ilaç imajını vurgulamasıdır. Ayrıca ürünlerinde jelatin kullandığı Kanada mahreçli bir haberimizde de duyurulmuştu. Bu konu ile ilgili ilk haberimiz sitemizde 13.09.2003 yayına girmiş, 09.07.2005 te ikinci haberimiz yayınlanmıştı. Firmanın Türkiye’deki patentli üreticisi tarafından bugüne kadar da bir açıklama yapılmamıştı. Daha sonra Prof. Dr. Turan Karadeniz imzalı bir mail, Danone ürünlerinin "narkotik" maddeler taşıdığını ilan ediyordu.

  Bu haberlerin yayılması ile anneler çocuklarını Danone ürünlerinden uzak tutmaya başladı. Sitemizdeki haber ise bugüne kadar 40 971 defa ziyaret edilimiş ve anketimizde ise “NE DERSİNİZ MÜSLÜMAN KARDEŞİMİZ, İLAÇ(!) NİYETİNE DANONE YOĞURTLARINI YEMEYE DEVAM EDELİM Mİ? Sorumuza “yemeye devam etmeyelim” diyenlerin oranı %84.65 olurken ”yemeye devam edelim” diyenlerin oranı %15.35te kaldı. Danone'nin satışları gözle görülür biçimde gerilemiş olduğu anlaşılmaktadır.

  Prof. Dr. Turan Karadeniz'i de yanlarına katan Danone ekibi kendini aklamak için medyada boy gösteriyor. Ürünlerinin laboratuar sonuçlarını göstererek iade-i itibar kazanmaya çalışıyor. Peki Danone kendini aklayabilecek mi?

  Prof. Dr. Ahmet Aydın iyibilgi'ye Danone'nin aklama kampanyasını şöyle yorumluyor:

  İçinde eroin yok ama şeker var!

  "Danone, ürünlerinde narkotik madde bulunmadığını anlatıyor bu kampanya ile. Danone ürünlerinin içinde eroin, kokain benzeri narkotik maddeler olmayabilir. Fakat içinde şeker var. Ve bu ürünlere katılan şekerler bağımlılık yaratıyor. Bir çocuğu bakkala götürün, çocuğun gözü dönmüş bir şekilde şekerli ürünlere saldırdığını göreceksiniz. Bu da şekerin kendisinin bağımlılık yaratan bir uyuşturucu olduğunun ispatıdır. Bu öldürücü maddeyi içeren yoğurtları işin kötüsü doktorlar bedava dağıtıyorlar. "

  Hayatımız tüketiliyor…

  Doktorların bu ürünleri tavsiye etmesinden dolayı yaptığı eleştiri yüzünden üyesi olduğu Pediatri Kurumu'ndan atıldığını anlatan Aydın, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Danone'nin tavrı davayı sulh ile çözmek. Çatışmaya girmiyor. Dikkatli hareket ederek satışlarında yüzde 30- 40'a varan azalmayı durdurmaya ve kaybettikleri müşterileri geri kazanmaya çalışıyorlar. Bize düşen bu noktada şekerli yiyeceklere karşı savaş başlatmak. Üstelik meyveli yoğurt üreticileri, yoğurtların içlerine meyve değil, meyve esansı koyuyor, ekşimesi yavaşlasın diye yoğurtların içine bir çok katkı maddesi ekliyorlar. Gıdalar gittikçe daha yavaş bozuluyor ve daha kalitesiz hale geliyor. Bu bilgileri gıda üreticilerinin kendilerinden ediniyorum."

  Zehir eşiği

  "Savunmaları ise yoğurtlara koydukları katkı maddelerinin miktarının zehirlemeyecek derecede az olması. Fakat raflarda aynı maddeleri bulunduran bir çok ürün var. Bu ürünlerden bir sürü çocuk her gün bir kaç tane tüketiyor. Ve zehir eşiğini aşmış oluyor. Üreticiler diğer ürünler beni ilgilendirmez diyemez, dememelidir. 'Tarım Köy İşleri Bakanlığı normlarına uyuyoruz' bahanesinin ardına saklanmamalıdır. Bu yüzden çocuklarımız hiperaktif, otistik oluyor gitgide... Ucuzluk uğruna hayatımız tüketiliyor."

  Kaynak : İYİBİLGİ


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 3.93
  Toplam Oy: 204


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.